Americké akcie zakončily týden plný rekordů na novém maximu, v pátek se dařilo technologiím

Akciové indexy ve Spojených státech v pátek zaznamenaly růst na rekordní hodnoty. Širší index S&P 500 dokonce poprvé překonal hranici 2 500 bodů. Investory nezastrašily ani zprávy o překvapivém poklesu maloobchodních tržeb v USA a nejvýraznějším propadu tamní průmyslové výroby za osm let. Ty se ale podepsaly na poklesu hodnoty dolaru.
Index Dow v pátek posílil o 0,29 % na 22 268,34 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,18 % na 2 500,23 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 0,30 % na 6 448,47 bodu. Dařilo se akciím ve všech hlavních sektorech s výjimkou zdravotní péče a základních materiálů. Index volatility VIX klesl o 2,59 % na 10,17 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé dva bazické body na 2,2005 %. Bitcoin a ethereum korigovaly předchozí hluboké ztráty a připsaly si v pátek přes 10 %.
Deváté výročí pádu banky Lehman Brothers a dvacáté od zaregistrování domény Google.com akciový trh zkrátka oslavil veskrze důstojně.
Za celý týden Dow přidal 2,16 %, S&P 500 se zvýšil o 1,58 % a Nasdaq Composite narostl o 1,39 %.
Technologickému sektoru pomohl v pátek růst cen akcií výrobce čipů NVIDIA (+6,32 %) a firmy Apple (+1,01 %), která zaznamenala první zisk od úterního představení nového iPhonu. Technologický index S&P 500 vzrostl od začátku roku o 25 % a je nejrychleji rostoucím dílčím indexem. Index S&P 500 si ve stejném období připsal pouze 11,5 %.
"Investoři často hledají důvody pro pokles, ale akcie zatím stále míří 'na sever'. Zisky firem jsou silné," připomněl JJ Kinahan, hlavní tržní stratég společnosti TD Ameritrade.
Severní Korea v noci na pátek odpálila další balistickou raketu směrem nad Japonsko a vyvolala kritiku světových vůdců. Akciové trhy ale na událost téměř nereagovaly, protože trhy již čekají na další rozbušku. Tou by se mohlo stát zasedání americké centrální banky příští týden.
Tržby v americkém maloobchodu se v srpnu snížily o 0,2 %, především kvůli poklesu prodejů aut, které způsobil hurikán Harvey. Analytici oslovení agenturou Reuters přitom očekávali nárůst tržeb o 0,1 %.
"Investoři sledují údaje o maloobchodním prodeji, ale myslí si, že jde o přechodnou záležitost. Zaměřují se na růstové oblasti, jako jsou technologie, které jsou většinou vůči politickým rozhodnutím ve Washingtonu a globálním událostem imunní," řekl agentuře Reuters analytik ze společnosti Robert W. Baird v americkém Milwaukee.
Průmyslová výroba ve Spojených státech v srpnu klesla o 0,9 %, zaznamenala tak nejvýraznější propad za osm let. Na vině byl hurikán Harvey.
Obě zprávy oslabily dolar. Dolarový index, který sleduje vývoj dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ztrácel kolem 22.00 SELČ 0,26 % na 91,80 bodu. Euro k dolaru posilovalo o 0,27 % na 1,1951 USD.
Zpráva o nečekaném srpnovém propadu maloobchodu ve Spojených státech snížila pravděpodobnost toho, že by americká centrální banka mohla v prosinci přikročit ke zvýšení hlavní úrokové sazby.
Ceny ropy na světovém trhu pokračovaly v růstu. Ropa Brent se obchoduje poblíž pětiměsíčního dolarového maxima (hodnota dolaru od té doby citelně klesla, ropa je tedy stále pro nakupující v jiných měnách levnější). Americká ropa WTI se ziskem přes 5 % zaznamenala nejlepší týden za bezmála dva měsíce. Ceny podporuje prognóza rostoucí poptávky a postupné uvádění ropných rafinérií v USA do provozu.
