Americké akcie ve středu rostly a znovu přepisovaly historii, v závěru obchodování ale optimismus investorů zeslábl

Americké akciové indexy ve středu rostly, v závěru obchodování ale i v reakci na tiskovou konferenci šéfky americké centrální banky Janet Yellenové po měnověpolitickém zasedání Fedu část zisků odepsaly, a index S&P 500 dokonce přešel do červených čísel.
Index Dow nakonec stoupl o 0,33 % na nové zavírací maximum 24 585,43 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,2 % na 6 875,80 bodu, zatímco benchmark S&P 500 se snížil o 0,05 % na 2 662,85 bodu. Indexy Dow a S&P 500 během dne posunuly výše svá absolutní maxima, Dow na 24 666,02 bodu a S&P 500 na 2 671,88 bodu.
Index volatility VIX se zvýšil o 2,62 % na 10,18 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o téměř šest bazických bodů na 2,344 %.
Dařilo se většině sektorů, nejvýrazněji se zvýšily sektor necyklického spotřebního zboží, průmyslové odvětví a sektor zdravotní péče, klesl naopak finanční sektor.
Investoři od rána netrpělivě čekali na zveřejnění výsledku zasedání Fedu. Ve 20.00 SEČ centrální banka oznámila, že upravila rozpětí pro základní úrokovou sazbu z 1,00-1,25 % na 1,25-1,5 %. Výhled růstu úroků v příštím roce ponechal Fed beze změny, i když předpokládá zrychlení růstu HDP.
V prohlášení z prosincového zasedání měnový výbor Fedu uvedl, že nová makrodata naznačují další zlepšování situace na trhu práce a pokračování expanze ekonomické aktivity. Výdaje domácností nadále rostou solidním tempem a zvyšují se také investice firem, uvedl FOMC. Krátkodobá rizika centrální banka hodnotí jako vyrovnaná.
Druhou důležitou událostí byla zpráva agentury AP, podle které se obě komory amerického Kongresu v dohodovacím řízení shodly na podobě daňové reformy. Konečná verze by měla spatřit světlo světa v pátek, hlasování v plénu Senátu a Sněmovny reprezentantů i prezidentský podpis by se podle AP mohly stihnout příští týden.
Z jednotlivých titulů v polovině týdne nejvýrazněji stouply akcie kabelové televize CenturyLink (+6,69 %), výrobců hraček Mattel (+6,63 %) a Hasbro (+3,73 %) či výrobce stavební a těžební techniky Caterpillar (+3,59 %). Nedařilo se naopak akciím firem Archer-Daniels-Midland (-4,12 %), 21st Century Fox (-3,96 %) či Ralph Lauren (-3,91 %).
Dolar oslabil, ceny ropy se snížily
Americký dolar ve středu oslabil. Reagoval tak na nejnovější zprávu o vývoji inflace ve Spojených státech, která posílila obavy, že centrální banka USA bude příští rok zvyšovat úroky pomaleji. Na oznámení výsledku zasedání Fedu dolar rovněž zareagoval oslabením.
Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, v 22.30 SEČ klesal o 0,7 % na 93,43 bodu. Euro vůči dolaru rostlo o 0,7 % na 1,1826 USD.
Spotřebitelské ceny v USA se bez zahrnutí nestabilních cen potravin a energií v listopadu ve srovnání s předchozím měsícem zvýšily jen o 0,1 %. Meziroční jádrová inflace pak klesla na 1,7 % z říjnových 1,8 %. Výsledky byly horší, než čekali analytici.
Ceny ropy se ve středu snižovaly po zprávě o překvapivě silném růstu zásob benzinu ve Spojených státech. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že zásoby benzinu v USA se minulý týden zvýšily o 5,7 milionu barelů, analytici podle průzkumu agentury Reuters počítali s růstem pouze o 2,5 milionu barelů. Údaje rovněž ukázaly, že těžba ropy ve Spojených státech vzrostla na 9,78 milionu barelů denně.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Americká centrální banka na svém prosincovém zasedání podle očekávání upravila rozpětí pro základní úrokovou sazbu z 1,00-1,25 % na 1,25-1,5 %. Výhled růstu úroků v příštím roce ponechala banka beze změny, přestože předpokládá zrychlení ekonomického růstu.
- Obě komory amerického Kongresu se v dohodovacím řízení shodly na podobě daňové reformy. Oznámila to ve středu agentura AP s odvoláním na parlamentní zdroje. Konečná verze by měla spatřit světlo světa v pátek, hlasování v plénu Senátu a Sněmovny reprezentantů i prezidentský podpis by se podle AP mohly stihnout příští týden. Prezident Donald Trump ve středečním prohlášení v Bílém domě vyjádřil naději, že reforma začne platit v únoru.
- Společnost Google, která je součástí americké skupiny Alphabet, otevře v Číně výzkumné centrum umělé inteligence. Chce využít místních talentů, a to i přesto, že její vyhledávací služby jsou v zemi blokovány. Ve svém středečním sdělení Google uvedl, že půjde o první výzkumné středisko tohoto druhu v Asii a tvořit jej bude malý tým, který bude pracovat ve stávajících firemních kancelářích v Pekingu.
Výrobce optických komponentů Finisar získá investici 390 milionů USD od firmy Apple. Peníze použije na otevření továrny v Texasu a zvýšení výroby čipů, které jsou důležité pro vyspělé funkce nového telefonu iPhone X, jako je třeba odemykání telefonu obličejem.
- Index spotřebitelských cen v USA v listopadu meziročně stoupl o 2,2 % po 2% růstu v říjnu. Analytici tento růst očekávali. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v listopadu zvýšily o 0,4 % po růstu o 0,1 % v říjnu. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání klesla na 1,7 % z 1,8 % v říjnu. Informovalo o tom americké ministerstvo práce.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 8. prosince po sezónním očištění stoupl proti předchozímu týdnu o 2,3 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 5,117 milionu barelů (odhad: -3,78 milionu barelů, předchozí týden: -5,61 milionu barelů).
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Nike na 60 z 54 USD.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK