Americké akcie v pátek opět přepisovaly historii, slabším datům z trhu práce navzdory
|

Americké akcie v pátek opět přepisovaly historii, slabším datům z trhu práce navzdory

Americké akcie v pátek znovu zpevnily a všechny tři hlavní indexy opět přepisovaly historii. Růst cen průmyslových a technologických titulů více než vyrovnal vlažné přijetí zprávy o květnové tvorbě nových pracovních míst v USA, která zaostala za očekáváním.

Shrnutí obchodování v USA Americké akcie

Index Dow v pátek připsal 0,29 % na nové zavírací maximum 21 206,29 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,37 % na nové zavírací maximum 2 439,07 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,94 % na nové zavírací maximum 6 305,80 bodu. Absolutní maxima posunuly Dow na 21 225,04 bodu, S&P 500 na 2 440,23 bodu a Nasdaq Composite na 6 308,76 bodu.

Index volatility VIX v závěru týdne klesl o 1,42 % na 9,75 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o téměř šest bazických bodů na 2,156 %.

Americké akcie (2. června 2017), zdroj: Google

Ekonomika Spojených států v květnu mimo zemědělství vytvořila zhruba 138 tisíc nových pracovních míst, zatímco analytici oslovení agenturou Reuters očekávali 185 tisíc. Květen tak zaostal za 12měsíčním průměrem 181 tisíc. Míra nezaměstnanosti nicméně klesla na 16leté minimum 4,3 % z dubnových 4,4 %. Většina obchodníků stále předpokládá, že centrální banka USA na svém příštím zasedání 13.-14. června zvýší úrokové sazby. Podle dat burzovní skupiny CME jsou šance na zvýšení sazeb téměř 96 %.

Obavy z toho, že by měnový výbor Fedu nakonec sazby za dva týdny zvýšit nemusel, se v pátek podepsaly na výkonu finančních titulů. Sektor financí klesl o 0,4 %, zatímco všechna ostatní odvětví s výjimkou energetického sektoru ovlivněného poklesem cen ropy stoupla. Výrazně zpevnily realitní a technologické odvětví nebo sektor zdravotní péče.

Z jednotlivých titulů výrazně zpevnily akcie výrobce čipů Broadcom (+8,5 %) nebo kanadského výrobce vybavení pro jógu lululemon athletica (+11,55 %). Oba podniky ve čtvrtek večer zveřejnily příznivé hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí.

V indexu Dow nejvýrazněji zdražily akcie softwarové firmy Microsoft (+2,37 %), výrobce letecké techniky Boeing (+1,55 %) a technologické firmy Apple (+1,48 %). Nedařilo se naopak cenným papírům ropných společností ExxonMobil (-1,49 %) a Chevron (-1,11 %) či zábavního konglomerátu Walt Disney (-0,95 %).

Za celý uplynulý týden index Dow zpevnil o 0,60 %, S&P 500 se zvýšil o 0,96 % a Nasdaq Composite posílil o 1,54 %.

Americké akcie (týden do 2. června 2017), zdroj: Google

Dolar v reakci na data z trhu práce oslabil

Americký dolar se během pátečního obchodování propadl na 7měsíční minima vůči euru a švýcarskému franku pod vlivem nečekaně slabých údajů o květnové tvorbě pracovních míst.

Jednotná evropská měna se vůči dolaru krátce po zveřejnění údajů vyšplhala až na 1,1282 USD. Později o část zisků přišla a kolem 21.30 SELČ se prodávala za 1,1276 USD. Oproti čtvrtečnímu závěru si tak připisovala 0,56 %. Dolarový index, který měří výkon americké měny ke koši předních světových měn, klesl o 0,5 % na 96,72 bodu.

Ceny ropy se v pátek propadly a v konečném výsledku zaznamenaly už druhý ztrátový týden v řadě. Dolů je stáhlo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od pařížské dohody o ochraně klimatu z roku 2015. Trh se obává, že důsledkem tohoto kroku bude růst těžby ropy v USA a ještě větší převis nabídky suroviny na světovém trhu.

Cena severomořské ropy Brent spadla přechodně pod 50 dolarů za barel, kolem 20.00 SELČ ztrácela 2,01 % a prodávala se za 50,13 USD za barel. Severoamerická lehká ropa WTI zlevňovala večer o 2,13 % na 47,80 USD za barel. Týdenní ztráta obou typů suroviny činí více než čtyři procenta.

Odstoupení USA od klimatické dohody oživilo na trzích s ropou obavy, že tempo růstu produkce ropy ve Spojených státech se výrazně zvýší. Jak uvedl makléř společnosti Freight Services International Matt Stanley v rozhovoru s agenturou Reuters, USA se nejspíše vrhnou na těžbu fosilních paliv, a "když si USA dělají, co chtějí, proč by je neměli následovat i další producenti".

