CME ve druhém čtvrtletí stouply čisté tržby o 5 % na 175 milionů USD
|

CME ve druhém čtvrtletí stouply čisté tržby o 5 % na 175 milionů USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za druhé čtvrtletí meziroční nárůst čistých tržeb o 5 % na 175,21 milionu USD. Při konstantních kurzech měn se tržby zvýšily o 2,8 %. Zisk OIBDA (provozní zisk před zahrnutím finančních nákladů, daní, odpisů a amortizace) společnosti vzrostl o 14,6 % na 53,63 milionu USD a při vyloučení vlivu kurzových změn stoupl o 12,1 %. OIBDA marže firmě meziročně stoupla o 2,5 procentního bodu na 30,6 %.

CME (CETV) Akcie ČR CETV Média Televize Výsledková sezóna CETV (USA) CME (USA)

Programové náklady stouply v prvním kvartálu ze 73,44 milionu USD na 77,28 milionu USD a ostatní provozní náklady vzrostly ze 17,42 milionu USD na 17,94 milionu USD. Hodnota depreciací se zvýšila z 6,94 milionu USD na 7,63 milionu USD, hodnota amortizace vysílacích licencí a ostatních nehmotných aktiv se naopak snížila z 3,43 milionu USD na 2,11 milionu USD.

Platby za úroky se CME proti prvnímu kvartálu díky refinancování dluhu, které bylo dokončeno v dubnu, snížily o 19,6 milionu USD.

CME nicméně vykázala čtvrtletní ztrátu z pokračujících operací ve výši 141,25 milionu USD, loni za stejné období vykázala ztrátu 11,67 milionu USD. Ztráta z pokračujících operací přepočtená na jednu akcii se prohloubila na 0,98 USD z 0,11 USD. Výsledek byl negativně ovlivněn zaúčtováním ztráty z refinancování dluhu ve výši 150,16 milionu USD.

V České republice společnosti tržby ve druhém čtvrtletí klesly meziročně o 2,3 % na 50,92 milionu USD a zisk OIBDA jí klesl o 4,7 % na 23,1 milionu USD. Při konstantních kurzech měn čisté tržby v ČR klesly o 5,4 % a zisk OIBDA klesl o 7,7 %.

CME - hospodářské výsledky za 2Q2016

"Během druhého čtvrtletí jsme si udrželi vedoucí pozici ve sledovanosti ve všech šesti zemích. Nadále jsme investovali do lokální produkce a zároveň jsme snížili celkové náklady, abychom dosáhli co nejvyšší ziskovosti," poznamenal jeden ze dvou generálních ředitelů CME Christoph Mainusch.

Za celé první pololetí společnost vykázala nárůst čistých tržeb o 3,8 % (při konstantních kurzech měn stouply čisté tržby o 3,4 %) na 304,21 milionu USD, nárůst provozního zisku OIBDA o 21,4 % (při konstantních kurzech měn o 18,4 %) na 70,74 milionu USD a zvýšení provozní OIBDA marže na 23,3 % z 19,9 %.

Růst tržeb byl tažen růstem výnosů z televizní reklamy, které nejvíce přispívají k výsledku a zvýšily se při konstantních kurzech měn v pololetí bezmála o 4 %. Výnosy z poplatků za distribuci a z předplatného se CME zvýšily při konstantních kurzech měn v prvním pololetí o 6 %.

Ztráta z pokračujících operací přepočtená na jednu akcii se v prvním pololetí meziročně prohloubila na 1,29 USD z 0,61 USD.

V prvním pololetí se programové náklady zvýšily ze 144,73 milionu USD na 149,26 milionu USD a ostatní provozní náklady se takřka nezměnily (snížily se z 34,46 milionu USD na 34,39 milionu USD).

CME - hospodářské výsledky za 1H2016

Volné cash flow nezatížené úroky a garančními poplatky se za prvních šest měsíců letošního roku meziročně zvýšilo na 62,01 milionu USD z 36,4 milionu USD. Na garančních poplatcích CME zaplatila v prvním pololetí 20 milionů USD a na úrocích 35,71 milionu USD. Volné cash flow po odečtení úroků a garančních poplatků tak bylo 6,29 milionu USD, v prvním pololetí loňského roku dosahovalo 27,13 milionu USD.