Ropě nyní pomáhají jak pokles těžby v zemích Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) i vně kartelu, tak snižování přebytků na trhu, o kterém informuje Mezinárodní agentura pro energii (IEA). To je způsobeno růstem poptávky v Evropě a v USA.
Podle analytiků z HSBC je rok 2017 navzdory výpadkům rafinérií v USA "extrémně silný". Pro rok 2018 odhadují cenu ropy Brent na 65 USD za barel, pro rok 2019 dokonce 70 USD za barel.
Hlavní páteční události na amerických trzích
-
Maloobchodní tržby v USA v srpnu meziměsíčně klesly o 0,2 %, analytici počítali s růstem o 0,1 %. Za poklesem stál zejména slabší prodej aut. Červenec byl revidován z +0,6 % na +0,3 %. Po očištění o prodeje aut se tržby prodejců zvýšily o 0,2 % po předchozím 0,4% růstu (odhad: +0,5 %). V meziročním srovnání maloobchodní tržby stouply o 3,2 % (červenec: +3,5 %). Vyplývá to z pátečních dat amerického ministerstva obchodu.
-
Průmyslová výroba ve Spojených státech se v srpnu meziměsíčně snížila o 0,9 % po červencovém 0,4% růstu, analytici počítali se zvýšením o 0,1 %. Jedná se o největší pokles za osm let. Na vině je řádění hurikánu Harvey, kvůli němuž prudce klesla produkce ropy a zemního plynu a činnost byla nucena přerušit řada petrochemických závodů na pobřeží Mexického zálivu. Využití výrobních kapacit v srpnu kleslo na 76,1 % ze 76,9 % v červenci.
-
Americká společnost Alphabet uvažuje o investici za jednu miliardu dolarů do alternativní taxislužby Lyft, která je po Uberu dvojkou na trhu ve Spojených státech. S odvoláním na nejmenované zdroje to v pátek uvedla agentura Bloomberg. Podle zdrojů obě firmy jednají již několik týdnů, záležitost však odmítly komentovat.
-
Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v září klesl na 95,3 bodu z 96,8 bodu v srpnu. Analytici počítali s poklesem na 95,1 bodu. Vyplývá to z předběžných údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
-
Index podnikatelské aktivity ve zpracovatelském sektoru podle newyorského Fedu v září klesl na 24,4 bodu z 25,2 bodu v srpnu. Analytici očekávali snížení tzv. Empire State indexu na 19 bodů.
-
USA: Podnikové zásoby v červenci meziměsíčně stouply o 0,2 % (odhad: +0,2 %, červen: +0,5 %).
-
Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií Oracle na 53 z 52 USD.
-
JPMorgan Chase začala pokrývat akcie DowDuPont s doporučením "overweight" a cílovou cenou 80 USD.
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
-
Řádění hurikánů Irma a Harvey bude stát Spojené státy kolem 290 miliard dolarů, což představuje zhruba 1,5 % HDP. Předpověděla to podle agentury AFP meteorologická služba Accuweather.
-
Téměř 7,2 milionu domácností a podniků je v několika státech v USA bez elektrického proudu kvůli postupu hurikánu Irma na jihovýchodě země. V pondělí živel zeslábl na tropickou bouři. Převážná většina postižených je na Floridě.
-
Americká internetová společnost Google (v pondělí +0,2 %) se odvolala proti verdiktu Evropské komise, která mu koncem června vyměřila rekordní pokutu 2,42 miliardy eur za zneužití dominantního postavení na trhu. Google ve svém vyhledávači podle komise zvýhodňoval jiný vlastní produkt, a to službu pro porovnávání obchodních nabídek.
