Komerční banka snížila doporučení na akcie Fortuny a zvýšila cílovou cenu akcií Pegasu Nonwovens
|

Komerční banka snížila doporučení na akcie Fortuny a zvýšila cílovou cenu akcií Pegasu Nonwovens

Analytik z Komerční banky Josef Němý upravil doporučení na akcie sázkové kanceláře Fortuna na "držet". Na začátku března dala Komerční banka doporučení do revize, předtím akcie firmy doporučovala kupovat. Cílovou cenu akcií nyní Němý posunul na 96 Kč ze 79 Kč. Analytik Miroslav Frayer současně potvrdil doporučení na cenné papíry výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens na stupni "kupovat" a zvýšil jejich cílovou cenu na 863 Kč z 800 Kč.

PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens) Investiční doporučení Akcie ČR Fortuna

"Nákupní doporučení na akcie Fortuny jsme dali v březnu do revize poté, co firma oproti očekávání uvedla, že nebude vyplácet dividendy letos ani v roce 2017. Letošní výkonnost ceny akcií je ale slušná (zatím +5 %), protože nad zklamáním z dividendy mírně převážilo nečekané zlepšení výsledků hospodaření v závěru loňského roku. Očištěný zisk EBITDA za loňský rok nakonec meziročně stagnoval, přičemž management dříve odhadoval meziroční propad až o 25-30 %. To stojí i za zlepšením našich prognóz hospodaření firmy a za zvýšením cílové ceny oproti poslednímu ocenění z loňského srpna. V horizontu své prognózy nyní čekáme pozvolný růst zisků a návrat k vyplácení zajímavých dividend od roku 2018, protože v té době by Fortuna již mohla být v čisté hotovostní pozici," říká Němý.

Výhled hospodářských výsledků a valuační ukazatele Fortuny podle Komerční banky

Z fundamentálního hlediska je podle Němého Fortuna silná. "Firma se může chlubit dlouhodobě poměrně stabilní ziskovostí a je zatížena jen malým dluhem. Na základě našich prognóz jsou akcie Fortuny relativně levné jak ve srovnání s konkurenčními tituly, tak vůči své vlastní historii. Je ovšem otázkou, zda budou investoři ochotni platit za akcie Fortuny takové násobky zisků jako v minulosti i v současné době, kdy firma nevyplácí dividendy. Tato situace zřejmě bude trvat ještě skoro dva roky. Zároveň vnímáme určitou nejistotu ohledně toho, zda investované peněžní prostředky v letošním a příštím roce (do nových produktů, případně do akvizic) přinesou adekvátní zvýšení zisků v budoucnu. Z těchto důvodů je náš výhled neutrální," uvádí dále analytik.

Ocenění akcií Fortuny a cenných papírů konkurenčních společností

Hlavními riziky aktuálního doporučení na akcie Fortuny jsou podle Němého případný další růst míry zdanění hazardu, nejistota ohledně výše investičních výdajů a případná neochota vedení společnosti opětovně zavést zajímavou dividendovou politiku.

Na začátku května Fortuna zveřejnila vybrané provozní ukazatele za první čtvrtletí. Společnost oznámila, že jí objem přijatých sázek meziročně vzrostl o 26,3 % na 251,7 milionu eur. Provozní zisk EBITDA ale vlivem zvýšení daně v ČR, růstu provozních nákladů, nepříznivého vývoje marží a zrušení manipulačního poplatku z on-line sázení na Slovensku o 37,1 % klesl.

Fortuna - hospodářské výsledky za 1Q2016

Za celý rok 2016 Fortuna očekává nárůst hodnoty přijatých sázek až na 1,01 miliardy eur a snížení zisku EBITDA o 10–15 % oproti roku 2015. Na vývoj zisku EBITDA by měly mít stejně jako v samotném prvním čtvrtletí vliv zvýšení sázkové daně v ČR, zrušení manipulačního poplatku na Slovensku a další investice do rozvoje společnosti. Investice do nové IT platformy navýší podle odhadů firmy objem kapitálových výdajů v roce 2016 na 11-13 milionů eur. Zvýšení zdanění kurzového sázení a loterií v ČR by podle firmy mělo mít za celý rok na její zisk EBITDA negativní dopad v hodnotě kolem dvou milionů eur.

