Americké akciové indexy v pátek zakončily smíšeně, za celý týden ale bez výjimky posílily

Americké akcie se na závěr týdne vydaly oběma směry. Přispěla k tomu ekonomická statistika, která posílila obavy ohledně možného načasování oživení ekonomiky Spojených států. Závěrečné minuty páteční seance smazaly většinu intradenních ztrát.
Index Dow v pátek vzrostl o 0,12 % na 27 931,02 bodu, S&P 500 se snížil o 0,02 % na 3 372,85 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,21 % na 11 019,30 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,36 % na 22,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelý jeden bazický bod na 0,709 %.
Ceny ropy nepatrně klesly, pod prodejním tlakem bylo i zlato a stříbro a nejsledovanější kryptoměny si připsaly mírné zisky.
Za celý týden všechny tři hlavní indexy vzrostly. Dow zpevnil o 1,8 %, S&P 500 si připsal 0,6 % a Nasdaq Composite se posunul o 0,1 %.
Všechny tři akciové indexy kvůli koronaviru v březnu prudce klesly. Masivní stimulační opatření jim však pomohla nabrat zpět většinu těchto ztrát, index S&P 500 dokonce již tento týden na krátkou dobu při obchodování překročil svoji rekordní závěrečnou hodnotu z poloviny února. Nasdaq Composite již své maximum výrazně posunul. S&P 500 ale zatím neuzavřel na novém rekordu, částečně kvůli neschopnosti politiků dohodnout se na novém balíčku pomoci ekonomice.
"To, že S&P 500 i přes několik pokusů nepokořil únorový rekord, vnímá velká část trhu jako signál určitého vyčerpání," uvedl Frank Cappelleri ze společnosti Instinet s tím, že pro te to náhled hovoří i některé technické indikátory.
"Investoři si dali pauzu. Dostali jsme se celkem daleko od minima z 23. března a je zde stále mnoho nejistoty, pokud jde o celkovou ekonomiku, ale také sledujeme nárůst počtu případů nemoci, který jsme viděli zhruba za poslední měsíc," uvedl Brian Price z Commonwealth Financial Networks.
Páteční data ukázala, že maloobchodní tržby v USA vzrostly v červenci méně, než se čekalo, a kvůli zvyšujícímu se počtu nových případů covidu-19 a snížení dávek v nezaměstnanosti by se dále mohly zhoršovat. Další zpráva ukázala, že produkce amerických továren v červenci stoupla více, než se čekalo, zůstává však pod úrovní z doby před pandemií. Nálada spotřebitelů v první polovině srpna byla převážně stabilní.
Nadále je nejistý výhled další fiskální pomoci, protože nejsou v plánu žádná nová jednání zástupců Senátu a Sněmovny reprezentantů. Obezřetnost investorů zvyšují také blížící se prezidentské volby v USA a pokračující šíření nemoci covid-19 v části USA.
Dolar v pátek oslabil a pokles zaznamenal osmý týden za sebou. Investoři se zaměřují na měny ekonomik, které lépe zvládají průběh epidemie nemoci covid-19. Výkonu dolaru nepřispívá ani zastavené vyjednávání o dalším balíku pomoci pro americkou ekonomiku.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,2 % na 93,11 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 0,2 % na 1,1838 USD. Dolar k jenu klesl o 0,3 % na 106,59 JPY a euro vůči jenu oslabilo o 0,1 % na 126,19 JPY.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Společnost Berkshire Hathaway ve druhém čtvrtletí snížila pozice v akciích JPMorgan (v pátečním after-marketu -0,5 %) a Wells Fargo (-0,5 %) a vyprodala zbývající pozice v Goldman Sachs (-0,6 %) a cenných papírech aerolinek. Nakoupila naopak akcie Barrick Gold (+6,9 %). Právě nákup akcií těžaře zlata je velkým překvapením, Warren Buffett nikdy nebyl fanouškem žlutého kovu jako investice.
- Mezinárodní energetická agentura (IEA) snížila prognózu poptávky po ropě. Kvůli celosvětovým problémům zejména v letecké dopravě očekává letošní poptávku o 8,1 milionu barelů nižší, tedy v přepočtu asi 92 milionů barelů denně. Propad v poptávce ve středu potvrdil také OPEC, který odhaduje snížení o 9 milionů barelů denně, což je více, než se očekávalo.
- Technologické giganty Apple (v pátek -0,09 %) a Google (-0,79 %) ve čtvrtek odstranily úspěšnou hru Fortnite ze svých nabídek mobilních aplikací kvůli aktualizaci, která údajně porušuje jejich pravidla o platbách uvnitř aplikací. Herní studio Epic Games reagovalo vznesením žalob proti oběma společnostem, které obviňuje z monopolistického chování.