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další státy se minulý týden dohodly na prodloužení dohody o omezení těžby suroviny o 1,8 milionu barelů denně do března 2018. Šéf ruské společnosti Rosněfť Igor Sečin v pátek odhadl, že američtí producenti ropy mohou v příštím roce zvýšit světovou nabídku o 1,5 milionu barelů za den. Od 25. května, kdy byla podepsána prodloužená dohoda OPEC, se cena ropy snížila o asi 10 %.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích

 • Ceny domů ve Spojených státech v březnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 5,9 %, což je stejný růst jako v předchozím měsíci. Analytici čekali růst o 5,7 %. Meziměsíčně ceny domů ve dvaceti největších městech USA po očištění o sezónní vlivy stouply o 1 % (únor: +0,4 %).
 • Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v dubnu meziročně vzrostly o 1,5 % po 1,5% růstu v březnu. Meziměsíčně se jádrové výdaje na osobní spotřebu zvýšily o 0,2 % po 0,1% poklesu v březnu. Osobní příjmy Američanů v dubnu vzrostly o 0,4 % (odhad: +0,4 %, březen: +0,2 %), výdaje vzrostly rovněž o 0,4 % (odhad: +0,4 %, březen: +0,3 %).
 • Index spotřebitelské důvěry v USA v květnu klesl na 117,9 bodu z dubnových 119,4 bodu. Analytici naopak počítali s růstem na 119,8 bodu. Vyplývá to z výsledků průzkumu organizace Conference Board.
 • Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v květnu nečekaně vzrostl na 17,2 bodu (duben: 16,8 bodu, odhad: 15,4 bodu).
 • Wedbush Securities snížila doporučení na akcie AutoZone na "neutral" z "outperform".
 • Ekonomika Spojených států na jaře pokračovala v růstu. Zároveň se zvýšil počet regionů, které hlásily nedostatek pracovníků. Mnohé firmy jsou tak nuceny nabízet vyšší mzdy, aby si zajistily potřebné zaměstnance. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou ve středu zveřejnila americká centrální banka.
 • Sociální síť Facebook nemusí umožnit rodičům přístup k účtu jejich dcery, která před několika lety za nejasných okolností zemřela. Ve středu o tom rozhodl nejvyšší zemský soud v Berlíně, který tak zvrátil výrok soudu nižší instance.
 • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 26. května po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 3,4 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
 • Rozjednané prodeje domů v USA v dubnu meziměsíčně klesly o 1,3 % (odhad: +0,5 %, březen: -0,9 %), meziročně se snížily o 5,4 % (březen: +0,5 %).
 • Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v květnu klesl na 55,2 bodu z dubnových 58,3 bodu (odhad: 57 bodů).
 • Představenstvo společnosti Marathon Petroleum schválilo zpětný odkup akcií firmy v hodnotě tří miliard dolarů.
 • Spojené státy odstoupí od pařížské dohody o klimatu, kterou v roce 2015 podepsalo 195 zemí. Dlouho očekávaný krok ve čtvrtek večer oznámil americký prezident Donald Trump, který smlouvu kritizoval od loňské předvolební kampaně. Dohoda je podle něj pro Američany neúnosně drahá. Washington začne vyjednávat o nové smlouvě, která by byla k obyvatelům USA spravedlivější, dodal šéf Bílého domu. Evropa se ale shoduje, že není o čem jednat.
 • Hlavní ekonomický poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa a bývalý provozní ředitel finančního domu Goldman Sachs Gary Cohn by podle webu Axios mohl nahradit Reince Priebuse ve funkci ředitele kanceláře Bílého domu. Mike Allen z webu Axios ale v této souvislosti přišel s tvrzením, že se Cohn údajně nechal slyšet, že by o něco raději stanul v čele Fedu.
 • Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v květnu vytvořili 253 000 nových pracovních míst. Oznámila to ve čtvrtek organizace ADP. Je to mnohem více, než čekali analytici v anketě agentury Reuters, kteří v průměru odhadovali, že vznikne 185 000 pracovních příležitostí. Dubnový údaj byl upraven na 174 000 ze 177 000 nových pracovních míst.
 • Američtí zaměstnavatelé v květnu oznámili úmysl propustit 51 692 zaměstnanců. To je o 41,2 % více než v dubnu a nejvíce za posledních 13 měsíců. Téměř 20 000 lidí by mělo přijít o práci u automobilky Ford Motor.
 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 27. května stoupl na 248 tisíc z 235 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 234 tisíc). Trh čekal růst na 239 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 20. května klesl na 1,915 milionu z 1,924 milionu (revidováno z 1,923 milionu), očekávalo se 1,92 milionu.
 • Prodeje aut ve Spojených státech v květnu dosáhly v celoročním přepočtu 16,66 milionu jednotek. Vyplývá to z údajů společnosti Autodata. Čekal se výsledek 16,9 milionu jednotek. V dubnu činily anualizované prodeje 16,88 milionu.
 • Index nákupních manažerů v americkém zpracovatelském sektoru od firmy IHS Markit dosáhl v květnu hodnoty 52,7 bodu. V dubnu to bylo 52,8 bodu, trh očekával prudší pokles na 52,5 bodu. Klíčová je hladina 50 bodů, která odděluje pásmo expanze aktivity od pásma její kontrakce. Ukazatel od institutu ISM naopak stoupl na 54,9 bodu z 54,8 bodu v dubnu, čekal se výsledek 54,5 bodu.
 • Evropský úřad pro cenné papíry a trhy (ESMA) pokutoval ratingovou agenturu Moody's za porušování pravidel o ratingu v regionu. Moody's má zaplatit 1,24 milionu eur, napsala agentura Reuters. Podle ESMA porušily německá a britská divize Moody's z nedbalosti nařízení o regulaci ratingových agentur v souvislosti s veřejným oznámením některých ratingů. Porušily také pravidlo o zveřejnění metodiky používané k určení těchto ratingů.
 • Americký výrobce barev a nátěrů PPG Industries vzdává snahu o převzetí svého nizozemského konkurenta Akzo Nobel, za kterého v poslední, vylepšené nabídce chtěl zaplatit 26,9 miliardy eur. Firma Akzo Nobel snahy o převzetí odmítala a k poslední, neformální nabídce se ani nevyjádřila. PPG se proto podle čtvrtečního prohlášení rozhodla formální nabídku nepodat, napsala agentura Reuters.
 • Americký výrobce zemědělských a stavebních strojů Deere & Co. koupí za 4,6 miliardy eur německou firmu Wirtgen Group, která je největším světovým výrobcem zařízení pro stavbu silnic. Americká společnost v prohlášení uvedla, že výrobky obou firem se vzájemně nepřekrývají, a Deere tak výrazně rozšíří svou nabídku strojů pro stavebnictví.
 • Ve Spojených státech ve čtvrtek oficiálně zahájil provoz kontroverzní ropovod Dakota Access, proti kterému bojují indiánské kmeny. Informovala o tom agentura AP. Ropovod za 3,8 miliardy dolarů spojuje ropná pole Severní Dakoty s rafineriemi ve státě Illinois.