"Hospodářské výsledky CME za druhé čtvrtletí 2016 překonaly naše odhady a na většině úrovní také tržní konsenzus. Čísla byla ovlivněna jednorázovým odpisem z nedávného refinancování dluhu v objemu 150,2 milionu USD, o němž firma informovala již v březnu," uvedl analytik z Komerční banky Josef Němý. "Ve druhém kvartálu došlo díky této transakci ke snížení úrokových nákladů, provozní cash flow se ale zhoršilo, protože CME platila větší část úroků v hotovosti a k tomu uhradila garanční poplatky 20 milionů USD hlavnímu akcionáři Time Warner," pokračuje analytik.

Pro zbytek letošního roku je vedení firmy optimistické ohledně pokračování růstu a snižování zadlužení. "Celkově výsledky hodnotíme mírně pozitivně s ohledem na vyšší než očekávaný provozní zisk OIBDA," dodal Němý.

"Tržby, OIBDA i čistá ztráta byly v souladu s našimi odhady a mírně nad konsenzem trhu. Tržby vzrostly meziročně o 5 % na 175,21 milionu USD, trh čekal v průměru 174,7 milionu USD. Překvapením byl pokles tržeb na hlavním trhu, tedy v Česku (-2,3 %)," konstatoval analytik Pavel Ryska z J&T Banky. "Dle očekávání byla finanční úroveň zatížena ztrátou z odkupu dluhopisů nad účetní hodnotou. Čistá ztráta 141,3 milionu USD byla blízká našemu odhadu (138,6 milionu USD) a nižší, než čekal trh (152,9 milionu USD)."

CME - Čisté tržby za 2Q2016 a 1H2016 na jednotlivých trzích

Jeden z ředitelů CME Michael Del Nin uvedl, že výkonnost firmy překonala očekávání managementu a že čeká další růst. "Management po prvním čtvrtletí zveřejnil výhled letošního zisku OIBDA na úrovni 136-146 milionů USD a OIBDA za první pololetí (70,74 milionu USD) podle nás naznačuje naplnění tohoto cíle spíše v horní části uvedeného rozpětí. Jako největší nepříznivou zprávu za uplynulé období vnímáme vývoj na trhu v ČR," doplnil Ryska.

"Překvapením pro nás byla velice slabá dynamika na českém trhu (ve druhém čtvrtletí meziročně -5,4 % při konstantních kurzech měn), čekali jsme naopak další růst," shodla se s Ryskou analytička z České spořitelny Renáta Ďurčová. CME ale vedle růstu tržeb na trzích v Rumunsku, na Slovensku i ve Slovinsku překonala její odhady i na provozní úrovni.

"Očekávaný 3% růst programových nákladů vykompenzovaly nižší ostatní provozní výdaje (především více než 8% pokles prodejních a administrativních nákladů). Výsledky tak potvrdily pokračování zlepšující se provozní výkonnosti společnosti," uvedla dále analytička. "Díky poslednímu refinancování dluhů klesly úrokové náklady meziročně o téměř 30 %. Celkově hodnotíme výsledky CME pozitivně díky relativně silnému růstu na většině trhů a pokračujícímu zlepšování provozní výkonnosti. Negativně nás překvapila slabá výkonnost na českém trhu. Čekáme, že management potvrdí celoroční výhled," uzavřela.

CME - reportované hospodářské výsledky za 2Q2016 vs. odhady J&T Banky

Během konferenčního hovoru management CME oznámil, že slabší výsledek na českém trhu byl ovlivněn soustředěním rozpočtů inzerentů do prvního kvartálu z důvodu nižších cen. Zároveň se negativně projevil i efekt hokejového mistrovství světa, které v druhém kvartálu minulého roku hostila Česká republika. CME zároveň oznámila, že po zbytek roku očekává zlepšení postavení i rychlejší růst na českém trhu (ve druhém čtvrtletí ztrácela společnost podíl sledovanosti na českém trhu z důvodu konání fotbalového mistrovství Evropy, jež vysílaly veřejné kanály). Zároveň na českém trhu management očekává díky nové poplatkové struktuře a kanálům s vysokým rozlišením ještě silnější růst tržeb z poplatků za přenos kanálů než v první polovině roku.

"Management zároveň oznámil, že minoritními akcionáři již bylo uplatněno šest milionů warrantů, a potvrdil výhled pro zbytek roku. V rámci projekce zároveň vedení společnosti uvedlo, že procentní posílení dolaru vůči euru bude mít na zisk OIBDA negativní dopad ve výši 1,75 milionu USD," říká Ďurčová.

