US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Sdílená ekonomika je v Česku teprve na začátku, rychle ale roste

Takzvaná sdílená ekonomika je v Česku teprve na začátku, roste ale velmi rychle. Aplikace jako Uber nebo Liftago mají na pražském trhu s osobní dopravou již podíl 10 až 15 %. Trh se sdíleným ubytováním, například Airbnb, zatím představuje pouze jedno procento z celkové kapacity lůžek v ČR. Vyplývá to z Analýzy vybraných sektorů sdílené ekonomiky v ČR, který v úterý představila Asociace pro mezinárodní otázky.

Redakce IW
Redakce IW
14. 6. 2016 | 18:06
Česká republika

Mezi hlavní hráče na trhu sdílené osobní přepravy patří Uber, Liftago, Taxify či Hopin Taxi. V českém hlavním městě zaujímají na trhu s osobní přepravou 10 až 15 %. "A to ať již se odhad vytváří na základě počtu aktivních řidičů, kteří používají aplikace sdílené ekonomiky, nebo podle počtu absolvovaných jízd za jeden měsíc, které v Praze mohou kolísat od 800 000 k jednomu milionu," uvádí dokument. S ohledem na zvyšující se objem jízd je možné do několika let očekávat nárůst významnosti těchto služeb.

Podle analýzy roste segment sdíleného ubytování v ČR velmi rychle a tempo může dosáhnout až 100 % za rok. Například Airbnb uvádí meziroční růst svých hostitelských nabídek o 86 %. Trh se sdíleným ubytováním dosahuje však podle analýzy v ČR z celkového pohledu kapacity lůžek zatím pouhé jedno procento. "Naopak, když se zaměříme na počet realizovaných transakcí v Praze, tak ten podíl může dosáhnout třeba až 25 %," uvedl jeden z autorů analýzy Kryštof Kruliš.

Na trhu sdíleného ubytování se zatím nevyprofiloval silný český hráč, který by konkuroval zahraničním platformám. Na českém trhu působí zejména Airbnb, která tu má lokální zastoupení, a dále HomeAway, Vacation Rentals, VRBO či Flipkey.

Nástup dluhových crowdfundingových platforem, které představují další část sdílené ekonomiky, byl však v Česku pozvolnější. Platformy zprostředkovávající P2P půjčky mezi fyzickými osobami jako Zonky.cz či Benefi.cz rozjely svou činnost až loni a v souhrnu v prvním roce rozpůjčovaly částku mírně přesahující 40 milionů Kč. Při vytvoření dostatečné důvěry v koncept P2P půjčování mezi fyzickými osobami by objem rozpůjčovaných prostředků mohl v roce 2020 dosáhnout podle analýzy výše dvou miliard Kč.

"I při tomto scénáři by však tato částka z pohledu nabídky (věřitelů) dosáhla jen poloviny promile objemu vkladů českých rezidentů u bank," uvádí dokument.

Zdroj: ČTK

Česká republikaInovaceTechnologieTurismus a cestovní ruchUber Technologies
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie