Americké akcie v pátek zdražily, celý týden ale pro hlavní indexy skončil nejednotně
|

Americké akcie v pátek zdražily, celý týden ale pro hlavní indexy skončil nejednotně

Americké akcie zahájily páteční seanci mírně v plusu a v kladném teritoriu se držely celý den. Dařilo se zejména akciím technologických podniků. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite zpevnily i za celý týden, Dow ale naopak od pondělí do pátku mírně klesl. Pozornost investorů se nyní soustředí na další vývoj úrokových sazeb americké centrální banky.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow v pátek zpevnil o 0,38 % na 17 500,94 bodu, S&P 500 posílil o 0,6 % na 2 052,32 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,21 % na 4 769,56 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,92 % na 15,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,838 %.

V plusu skončilo v závěru týdne všech deset hlavních sektorů, nejvíce zpevnily technologické odvětví a sektor zdravotní péče, nejslabší výkon podaly sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví základních materiálů, které přidaly jen dvě, respektive čtyři setiny procenta.

Technologický sektor těžil především z příznivého výhledu výrobce čipů Applied Materials (+13,81 %). Dolů naopak zamířily akcie výrobce zemědělské a stavební techniky Deere & Co. (-5,48 %), které srážela zpráva o poklesu čtvrtletních tržeb firmy. Kvůli neuspokojivým čtvrtletním tržbám se dostaly pod tlak také akcie potravinářské firmy Campbell Soup (-6,38 %).

Americké akcie (20. května 2016)

Za celý týden Dow klesl o 0,2 %, S&P 500 připsal 0,28 % a Nasdaq Composite posílil o 1,1 %.

Nejen americké investory ve středu zaskočil jestřábí zápis z dubnového zasedání měnového výboru Fedu, který naznačil, že by centrální banka USA již v červnu mohla přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Podle analytika Jima Paulsena ze společnosti Wells Capital Management by nicméně akciový trh měl obsah zápisu přijmout jako známku zlepšující se ekonomické situace. "Ekonomika je v natolik dobrém stavu, že si Fed myslí, že by mohl sazby zvýšit," říká Paulsen.

Americké akcie (týden do 20. května 2016)

Akcie automobilky Tesla Motors (+2,36 %) v pátek posílily přesto, že společnost oznámila, že čtvrtečním prodejem nových akcií získala jen 1,46 miliardy dolarů, tedy méně, než očekávala. Za jednu akcii firma dostala o 11 % méně než při posledním prodeji cenných papírů loni v srpnu. Tesla použije získané peníze k financování masové výroby nového vozu Model 3. Tesla ve středu sdělila, že chce prodejem nových akcií získat až 1,7 miliardy dolarů. Manažeři úpisu ocenili cenu jedné akcie Tesly na 215 dolarů ve srovnání s 242 dolary z poslední takové akce loni v srpnu a maximem 287 USD z loňského července. Akcie Tesly na veřejném trhu letos oslabily o více než deset procent.

V indexu Dow nejvíce zdražily akcie chemického obra DuPont (+2,08 %), vydavatele platebních karet American Express (+1,88 %) a výrobce počítačových čipů Intel (+1,75 %). V červených číslech skončilo devět titulů, nejvíce klesly cenné papíry řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-2,18 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-0,98 %) a výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (-0,83 %).

Akcie internetové společnosti Yahoo! (-1,4 %) odepsaly zhruba procento a půl poté, co list The Wall Street Journal informoval, že nabídky na převzetí firmy se pohybují jenom kolem dvou až tří miliard dolarů. Výkonná ředitelka podniku Marissa Mayerová dosud prohlašovala, že očekává nabídky ve výši čtyř až osmi miliard dolarů.

Cenné papíry provozovatele plynovodů a ropovodů Kinder Morgan (+2,84 %) zpevnily téměř o tři procenta poté, co se společnosti podařilo překonat regulatorní překážky v záležitosti navrhovaného rozšíření ropovodu v Kanadě.

Dolar v pátek dále posílil k jenu, ale klesl k euru

Na devizovém trhu se v pátek americký dolar díky vyhlídkám na blížící se růst úrokových sazeb v USA vyšplhal na třítýdenní maximum vůči japonskému jenu. Vůči euru ale mírně klesl, protože investoři vybírali zisky po jeho předchozím růstu.

Dolar vůči jenu vystoupil až na 110,58 JPY, nejvýše od 28. dubna. Jednotná evropská měna vůči dolaru stoupla o zhruba 0,1 % na 1,1215 USD. Ve čtvrtek se přitom propadla až na sedmitýdenní minimum 1,1178 USD.