"Naše odhady (pro celý rok 2016) jsou v souladu s očekáváním managementu. Předpovídáme však meziroční pokles zisku EBITDA blíže dolní hraně cílovaného pásma. Ziskovost Fortuny by měla být výrazně vyšší ve druhém pololetí. To není nic neobvyklého, loni například Fortuna dosáhla zisku EBITDA za první pololetí jen 9 milionů eur, zatímco ve druhém pololetí zhruba 17,8 milionu eur," upozorňuje Němý. Pro období let 2016-2020 analytik očekává pozvolný růst zisku i tržeb. Tržby by podle něj mezi těmito lety měly růst zhruba o 5 % ročně, zisk EBITDA by se měl zvyšovat o 3 % ročně a čistý zisk o 1 % ročně.

Cílová cena akcií Pegasu Nonwovens 863 Kč podle Frayera odpovídá 16,3násobku očekávaného letošního zisku a 10,7násobku očekávaného zisku v následujících 10 letech. "Na téměř 8% zvýšení cílové ceny se podepsalo několik faktorů - pokles požadované míry vlastního kapitálu v reakci na změnu rozložení budoucích výrobních kapacit v ČR a v Egyptě, pokles bezrizikové míry, zvýšení volného cash flow kvůli nižším investicím v Egyptě a nižší očekávané celkové výrobní kapacitě, zvýšení provozních marží a oddálení konce intervenčního režimu ČNB," říká analytik.

Frayer očekává, že by optimalizace výrobních procesů měla vést v letošním roce k mírnému navýšení celkové produkce. Tržby by však podle něj měly v meziročním srovnání zaznamenat pokles o téměř osm procent, když důvodem by měly být především nižší ceny polymerů. "Stanovený cíl managementu pro zisk EBITDA 43 až 49 milionů eur se nám zdá být rozumný, když odhadujeme jeho úroveň na 45,4 milionu eur. To znamená nárůst zhruba o jeden milion eur ve srovnání s rokem 2015. Čistý zisk by však měl být o více než 15 % slabší a měl by dosáhnout 20,7 milionu eur, zejména vlivem výrazně nižšího zisku z přecenění měnovými kurzy, který bude jen částečně kompenzován nižšími úrokovými náklady," pokračuje Frayer.

Výhled hospodářských výsledků a valuační ukazatele Pegasu Nonwovens podle Komerční banky

Výsledky za letošní první čtvrtletí Pegas Nonwovens odhalí příští týden. Frayer očekává, že již za první kvartál společnost vykáže vlivem meziročně nižších cen polymerů nižší tržby. "Ceny hotových výrobků pro zákazníky jsou ovlivňovány cenami vstupů až se zhruba 3-4měsíčním zpožděním. Na přelomu loňského a letošního roku se ceny polymerů blížily několikaletým minimům, o rok dříve se nacházely o téměř 15 % výše," vysvětluje analytik. Za celý rok 2016 očekává Frayer meziroční pokles tržeb o 7,6 % na 213,34 milionu eur. Zisk EBITDA by se podle něj měl firmě letos zvýšit meziročně o 3,1 % na 45,38 milionu eur, čistý zisk by ale měl spadnout zhruba o pětinu na 20,22 milionu eur.

Výhled produkce a zisku EBITDA Pegasu Nonwovens podle Komerční banky

Na poli dividendy Pegasu Frayer očekává pokračování progresivní politiky, avšak vzhledem k očekávanému poklesu letošního čistého zisku odhaduje, že dividenda za rok 2016 bude navýšena proti dividendě za rok 2015 (1,25 eura na akcii) pouze o pět centů. V následujících letech by akcie Pegasu podle Frayera měly nabízet zhruba 4% dividendový výnos.