-
Americká společnost Facebook (v pondělí +1,5 %) sbírá údaje o svých uživatelích ve Španělsku bez jejich řádného souhlasu, a proto musí zaplatit pokutu 1,2 milionu eur. Podle pondělních zpráv španělských médií tak rozhodl místní úřad pro ochranu osobních údajů (AEPD). Facebook podle něj údaje používá mimo jiné k reklamním účelům, k čemuž nemá souhlas uživatelů. To úřad vyhodnotil jako závažné porušení zákona o ochraně osobních údajů.
-
Severní Korea v pondělí pohrozila Spojeným státům, že zaplatí vysokou cenu, pokud Rada bezpečnosti OSN schválí americký návrh nové rezoluce zpřísňující sankce vůči KLDR. Washington žádá uvalení přísnějších sankcí na Severní Koreu v reakci na její šestou a zatím největší jadernou zkoušku z tohoto měsíce, která následovala po sérii raketových testů.
-
Deutsche Bank snížila doporučení na akcie Snap (v pondělí -0,46 %) na "hold" z "buy".
-
Rada bezpečnosti OSN v noci na úterý SELČ jednomyslně schválila nové sankce proti Severní Koreji kvůli šestému a dosud nejsilnějšímu jadernému testu, který země provedla 3. září. Sankce mimo jiné zakazují export druhé největší severokorejské vývozní položky, textilu, a omezují dovoz ropy. KLDR rezoluci odmítla a varovala navrhovatele dokumentu, Spojené státy, že brzy pocítí "největší bolest", jakou kdy poznaly.
-
Americký ministr financí Steven Mnuchin v úterý varoval, že Čínu postihnou další ekonomické sankce v případě nerespektování sankcí uvalených Radou bezpečnosti OSN na Severní Koreu. USA by podle Mnuchina odstřihly Čínu od amerického finančního sektoru, napsala agentura Reuters. Nové sankce vůči KLDR, které se týkají například severokorejského exportu textilu a dovozu ropy, Rada bezpečnosti schválila v noci na úterý.
-
Nový displej, schopnost rozeznávat obličeje a vodovzdornost. Tyto a další inovace nabízí nový iPhone X, který v úterý představila americká společnost Apple. Technologický gigant ukázal i novou verzi hodinek Apple Watch a vylepšenou verzi televize Apple TV.
-
Chemický koncern DowDuPont, který vznikl počátkem září fúzí společností Dow Chemical a DuPont, částečně zrevidoval své plány rozdělit se do tří samostatných firem. Akceptoval totiž obavy akcionářů z velikosti a zaměření navrhovaných subjektů. Firma v úterý ale uvedla, že plán nadále předpokládá, že koncern se do tří samostatných firem rozdělí. Provede to ale jinak.
-
Obchodní politika Spojených států po nástupu prezidenta Donalda Trumpa do funkce stále více sází na protekcionistická opatření, jejichž cílem má být podpora domácí ekonomiky a zajištění pracovních míst. Ve skutečnosti jsou však takováto opatření škodlivá pro světovou ekonomiku a především pro samotné americké hospodářství, tvrdí studie německé Bertelsmannovy nadace.
-
Americký ministr financí Steven Mnuchin v úterý znovu zopakoval, že je daňová reforma pro amerického prezidenta Donalda Trumpa prioritou číslo jedna. Přestože ještě nebyly zveřejněny detaily dlouho slibované reformy, Mnuchin potvrdil dřívější informaci, že její prosazení by se mělo stihnout ještě letos.
-
USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v červenci 6,17 milionu (odhad: 5,96 milionu, červen: 6,116 milionu).
-
USA: NFIB index optimismu malých firem v srpnu stoupl na 105,3 bodu ze 105,2 bodu v červenci (odhad: 105 bodů).
-
Société Générale zvýšila doporučení na akcie Citigroup (v úterý +1,60 %) na "hold" ze "sell".