Světové ceny ropy týden zakončily nejednotně, severomořská ropa Brent zhruba o 0,2 % zdražila, zatímco severoamerická lehká ropa WTI naopak o 0,1 % zlevnila. Silnější kurz dolaru motivuje investory k vybírání zisků po nedávném vzestupu cen suroviny na letošní maxima.

Cenám ropy v posledních dnech pomáhaly k růstu výpadky dodávek z ropných států, jako jsou Kanada, Libye či Nigérie. Ekonom společnosti ABN AMRO Hans van Cleef ale uvedl, že přestože dodávky byly narušeny, nabídka ropy na trzích je stále nadměrná a zásoby velké.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak v pátek uvedl, že členské státy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na svém příštím setkání 2. června pravděpodobně neučiní žádné rozhodnutí o společném postupu, které by mohlo podpořit ceny suroviny.

Zlato v pátek zlevnilo o 0,1 % na 1 253,30 USD za trojskou unci. Cena stříbra naopak stoupla o 0,24 % na 16,53 USD za trojskou unci.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors získal čtvrtečním prodejem nových akcií 1,46 miliardy dolarů, tedy méně, než očekával. Za jednu akcii firma dostala o 11 % méně než při posledním prodeji akcií loni v srpnu, uvedla agentura Reuters. Tesla použije peníze k financování masové výroby nového vozu Model 3.
 • Nabídky na převzetí internetové firmy Yahoo! se podle listu The Wall Street Journal pohybují kolem dvou až tří miliard dolarů, zatímco výkonná ředitelka společnosti Marissa Mayerová dosud prohlašovala, že očekává nabídky ve výši čtyř až osmi miliard dolarů. Mezi uchazeči jsou Verizon Communications, Dan Gilbert (zakladatel Quicken Loans, jenž má podporu Warrena Buffetta), private equity firma TPG či konsorcium, jehož členy jsou Bain Capital a někdejší výkonný ředitel Yahoo! Ross Levinsohn.
 • Provozovatel sociální sítě Twitter zakáže přeceňování akcií, jimiž odměňuje své zaměstnance, bez souhlasu akcionářů. Twitter tím chce upokojit akcionáře před valnou hromadou, která se bude konat 25. května.
 • Prodejce oblečení Gap zavře 75 značkových obchodů Old Navy a Banana Republic, mimo jiné všech 53 obchodů Old Navy v Japonsku. Firma také vydala opatrný výhled pro celý rok 2016. Ratingová agentura Standard & Poor's jí mezitím snížila hodnocení do pásma "junk".
 • Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech se v uplynulém týdnu nezměnil (318), celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu klesl o dva na 404.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Foot Locker v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,39 USD (v souladu s odhady), tržby 1,99 miliardy USD.
 • Výsledky Southern Copper v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,24 USD (v souladu s odhady), tržby 1,25 miliardy USD (odhad: 1,24 miliardy USD).
 • Výsledky Campbell Soup v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,65 USD (odhad: 0,64 USD), tržby 1,87 miliardy USD.
 • Výsledky Deere & Co. v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,56 USD (odhad: 1,47 USD), tržby 7,88 miliardy USD.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

 • Výsledky Home Depot v 1Q: Zisk na akcii 1,44 USD (odhad: 1,35 USD), tržby: 22,8 miliardy USD (odhad: 22,39 miliardy USD). Akcie v úterý -2,5 %.
 • Výsledky Lowe's v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,85 USD), tržby 15,2 miliardy USD (odhad: 14,87 miliardy USD).
 • Výsledky Staples v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,17 USD (odhad: 0,16 USD), tržby 5,1 miliardy USD (odhad: 5,08 miliardy USD).
 • Výsledky Target v 1Q: Zisk na akcii 1,29 USD (odhad: 1,20 USD), tržby 16,2 miliardy USD (odhad: 16,32 miliardy USD).
 • Výsledky salesforce.com v 1QFY2017: Upravený zisk na akcii 0,24 USD (odhad: 0,23 USD), tržby 1,92 miliardy USD (odhad: 1,89 miliardy USD). Firma zvýšila výhled tržeb za celý finanční rok 2017 na 8,16 až 8,2 miliardy USD.
 • Výsledky Cisco Systems v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 12 miliard USD (odhad: 11,97 miliardy USD).
 • Výsledky Dick’s Sporting Goods v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,50 USD (odhad: 0,49 USD), tržby 1,66 miliardy USD (odhad: 1,56 miliardy USD).
 • Zisk americké společnosti Wal-Mart, která je největším maloobchodním prodejcem světa, v prvním fiskálním čtvrtletí klesl o 7,8 % na 3,08 miliardy USD. Překonal však očekávání analytiků. Díky vyšším prodejům v USA navíc řetězci nečekaně vzrostly tržby.
 • Výsledky Autodesk v 1Q: Upravená ztráta na akcii 0,10 USD (odhad firmy: upravená ztráta 0,12-0,17 USD), tržby 511,9 milionu USD (meziročně: -21 %, bez vlivu změn měnových kurzů -17 %).
 • Výsledky Applied Materials v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,34 USD (odhad: 0,32 USD), tržby 2,45 miliardy USD (odhad: 2,43 miliardy USD).