Zdroj: Komerční banka
Reuters: Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur
18:19

Reuters: Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur

Německá vláda by si v příštím roce mohla půjčit přes 180 miliard eur, tedy téměř dvojnásobek původně plánovaných 96...
Německo Úvěry Koronavirus
Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely
Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely
18:00

Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek opět mírně ztrácely. Vliv dobrých zpráv týkajících se vývoje vakcín ruší...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
ČNB upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets
17:51

ČNB upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets

Česká národní banka dnes upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets. Ta nabízí na internetových stránkách...
ČNB Regulace
Podle Maďarska a Polska je veto rozpočtu EU nutné
17:17

Podle Maďarska a Polska je veto rozpočtu EU nutné

Maďarsko a Polsko považují za nutné své veto sedmiletého rozpočtu Evropské unie a unijního fondu na podporu ekonomik...
Evropská unie Rozpočet Maďarsko
Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky
17:14

Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ ve čtvrtek prodloužila předsedovi představenstva a generálnímu řediteli...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Rusnok: Rozpočtová politika vlády může urychlit zvyšování sazeb
16:56

Rusnok: Rozpočtová politika vlády může urychlit zvyšování sazeb

Snaha podpořit více ekonomiku pomocí rozpočtové politiky vlády, například v podobě snížení daní, by mohla podle...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila
Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila
16:50

Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila

Pražská burza po středečním dosažení nejlepší úrovně od březnového začátku epidemie ve čtvrtek mírně oslabila. Index...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru
16:26

Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče se stal největším akcionářem...
Fúze a akvizice Americké akcie
Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická
16:12

Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická

Auta od výrobce luxusních vozů Maserati, který je součástí italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler...
Auta Elektřina
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
15:56

Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost

Bankovní sektor je stabilní a i v době pandemie si udržel odolnost vůči možným nepříznivým šokům, a to i díky...
ČNB Banky
Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon
15:19

Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon

Evropská komise vyměřila farmaceutickým společnostem Teva a Cephalon pokutu 60,5 milionu eur za dohodu, která...
Evropská unie Farmacie
MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku
14:44

MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku

Ministerstvo financí nadále počítá s tím, že daňový balíček bude schválen do konce letošního roku. Většina opatření,...
Česká ekonomika Daně
Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu
13:49

Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu

Tchajwanská společnost Foxconn, která je smluvním výrobcem elektroniky, přesune na žádost americké firmy Apple část...
Čína Vietnam Apple
Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér…
13:45

Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér smlouvy s domorodci

Největší australská telekomunikační společnost Telstra zaplatí pokutu 50 milionů australských dolarů (808 milionů Kč)...
Austrálie Telekomunikace
Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil…
Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil…
13:45

Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil pod 17 500 USD

Kryptoměny ve čtvrtek obrátily a zamířily prudce dolů, kurz bitcoinu se vrátil pod 17 500 USD, ethereum pod 550 USD....
Kryptoměny Bitcoin
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
13:28

Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %

Evropské akcie čeká v roce 2021 růst. Předpovídají to analytici banky Barclays, podle kterých bude vývoj trhu...
Evropské akcie Ropa Výhled na rok 2021
Polsko dá na pomoc ekonomice dalších 40 miliard zlotých
12:15

Polsko dá na pomoc ekonomice dalších 40 miliard zlotých

Polská vláda podpoří ekonomiku dalšími penězi, tentokrát má připravenou částku 35 až 40 miliard zlotých (až 234...
Polsko Podpora ekonomiky Koronavirus
SSE a Equinor vloží do větrné elektrárny na moři šest miliard liber
11:46

SSE a Equinor vloží do větrné elektrárny na moři šest miliard liber

Britská energetická společnost SSE spolu s norskou ropnou a plynárenskou firmou Equinor investují šest miliard liber...
Energetika Větrná energie
Walt Disney propustí 32 000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA
10:58

Walt Disney propustí 32 000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA

Americká společnost Walt Disney propustí celkem asi 32 000 zaměstnanců, většinou ve svých zábavních parcích, na které...
Walt Disney