Počet zahájených bytů v ČR do konce května vzrostl o 5 % na 2 233

Stavaři v ČR zahájili do konce května stavbu 2 233 bytů v bytových domech, meziročně o 4,8 % více. Nejvíce jich připadá na Plzeňský kraj. V Praze, které dlouhodobě patřil výrazně nejvyšší podíl, jejich počet klesl téměř o dvě třetiny. Počet zahájených staveb rodinných domů meziročně vzrostl o 15 % na 5 883, zhruba čtvrtina se týkala Středočeského kraje. Vyplývá to z pátečních údajů Českého statistického úřadu.
Největší počet zahájených staveb bytových domů obvykle připadá na Prahu, ještě v polovině loňského roku to byly zhruba tři čtvrtiny. Na konci dubna se ale její podíl snížil na 26,3 % a na první místo se dostal Plzeňský kraj. Na konci května mělo Plzeňsko podíl 29,5 %, Praha 23,1 %. Následují Středočeský (17,4 %), Jihomoravský (11 %) a Zlínský kraj (7,2 %). "S tak alarmujícími čísly již musí Praha začít něco dělat. Není přece možné, aby metropole přenechala vedoucí roli v rezidenčním rozvoji nesrovnatelně menšímu regionu," uvedl majitel developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský, jehož firma se specializuje výhradně na Prahu.
V Praze se v prvních pěti měsících začalo stavět 515 bytů v bytových domech, meziročně o 65,4 % méně. V březnu zde stavaři zahájili 12 bytů, v dubnu čtyři a v květnu 17. "Situace pro soukromé investory zůstává tristní. Státní byrokracie jim hází klacky pod nohy. Novela stavebního zákona, která by mohla povolovací proces v Česku zjednodušit, nabírá další a další zpoždění," doplnil Evžen Korec, generální ředitel developerské firmy Ekospol, která rovněž podniká převážně v Praze a blízkém okolí.
Loni v Praze vzrostl prodej nových bytů zhruba o 15 až 18 % na 6 500 až 7 000, letos by podle odhadů mohla poptávka růst přibližně stejným tempem. "Při současné disproporci mezi rychlým prodejem bytů a pomalým nebo zcela zastaveným povolováním nových tak hrozí v brzké době jejich nedostatek na trhu, a tím logicky také růst jejich cen," dodal Kunovský.
Počet nově rozestavěných rodinných domů meziročně vzrostl o 15 % na 5 883. Nejvíce připadalo na Středočeský kraj (25,4 %), Jihomoravský (13,7 %) a Moravskoslezský kraj (9,6 %). Podíl Prahy zůstal na dubnové úrovni 3,6 %.
Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali firmy a jednotlivci do konce května stavět 10 410 bytů, meziročně o 8,7 % více. V porovnání s rekordním rokem 2008 jich ovšem bylo zhruba o 40 % méně.
Zdroj: ČTK