Bloomberg: PPF zvažuje prodej části nebo celého operátora O2 Czech Republic
|

Bloomberg: PPF zvažuje prodej části nebo celého operátora O2 Czech Republic

Finanční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera uvažuje o prodeji telekomunikačního operátora O2 Czech Republic. Ve hře jsou údajně jak prodej celé společnosti, tak její části. S odvoláním na nejmenovaný zdroj o tom informovala agentura Bloomberg. PPF v O2 Czech Republic drží zhruba 84% podíl. Kromě toho by PPF údajně podle Bloombergu mohla prodat i správce telekomunikační infrastruktury CETIN, který loni vznikl odštěpením od O2.

O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Akcie ČR PPF

Skupina PPF koupila O2 od španělské Telefóniky v roce 2013 za 3,4 miliardy eur. Rozdělila ji na dvě firmy, přičemž z nově vzniklé infrastrukturní společnosti CETIN vytěsnila minoritní akcionáře.

PPF údajně zvažuje nabídky, ale nechce operátora prodat za každou cenu. Podle analytika ze společnosti Patria Finance Ondřeje Koňáka jde prozatím o neutrální zprávu. Forma, jakou byla informace komunikována, podle něj podporuje tezi, že jde o pouhou spekulaci.

Mluvčí PPF Zuzana Migdalová však informaci nepřímo potvrdila, když na dotaz Bloombergu e-mailem odpověděla, že PPF sice má nabídky, ale "není v jednání s bankami ve smyslu [...] spekulace". To podle analytiků naznačuje, že nejde o fámu.

"Pokud se na spekulaci podíváme ve vztahu k O2, tak by nám případné snížení podílu PPF dávalo smysl vzhledem k možnému vytlačení titulu z indexů MSCI po jejich listopadovém převážení. Důvodem by mohlo být nahrazení O2 novým titulem na BCPP, a to společností MONETA Money Bank," říká Milan Vaníček, hlavní akciový analytik J&T Banky.

Vaníček v této souvislosti zmiňuje tři možné scénáře. PPF by podle něj mohla prodat 15-35 % akcií společnosti tak, aby zvýšila tržní kapitalizaci volně obchodovaného podílu, a zajistila tak setrvání O2 v indexech MSCI. V tom případě by si zároveň zachovala většinový podíl ve firmě. "Při tomto scénáři by mohla v krátkodobém období klesnout cena akcie (nabídka podílu), nicméně z dlouhodobého pohledu by se na fundamentu společnosti nic neměnilo, a proto bychom to vnímali jako zajímavou příležitost," říká Vaníček.

Druhou možností je podle něj prodej celého 84% podílu PPF. "V tomto případě by samozřejmě záleželo na ceně a na potenciálním zájemci. Zájemci by mohli dle našeho názoru pocházet jak z Evropy (například Orange), tak z Asie (nedávné oznámení spolupráce s China Telecom). Vyloučit ale nelze ani América Móvil, která se chce v Evropě dále rozšiřovat. Nicméně ve vztahu k minoritnímu investorovi by se jednalo o možnost nabídky odkupu, kterou by musel nový vlastník učinit. Tento scénář by byl pro minoritní investory dle našeho názoru pozitivní, vylučoval by však krátkodobý potenciální pokles ceny titulu," pokračuje Vaníček.

Třetím scénářem je pak podle něj to, že PPF žádný krok neučiní, což ale bude znamenat hrozbu vyřazení titulu z indexů MSCI. "Pokud by se takový scénář uskutečnil, mohla by cena akcie klesat s tím, jak by se blížilo datum rebalancování indexů MSCI. S vyřazením by titul ztratil velké množství investorů z řad portfoliomanažerů, kteří ndexy MSCI sledují. Nicméně i v tomto případě by se mohlo jednat o následnou příležitost, protože fundament společnosti by zůstal zachován," uvádí dále analytik.