"Management CME vyjádřil relativně silný pozitivní postoj k výhledu společnosti pro zbytek roku. Z našeho pohledu je po pominutí negativních vlivů z první poloviny roku akcelerace růstu tržeb ve zbytku roku na českém trhu očekávatelná. Za první polovinu roku dosáhl zisk OIBDA 70,74 milionu USD, což by s přihlédnutím k pozitivním prospektům CME pro zbytek letošního roku mohlo znamenat, že by firma měla být schopná dosáhnout horní hranice svého výhledu," pokračuje analytička.

"Uplatnění zhruba šesti milionů warrantů znamená, že již byla uplatněna více než polovina z celkového objemu warrantů držených minoritními akcionáři. Stále ale zbývá přibližně pět milionů warrantů držených minoritami, které by v případě uplatnění v nejbližší době mohly vyvolat mírně negativní tlak na cenu titulu. Zhruba milion warrantů drží společnost TCS Capital Management, předpokládaný dlouhodobý strategický investor, u kterého neočekáváme jejich prodej," dodává Renáta Ďurčová.

Hlavním akcionářem CME je americká mediální skupina Time Warner. Součástí CME je společnost CET 21, která drží licence na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov a Telka. CME vedle České republiky provozuje televize také na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a ve Slovinsku.

CETV - přehled investičních doporučení (k 26. červenci 2016)

Zdroj: CME, ČTK

Co musíte ráno vědět (24. listopadu)
Co musíte ráno vědět (24. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (24. listopadu)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita na obou stranách Atlantiku a...
Musíte vědět
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
včera v 22:00

Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o vakcínách na covid-19 a možnost, že se Janet Yellenová stane ministryní financí

Akcie ve Spojených státech v pondělí zpevnily. Trh táhly výše zejména sektory energetiky a průmyslu. Investoři...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
včera v 21:26

WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí

Podle deníku The Wall Street Journal se nově zvolený americký prezident Joe Biden chystá do funkce ministryně financí...
Joe Biden Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
včera v 20:30

EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů

Zájem o společensky odpovědné projekty v posledních letech sílí, a proto velcí i malí investoři hledají možnosti, jak...
Firemní dluhopisy Ekologie a životní prostředí
Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost
včera v 18:01

Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost

Evropa musí prosazovat své hodnoty nejen v zahraniční politice, ale také v digitálním světě. V pondělí to na úvod on...
Evropa Informační technologie
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
včera v 18:00

Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě

Akcie na západoevropských trzích sice v pondělí začaly růstem a v průběhu dopoledne přidávaly téměř jedno procento,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
včera v 17:45

První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu korun

První český on-line investiční robo-advisor Portu překročil hranici 1 miliardy korun pod správou a 20 tisíc...
Investiční strategie Investování
General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům
včera v 17:12

General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům

Největší americká automobilka General Motors (GM) svolá 5,9 milionu vozů kvůli potenciálně nebezpečným nafukovačům...
Americké akcie Auta
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
včera v 16:50

Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl roku

Pražská burza zpevnila na nejsilnější úroveň za skoro půl roku. Index PX v pondělí stoupl o 1,39 % na 955,22 bodu....
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu
včera v 16:25

Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu

Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor zahájil správní řízení proti americké internetové společnosti Google. Jako důvod...
Rusko Alphabet (Google) Regulace
Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft
včera v 16:13

Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft

Americká federální vláda uzavřela smlouvu s provozovateli alternativní taxislužby Uber Technologies a Lyft. Hodnota...
Spojené státy americké (USA) Uber Lyft
Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil
včera v 15:50

Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v listopadu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pondělí uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu
včera v 15:12

Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu

Čínští výrobci telefonů, mimo jiné Xiaomi, Oppo a Vivo, se snaží získat podíl na trhu, jemuž dominuje konkurenční...
Čína Mobilní telefony
Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe
včera v 14:52

Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe

Miliardář a zakladatel internetové společnosti Amazon Jeff Bezos podpořil začínající finančně technologickou firmu...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Afrika
Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na…
včera v 13:51

Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na akvizice

Za leden až říjen letošního roku vstoupilo na burzu 165 firem, které se specializují na akvizice a které se označují...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování…
včera v 13:43

Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování proti covidu-19

Šéf australské letecké společnosti Qantas Alan Joyce uvedl, že až bude k dispozici vakcína proti covidu-19, bude jeho...
Koronavirus Doprava Turismus a cestovní ruch
Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla…
včera v 12:22

Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla nezávislá slovenská rozpočtová rada

Slovensko na rozdíl od České republiky v plné míře nevyužilo dřívějšího příznivého vývoje ekonomiky k ozdravení...
Slovensko Koronavirus Krize