-
Společnost Nordstrom (v úterním after-marketu +9 %) podniká kroky k tomu, aby se stala privátní firmou. Rodina Nordstromů se blíží partnerství s private equity společností Leonard Green, která má pomoci uskutečnit nabídku na odkup akcií, díky kterému by se firma stala soukromou.
-
Generální ředitel největší americké banky JPMorgan Chase Jamie Dimon podrobil ostré kritice kybernetickou měnu bitcoin a označil ji za podvod. Předpověděl rovněž, že kupci této měny v budoucnosti utrpí rozsáhlé ztráty. Informoval o tom list Financial Times.
-
Provozovatel sociální sítě Facebook zpřísňuje pravidla pro zadávání reklamy na svých webových stránkách. Americký podnik tak reaguje na kritiku, že dává prostor dodavatelům falešných zpráv a senzacechtivých titulků, informovala ve středu agentura Reuters.
-
Index výrobních cen ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně stoupl o 0,2 % po poklesu o 0,1 % v červenci (odhad: +0,3 %). Meziročně se ukazatel v srpnu zvýšil o 2,4 % po 1,9% růstu v předchozím měsíci. Analytici očekávali +2,5 %.
-
Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 4. září po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 9,9 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
-
Zásoby ropy na území Spojených států se v minulém týdnu zvýšily o 5,888 milionu barelů. Vyplývá to ze zprávy amerického Úřad pro energetické informace. Čekalo se, že zásoby stoupnou o 3,238 milionu barelů po růstu o 4,58 milionu barelů v předchozím týdnu.
-
SunTrust RH zvýšila cílovou cenu akcií DowDuPont na 73 z 69 USD.
-
Zkrachovalý ostrov Portoriko, který je volně přidruženým státem k USA s vnitřní samosprávou, by se mohl stát novým daňovým rájem, ačkoli jej loni opustilo zhruba 65 000 obyvatel. Skupina soukromých bankéřů se totiž pohybuje opačným směrem. Stále častěji se zde otevírají takzvané offshorové banky, což jsou banky, jejichž většinu účtů tvoří účty lidí, kteří nemají v místě své bydliště.
-
Cena bitcoinu se propadla za jediný den o 11 % na 3 314 dolarů. Hlavním důvodem byla čtvrteční zpráva, že hlavní čínská bitcoinová burza BTCChina zastaví k 30. září veškeré obchody s touto kryptoměnou. Důvod nesdělila. Od čtvrtka také zastavuje registraci nových uživatelů, oznámila na svém blogu. Cena bitcoinu v reakci zrychlila propad, který zahájila v předchozích dnech.
-
Vládní úřady ve Spojených státech mají ze svých počítačů odstranit produkty ruské antivirové společnosti Kaspersky Lab. Nařídila to ve středu administrativa prezidenta Donalda Trumpa. Ta se obává, že firma by mohla být nástrojem špionáže ze strany Kremlu. Zástupci Kaspersky v minulosti taková podezření vždy odmítali.
-
Americké úřady práce zaevidovaly v týdnu do 9. září 284 tisíc čerstvých žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 298 tisících z předcházejícího týdne očekával trh rovných 300 tisíc nových žádostí.
-
Americké spotřebitelské ceny byly v srpnu o 1,9 % vyšší než před rokem. Po červencových +1,7 % očekával trh mírnější zrychlení na 1,8 %. Meziměsíční inflace čítala 0,4 % (červenec: +0,1 %, odhad: +0,3 %). Dolar na zprávu o růstu inflace reagoval nevýrazně, trh čeká na příští týden, kdy se sejde měnový výbor Fedu.
Hospodářské výsledky v uplynulém týdnu
-
Výsledky Oracle v 1FQ2018: Očištěný zisk na akcii 0,62 USD (odhad: 0,60 USD), tržby 9,2 miliardy USD (odhad: 9,02 miliardy USD). Akcie Oracle ve čtvrtečním after-marketu +2 %.
Zdroj: CNBC, ČTK