- Americký internetový prodejce Amazon (v pátek -0,41 %) v Indii spustil internetovou lékárnu, bude tak těžit z růstu zájmu o nákup léků on-line, který nyní podporuje i pandemie způsobená šířením nového typu koronaviru. Společnost Amazon Pharmacy začne podnikat ve třetím největším indickém městě Béngalúr a posléze by aktivity mohla rozšířit i do dalších středisek, uvedl v pátek server BBC.
- Maloobchodních tržby v USA v červenci vzrostly o 2,74 %. V červnu činil růst 2,12 % (revidováno z 1,1 %). Meziměsíčně tržby maloobchodních prodejců vzrostly o 1,2 % (odhad: 1,9 %, červen 8,4 %, revidováno ze 7,5 %). Po očištění o prodeje aut a pohonných hmot se tržby v červenci meziměsíčně zvýšily o 1,5 % (březen: 7,7 %, revidováno z 6,7 %).
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v červenci meziročně klesla o 8,18 %, v červnu činil pokles 11,03 (revidováno z 10,82 %). Meziměsíčně výroba vzrostla o 3 %, což bylo v souladu s odhady trhu, ale horší než v červnu, kdy výroba v průmyslu rostla o 5,7 % (revidováno z 5,4 %). Produkce zpracovatelského průmyslu ve Spojených státech se v červenci meziměsíčně zvýšila o 3,4 % (červen 7,4 %, odhad 3 %).
zdroj: DailyFX.com
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Skupina 13 amerických senátorů z obou hlavních politických stran požádala Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR) o zrušení 25procentních cel zavedených loni v říjnu na potraviny, víno a lihoviny z Evropské unie. Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na dopis, do kterého měla možnost nahlédnout. Cla jsou odvetou za nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus.
- Americká společnost Apple v Rusku zneužila svého dominantního postavení na trhu s mobilními aplikacemi pro přístroje s operačním systémem iOS prostřednictvím svého obchodu App Store. Oznámil to v pondělí ruský antimonopolní úřad FAS. Dodal, že vydá příkaz, aby společnost porušení předpisů vyřešila. Mluvčí Applu prohlásil, že se proti rozhodnutí FAS hodlá odvolat.
- Susquehanna zvýšila cílovou cenu akcií Booking Holdings na 2 100 z 1 700 USD.
- Credit Suisse zvýšila cílovou cenu akcií Target na 140 ze 132 USD.
- Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií Trip Advisor na 21 z 15 USD.
- Mizuho zvýšila cílovou cenu akcií Facebook na 315 z 285 USD.
- Wedbush zvýšila cílovou cenu akcií Smith & Wesson na 24 z 22 USD.
- Wedbush zvýšila cílovou cenu akcií Apple na 515 z 475 USD, Deutsche Bank na 480 z 440 USD.
- BofA Securities zvýšila cílovou cenu akcií UPS na 176 ze 151 USD.
- USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v červnu 5,889 milionu (odhad: 4,910 milionu, květen: 5,371 milionu, revidováno z 5,397 milionu).
- Firmy z Číny a dalších zemí, které nebudou dodržovat americké účetní normy, budu na konci příštího roku vyřazeny z akciových trhů v USA. Uvedl to podle agentury Reuters americký ministr financí Steven Mnuchin.
- Koronavirová krize má mnoho poražených, ale i několik vítězů. Americká technologická společnost Apple (v úterý -2,97 %) patří jednoznačně k těm druhým, což se odráží i na ceně jejích akcií. Jen v minulém týdnu vzrostla jejich cena o pět procent, a šéf společnosti Tim Cook se tak podle výpočtů agentury Bloomberg stal dolarovým miliardářem.
- Výrobní ceny ve Spojených státech v červenci ve srovnání s předchozím měsícem vzrostly o 0,6 %, což byl nejvyšší růst od října 2018. Po červnovém poklesu o 0,2 % očekávali analytici růst o 0,3 %. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo americké ministerstvo práce.
- Společnost Tesla (v úterním after-marketu +7 %) po skončení řádného obchodování oznámila split akcií. Stávající cenné papíry budou rozděleny v poměru 5 ku 1. S nově rozdělenými akciemi se bude poprvé obchodovat 31. srpna.
- Sociální síť Facebook (v úterý -2,61 %) od dubna do června při vymáhání pravidel o projevech nenávisti zakročila proti 22,5 milionu příspěvků, což je více než dvojnásobek oproti předchozímu čtvrtletí a skoro desetinásobek ve srovnání s jarem 2018. Uvádí to zpráva o vývoji tažení Facebooku a Instagramu proti závadnému obsahu. Provozovatel platforem přiznává, že jeho snahy do jisté míry narušila pandemie covidu-19, kvůli níž byla pozastavena práce mnoha moderátorů.
- Americký výrobce letadel Boeing (v úterý +0,40 %) v červenci nezískal žádnou novou objednávku na svá letadla, klienti naopak zrušili objednávky na 43 jeho letadel 737 MAX. Konkurenční evropský výrobce Airbus v červenci získal první zakázky za tři měsíce, a to na čtyři letadla.