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

 • Výrobci luxusních doplňků a módy Michael Kors klesly tržby ve čtvrtém čtvrtletí o 11,2 % na 1,06 miliardy dolarů. Za období do 1. dubna je to o trochu více, než čekali analytici. Firma ve středu oznámila, že do dvou let zavře nejméně 100 kamenných obchodů. Zákazníci upřednostňují nákupy po internetu a méně utrácejí za módu.
 • Výsledky Hewlett Packard Enterprise v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,25 USD (odhad: 0,35 USD), tržby 7,45 miliardy USD (odhad: 9,73 miliardy USD, loni: 8,51 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu -2 %.
 • Výsledky Palo Alto Networks v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,61 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 431,8 milionu USD (odhad: 412,1 milionu USD). Akcie ve středečním after-marketu +12 %.
 • Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies zůstal v prvním čtvrtletí ve ztrátě navzdory růstu příjmů. Ztráta se však snížila na 708 milionů USD z 991 milionů USD v předchozím čtvrtletí. Společnost současně oznámila, že ji opouští Gautam Gupta, který měl na starosti finance.
 • Výsledky Dollar General v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,02 USD (loni: 1,03 USD, odhad: 1,00 USD), tržby 5,61 miliardy USD (odhad: 5,59 miliardy USD, meziročně +6,5 %).
 • Výsledky lululemon athletica v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,33 USD (odhad: 0,28 USD), tržby 520,3 milionu USD (odhad: 514 milionů USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +15,5 %.
 • Výsledky Workday v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,29 USD (odhad: 0,16 USD), tržby 480 milionů USD (odhad: 467,3 milionu USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -1,5 %.
 • Výsledky Broadcom v 1Q: Upravený zisk na akcii 3,69 USD (odhad: 3,50 USD), tržby 4,19 miliardy USD (odhad: 4,11 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +4 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
včera v 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
včera v 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
včera v 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
včera v 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
včera v 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
včera v 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
včera v 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
včera v 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
včera v 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
včera v 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
včera v 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
včera v 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
včera v 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
včera v 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
včera v 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie
včera v 10:30

Asijské akcie v pátek rostly, v minusu skončila jen Austrálie

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pátek skončilo v plusu. Proti proudu šla burza v Austrálii,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti
včera v 10:26

Kolem testů vakcíny firmy AstraZeneca rostou pochybnosti

Farmaceutická společnost AstraZeneca se nadále snaží rozptýlit pochyby, které vznikly kolem výsledků testů její...
Farmacie Koronavirus