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

DEGIRO ETF

Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru
před hodinou

Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče se stal největším akcionářem...
Fúze a akvizice Americké akcie
Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická
před hodinou

Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická

Auta od výrobce luxusních vozů Maserati, který je součástí italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler...
Auta Elektřina
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
před hodinou

Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost

Bankovní sektor je stabilní a i v době pandemie si udržel odolnost vůči možným nepříznivým šokům, a to i díky...
ČNB Banky
Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon
15:19

Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon

Evropská komise vyměřila farmaceutickým společnostem Teva a Cephalon pokutu 60,5 milionu eur za dohodu, která...
Evropská unie Farmacie
MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku
14:44

MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku

Ministerstvo financí nadále počítá s tím, že daňový balíček bude schválen do konce letošního roku. Většina opatření,...
Česká ekonomika Daně
Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu
13:49

Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu

Tchajwanská společnost Foxconn, která je smluvním výrobcem elektroniky, přesune na žádost americké firmy Apple část...
Čína Vietnam Apple
Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér…
13:45

Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér smlouvy s domorodci

Největší australská telekomunikační společnost Telstra zaplatí pokutu 50 milionů australských dolarů (808 milionů Kč)...
Austrálie Telekomunikace
Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil…
Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil…
13:45

Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil pod 17 500 USD

Kryptoměny ve čtvrtek obrátily a zamířily prudce dolů, kurz bitcoinu se vrátil pod 17 500 USD, ethereum pod 550 USD....
Kryptoměny Bitcoin
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
13:28

Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %

Evropské akcie čeká v roce 2021 růst. Předpovídají to analytici banky Barclays, podle kterých bude vývoj trhu...
Evropské akcie Ropa Výhled na rok 2021
Polsko dá na pomoc ekonomice dalších 40 miliard zlotých
12:15

Polsko dá na pomoc ekonomice dalších 40 miliard zlotých

Polská vláda podpoří ekonomiku dalšími penězi, tentokrát má připravenou částku 35 až 40 miliard zlotých (až 234...
Polsko Podpora ekonomiky Koronavirus
SSE a Equinor vloží do větrné elektrárny na moři šest miliard liber
11:46

SSE a Equinor vloží do větrné elektrárny na moři šest miliard liber

Britská energetická společnost SSE spolu s norskou ropnou a plynárenskou firmou Equinor investují šest miliard liber...
Energetika Větrná energie
Walt Disney propustí 32 000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA
10:58

Walt Disney propustí 32 000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA

Americká společnost Walt Disney propustí celkem asi 32 000 zaměstnanců, většinou ve svých zábavních parcích, na které...
Walt Disney
Asijské akcie ve čtvrtek převážně rostly
Asijské akcie ve čtvrtek převážně rostly
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek převážně rostly

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo převážně v plusu. Pod nulou uzavřela jen burza...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování
"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování
09:30

"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování

Investovat odpovědně. Tak káže nový trend, který se firmám navíc vyplácí. Takzvaně "zelené" dluhopisy mají nízkou...
Ekologie a životní prostředí Firemní dluhopisy Dluhopisový trh
ČEZ za prodej aktiv v Rumunsku získal téměř miliardu eur
09:19

ČEZ za prodej aktiv v Rumunsku získal téměř miliardu eur

Ředitel energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro ČT ve středu večer uvedl, že ČEZ za prodej aktiv v...
ČEZ Energetika Rumunsko
Spotřebitelská důvěra v Německu kvůli uzávěře dále klesá
09:11

Spotřebitelská důvěra v Německu kvůli uzávěře dále klesá

Spotřebitelská důvěra v Německu se dále zhoršuje. Rozsáhlá uzávěra zavedená proti šíření nákazy koronavirem má totiž...
Německo Spotřebitelská důvěra
Zemřel bývalý šéf Světové banky James Wolfensohn
08:30

Zemřel bývalý šéf Světové banky James Wolfensohn

Ve věku 86 let zemřel ve středu bývalý investiční bankéř a šéf Světové banky James Wolfensohn. V jejím čele stál od...
Banky Management