US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Produkce ropy kartelu OPEC v červnu stoupla na osmileté maximum

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) dosáhla produkce ropy zemí sdružených v OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) nejvyšší úrovně za posledních 8 let. OPEC v červnu vyprodukoval o 4 000 barelů ropy za den více než v předcházejících měsících a celkově na trh dodával 33,21 milionu barelů denně. Růst produkce způsobily téměř rekordní dodávky ze Saúdské Arábie (10,45 milionu barelů za den) a znovu se zvedající produkce v Nigérii.

Redakce IW
Redakce IW
13. 7. 2016 | 15:24
Komodity

Na trhu je stále nadbytek ropy, i když její spotřeba se v řadě oblastí světa včetně Evropy zvyšuje. Nadbytek ropy má naprosto zásadní vliv na ceny této strategické suroviny.

Poptávka po ropě se zvyšuje zejména díky vyšší spotřebě v Indii, Číně a poněkud překvapivě i v Evropě. Organizace také zvýšila odhad růstu světové poptávky po ropě na letošní a příští rok na 1,4 milionu, respektive 1,3 milionu barelů denně.

Růst poptávky v Evropě se ale zřejmě neudrží, domnívá se IEA a poukazuje na stav evropských ekonomik. Ty se po hlasování o vystoupení Británie z Evropské unie potýkají s další nejistotou.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 USD za barel. V roce 2014 se přitom barel obchodoval až za 115 USD za barel.

Mnoho producentských států mimo OPEC kvůli převisu nabídky omezilo těžbu, což spolu s výpadkem dodávek v Nigérii či v Kanadě způsobilo, že se ceny v posledních měsících vrátily k 50 USD za barel. Ani tyto výpadky ale nestačí na to, aby se snížil přebytek, jenž se za poslední dva roky nahromadil. Komerční zásoby ropy ve vyspělých zemích vystoupily v květnu na rekordních 3,074 miliardy barelů, uvedla IEA.

Organizace dnes rovněž uvedla, že těžba ropy ve Venezuele v letošním roce klesne zhruba o desetinu. Příčinou jsou výpady v dodávkách elektřiny, slabší aktivita zahraničních ropných společností a nedostatek hotovosti v této zemi, která prochází hlubokou politickou a ekonomickou krizí. Venezuela má největší prokázané zásoby ropy na světě. Podle IEA se dodávky od začátku roku snížily o zhruba 170 000 barelů denně. Organizace má za to, že propad těžby v objemu zhruba 200 000 barelů denně je nevyhnutelný.

Světové ceny ropy ve středu klesají. Investoři jednak reagují na zprávu IEA, jednak vybírají zisky po masivním cenovém nárůstu. V úterý se ceny zvýšily asi o 5 %. Během středy ale severomořský Brent sestoupil hlouběji pod hranici 48 USD za barel.

Zdroj: Reuters

KomodityOPECRopaTěžba
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie