Evropské akcie týden zahájily výrazným růstem

Obchodování na hlavních západoevropských akciových trzích skončilo v pondělí v zelených číslech. Investoři jsou optimističtí, protože nečekají, že by americká centrální banka ve středu rozhodla o zvýšení úrokových sazeb.
Britský index FTSE 100 připsal 1,54 %, německý DAX posílil o 0,95 % a francouzský CAC 40 zpevnil o 1,43 %. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 1,02 % na 341,27 bodu.
Investoři budou sledovat, co guvernérka Fedu Janet Yellenová ve středu večer naznačí ohledně načasování dalšího zvyšování úrokových sazeb. "Převládá pocit, že Fed sazby zvýší až v prosinci," řekl agentuře Reuters Robert Pavlik z firmy Boston Private Wealth. Zasedání Bank of Japan se bude konat taktéž ve středu.
Investoři pozorně sledovali také ceny ropy poté, co Venezuela prohlásila, že členské a nečlenské země OPEC jsou blízko dohody, která by měla pomoci stabilizovat trh s černým zlatem. Severomořská ropa Brent odpoledne zdražovala zhruba o 2,4 %.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Nizozemsku, které je největším producentem plynu v Evropské unii, docházejí rezervy zemního plynu. Podle posledních údajů statistického úřadu CBS již země využila téměř 80 % všech zásob plynu. Těžba ve srovnání s předchozími dvěma lety klesla o 38 % a měla by se dále snižovat, protože vláda omezila těžbu kvůli zemětřesením v provincii Groningen, kde se nachází největší zásoby plynu v EU. Uvedla to na svých internetových stránkách agentura Bloomberg.
- Někdejší komunistické Německé demokratické republice (NDR) se stále nedaří dohnat úroveň bývalého Západního Německa. Přestože na počátku října uplyne od sjednocení země 26 let, stále přetrvávají významné rozdíly v hospodářské výkonnosti, zaměstnanosti a výši platů v jednotlivých částech státu. S odvoláním na připravovanou vládní zprávu o stavu německé jednoty to napsal deník Sächsische Zeitung.
- Airbus odmítl komentovat zprávu o údajném plánu na snižování nákladů. Podle listu Financial Times evropský výrobce letecké techniky připravuje restrukturalizační plán, který by měl být zveřejněn příští měsíc. Společnost však odmítla záležitost komentovat, uvedla agentura Reuters.
- V prvním pololetí bylo v Česku registrováno přes 34 000 nových podnikatelů, což je o 4 % méně než ve stejném období loni. Celkový počet živnostníků ke konci června činil 2,06 milionu, nicméně podnikatelskou činnost vyvíjí pouze 48 % z nich. Noví živnostníci nejčastěji podnikají v obchodu a jsou registrováni v Praze. Vyplývá to z aktuálních databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode.
- Stavební výroba se v eurozóně v červenci v meziročním srovnání zvýšila o 3,1 % po 0,6% růstu v červnu. V meziměsíčním srovnání se v červenci zvýšila o 1,8 % po 0,3% růstu v červnu.
- Britský výrobce motorů Rolls-Royce Holdings zruší dalších více než 200 manažerských pracovních míst. Rozhodnutí je součástí restrukturalizačního programu společnosti, který byl spuštěn v loňském roce a jehož cílem je do roku 2017 snížit roční náklady firmy o 150 až 200 milionů liber (4,7 až 6,3 miliardy Kč), uvedla agentura Reuters.
- Slovenské ministerstvo financí zvýšilo výhled růstu domácí ekonomiky na tento rok, a to na 3,6 % z dosavadního odhadu 3,2 %. Na další tři roky úřad odhady růstu hrubého domácího produktu (HDP) naopak mírně zhoršil. Vyplývá to z nové prognózy, kterou v pondělí ministerstvo zveřejnilo.
- Evropská komise oznámila začátek hloubkové prověrky způsobu, jak se lucemburské daňové úřady chovaly vůči francouzské energetické společnosti GDF Suez, nyní přejmenované na Engie. Komise v pondělí v tiskové zprávě uvedla, že některá lucemburská daňová rozhodnutí mohla pro firmu znamenat výhodu nad konkurenčními společnostmi a byla tedy v rozporu s unijními pravidly o státní pomoci.
- Evropská komise začala prošetřovat, zda nová progresivní daň z obratu, která v Polsku pro maloobchod platí teprve od počátku měsíce, neporušuje unijní pravidla o hospodářské soutěži. Evropská exekutiva to oznámila v tiskové zprávě. Polsko by také daň nemělo uplatňovat do doby, než komise situaci vyhodnotí.
- Většina Němců si přeje, aby země kvůli ochraně klimatu ukončila provoz svých uhelných elektráren. Ukázal to průzkum společnosti YouGov, o jehož výsledcích v pondělí informovala agentura DPA. Spalování černého a hnědého uhlí v současnosti zajišťuje přes 40 % německé výroby elektřiny.
- Pokud Británie v rámci odchodu z Evropské unie opustí rovněž Evropský hospodářský prostor (EHS), ztratí finanční instituce sídlící ve Spojeném království takzvaná passportingová práva, která jim umožňují volný provoz aktivit po celé Evropské unii. Britskému listu The Guardian to řekl šéf německé centrální banky a člen rady Evropské centrální banky (ECB) Jens Weidmann.
- Tempo růstu španělské ekonomiky v letošním roce překročí tři procenta, ačkoli patová politická situace v zemi začíná mít na hospodářství negativní vliv. V rozhovoru s listem ABC to uvedl prozatímní ministr hospodářství Luis de Guindos. Červencová vládní prognóza přitom letošní tempo růstu odhadovala pouze na 2,9 procenta.
- Na letošním autosalonu v Paříži budou chybět superluxusní značky Bentley a Lamborghini ze skupiny Volkswagen. Informovala o tom agentura Reuters. Německý koncern omezuje výdaje na automobilové výstavy, protože se potýká s rozsáhlými náklady na řešení emisního skandálu.
- Leasingový trh na Slovensku letos v prvním pololetí rostl dvouciferným tempem. Vyplývá to z údajů, které v pondělí ČTK poskytla slovenská Asociace leasingových společností. Leasingové firmy sdružené v asociaci uzavřely ve sledovaném období obchody za téměř 1,07 miliardy eur, což meziročně představuje 15% nárůst. Tahounem tradičně bylo financování nákupu osobních automobilů, které se na výkonech leasingových společností podílelo bezmála polovinou.
- Německý automobilový koncern Volkswagen zatím v Evropě opravil méně než 10 % z 8,5 milionu naftových vozů, kterých se na tomto kontinentu týká skandál kolem manipulací s měřením emisí. Uvedla to v pondělí podle agentury Reuters firma.
Zdroj: CNBC