"Všem třem scénářům prozatím přikládáme relativně shodnou pravděpodobnost, protože PPF se netají tím, že O2 není strategickým aktivem. Navíc se již v tomto roce objevila spekulace o možném prodeji společnosti jinému investorovi. S přihlédnutím k relativně nové situaci na trhu (IPO Monety) se domníváme, že částečné SPO (sekundární nabídka akcií - pozn. red.) by mohlo rovněž být reálné a dle našeho názoru i relativně rychle proveditelné. Rovnocennou variantou je samozřejmě i nečinnost PPF, protože fundament společnosti je vždy velmi důležitý a měl by být stěžejní například pro budoucí úvahy o tom, jak s daným aktivem naložit. Prozatím zmíněné informace vzhledem k protichůdným krátkodobým a střednědobým dopadům vnímáme neutrálně," dodává Milan Vaníček.

"Potvrzuje to zvěsti, že O2 Czech Republic může být na prodej a že například China Telecom by mohl být mezi zájemci. Skupina PPF je tvrdým vyjednavačem a podle našeho názoru by firmu prodala jen za vysokou cenu. Akcie O2 považujeme za správně oceněné (forwardové P/E na úrovni 15-16, EV/EBITDA 7,6 a s nízkým podílem ukazatele poměru kapitálových výdajů k tržbám), ale dobrá rozvaha společnosti umožňuje PPF před případným prodejem vyšroubovat cenu, možná i díky potenciálu mimořádné dividendy," uvedl analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Podobné spekulace se již v minulosti objevily, nicméně prozatím nebyly potvrzeny, natož aby byly zveřejněny nějaké detaily. Zpráva se v pátečním obchodování s akciemi nijak mimořádně neprojevila," upozornil analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

Zdroj: Bloomberg, J&T Banka

DPA: Německo se chystá v prosinci poskytnout firmám 17 miliard eur
před 35 minutami

DPA: Německo se chystá v prosinci poskytnout firmám 17 miliard eur

Německá spolková vláda plánuje v prosinci v případě předpokládaného prodloužení koronavirových restrikcí poskytnout...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu klesla
před hodinou

Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu klesla

Důvěra amerických spotřebitelů v listopadu klesla výrazněji, než se čekalo. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
15:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v září dosáhl 6,6 %

Ceny domů ve Spojených státech v září podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Boeing 737 MAX se v EU přiblížil k získání povolení k provozu
14:26

Boeing 737 MAX se v EU přiblížil k získání povolení k provozu

Evropský regulátor učinil další krok, který přibližuje letadla Boeing 737 MAX k návratu do vzduchu. Evropská agentura...
Doprava Boeing
EU prodává další speciální dluhopisy, vysoký zájem trvá
14:11

EU prodává další speciální dluhopisy, vysoký zájem trvá

Evropská unie prodává další speciální dluhopisy na podporu zaměstnanosti, tentokrát získá 8,5 miliardy eur. Vysoký...
Evropská unie Státní dluhopisy Společné evropské dluhopisy
Stavební firmy: Stavebnictví příští rok klesne o 1,8 %
13:55

Stavební firmy: Stavebnictví příští rok klesne o 1,8 %

České stavebnictví příští rok meziročně klesne o 1,8 procenta. Stavební firmy mají zakázky v průměru na osm měsíců...
Česká republika Stavebnictví
EK se dohodla na šesté vakcíně, Moderna dodá až 160 milionů dávek
13:36

EK se dohodla na šesté vakcíně, Moderna dodá až 160 milionů dávek

Evropská komise dojednala smlouvu s americkou firmou Moderna, která státům Evropské unie zajistí až 160 milionů dávek...
Evropská unie Koronavirus
Ruský producent ropy Lukoil se ve třetím čtvrtletí vrátil do zisku
12:48

Ruský producent ropy Lukoil se ve třetím čtvrtletí vrátil do zisku

Ruská ropná společnost Lukoil se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku, k němuž jí pomohly zejména vyšší ceny ropy....
Rusko Ropa Výsledková sezóna
Německý ministr zahraničí čeká rychlé řešení rozpočtového patu EU
12:12

Německý ministr zahraničí čeká rychlé řešení rozpočtového patu EU

Vyřešení rozpočtového patu Evropské unie by mohlo přijít v řádu dní. V úterý to na Berlínském fóru o zahraniční...
Evropská unie Rozpočet Politika
Podíl firem investujících do automatizace letos vzrostl
11:28

Podíl firem investujících do automatizace letos vzrostl

Podíl firem, které investují do robotizace, automatizace a umělé inteligence, letos meziročně stoupl o 15 procentních...
Byznys a podnikání Inovace Technologie