- Walmart (v úterý -1,27 %) uzavřel partnerství se společností Instacart. Chtějí nabídnout dodávky objednávek ve stejný den a konkurovat Amazonu (-2,14 %) a Whole Foods.
- Společnost Airbnb hodlá ještě teto měsíc zahájit proces uvedení svých akcií na burzu. Obchodovat by se s nimi mělo začít ještě letos.
- Před týdnem se takzvaný zlatý kříž (kdy 50denní klouzavý průměr zdola protne průměr 200denní) zformoval na grafu indexu Dow Jones Industrial Average, začátkem tohoto týdne se formuje u jeho staršího příbuzného Dow Jones Transportation Average a také u indexu sledujícího akcie menších společností Russell 2000.
- Demokratický kandidát do prezidentských voleb Joe Biden oznámil, že jeho kandidátkou na viceprezidentku je kalifornská senátorka Kamala Harrisová. Byla by první ženou v této funkci.
- Společnost Airbnb plánuje do konce srpna předložit americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) podklady potřebné pro vstup na veřejný akciový trh. S odvoláním na své zdroje to napsal deník The Wall Street Journal. IPO firmy Airbnb mělo být nejžhavější veřejnou nabídkou letošního roku, místo toho ale byl tento obr přinucen k masivnímu propouštění a teď předpokládá, že příjmy za rok 2020 nedosáhnou ani poloviny loňského výsledku.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla (ve středu +13,12 %) rozdělí své akcie v poměru pět za jednu. Firma, která se již nyní těší velkému zájmu investorů, tak chce jejich držení zpřístupnit ještě většímu množství zájemců.
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v červenci meziročně vzrostly o 1 % po růstu o 0,6 % v předchozím měsíci a překonaly očekávání analytiků, kteří předpovídali růst míry inflace na 0,8 %. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny vzrostly o 0,6 % po růstu o 0,6 % v předchozím měsíci, přičemž analytici očekávali zpomalení růstu na 0,3 %.
- Deficit rozpočtu Spojených států za prvních deset měsíců fiskálního roku do konce července vystoupil na rekordních 2,81 bilionu dolarů. Na vině jsou dopady pandemie nového koronaviru a s tím spojená opatření na podporu ekonomiky. Oznámilo to americké ministerstvo financí.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 4,512 milionu barelů (odhad: -2,875 milionu barelů, předchozí týden: -7,373 milionu barelů).
- Spojené státy ponechají v platnosti clo ve výši 15 % na dovoz evropských letadel Airbus i 25procentní clo na dovoz dalšího evropského zboží. Ve středu to oznámila americká vláda, která se tak rozhodla navzdory snaze Evropské unie spor o subvence vyřešit. Spor o podporu výroby letecké techniky, kterou unie Airbusu poskytuje, se táhne už 16 let. Zatímco Airbus rozhodnutí zklamalo, Brusel ocenil, že se spor alespoň nestupňuje.
- Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 8. srpna 963 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Je to méně jako o týden dříve, kdy to bylo 1,191 milionu lidí (revidováno z 1,186 milionu) a poprvé od konce března je to méně než jeden milion nových žádostí. Trh očekával 1,120 milionu nových žádostí.
- Německá automobilka Daimler se ve Spojených státech dohodla na urovnání vyšetřování kvůli podezření, že ve svých vozech s naftovým motorem používala nelegální software umožňující podvody při emisních testech. Výrobce vozů Mercedes-Benz podle čtvrtečního prohlášení zaplatí v rámci urovnání s americkými úřady 1,5 miliardy USD, dalších 700 milionů USD ho bude stát urovnání žaloby od majitelů vozů.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Hotelová společnost Marriott International se ve druhém čtvrtletí propadla do ztráty 234 milionů USD ve srovnání se ziskem 232 milionů USD ve stejném období loni. Pandemie nemoci covid-19 totiž prudce snížila zájem o cestování a způsobila propad poptávky po ubytování v hotelech, uvedla v pondělí firma ve své výsledkové ztrátě. Marriott naposledy vykázal ztrátu ve třetím čtvrtletí roku 2011, upozornila agentura Reuters.
- Výsledky Duke Energy ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,08 USD (loni: 1,12 USD, odhad: 1,03 USD), tržby 5,42 miliardy USD (loni: 5,87 miliardy USD, odhad: 5,84 miliardy USD).
- Výsledky Cisco Systems (ve středečním after-marketu -6,3 %) ve 4FQ: Upravený zisk na akcii 0,80 USD (odhad: 0,65 USD), tržby 12,15 miliardy USD (odhad: 12,09 miliardy USD).
- Výsledky Lyft (ve středečním after-marketu -2,5 %) ve 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,86 USD (odhad: 0,99 USD), tržby 339 milionů USD (odhad: 337 milionů USD).
- Výsledky Applied Materials ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,06 USD (odhad: 0,95 USD), tržby 4,4 miliardy USD (odhad: 4,19 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +2 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK