US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akcie na úvod roku 2018 výrazně posílily, S&P 500 a Nasdaq Composite vylepšily rekordy

Americký akciový trh vstoupil do nového roku pravou nohou. S výjimkou veřejných služeb posílily v úterý všechny hlavní sektory. Index Nasdaq Composite poprvé v historii pokořil hladinu 7 000 bodů.

Redakce IW
Redakce IW
2. 1. 2018 | 22:00
Americké akcie

Index Dow přidal 0,42 % na 24 824,01 bodu, S&P 500 posílil o 0,83 % na 2 695,79 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 1,50 % na 7 006,90 bodu. Okolo dvou procent přidala odvětví energetiky a základních surovin, dařilo se také technologiím a sektoru zdravotní péče. Index volatility VIX klesl o 11,5 % na 9,77 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o více než pět bazických bodů na 2,4597 %. Solidní začátek roku zažila i většina kryptoměn.

Americkým akciím vůbec se loni dařilo nejlépe od roku 2013 a investoři soudí, že vzestup by za podpory daňové reformy mohl pokračovat i letos. "Na úvod roku jsme sledovali pokračování toho předchozího," poznamenal lakonicky Peter Cardillo ze společnosti First Standard Financial. "Data z ekonomiky jsou silná a investoři sázejí na to, že se to odrazí také v ziskovosti firem."

Loňský rok byl pro americké akcie nadmíru úspěšný, všechny hlavní indexy během něj výrazně posunuly svá maxima a zpevnily o 20 % a více. Rostly zisky firem, navíc se sázelo na snížení daní, které na sklonku roku bylo schváleno. Řada firem v reakci na to oznámila výplatu bonusů, což si americký prezident Donald Trump nenechal ujít.

Dobrý začátek roku je v posledních dvou dekádách v průměru velice příznivou předzvěstí kondice akcií ve zbytku roku. Pod pokličku investičního bulváru investory se zálibou v senzacích pozval na Twitteru například Ryan Detrick z LPL Financial. Mimochodem, jeho profil je podobných statistik plný.

Akcie společnosti Walt Disney (+3,71 %) posílily po zlepšení doporučení ze strany Macquarie na "outperform" z "neutral". Akcie maloobchodního řetězce Target (+3,63 %) zpevnily po zprávě, že analytik Gene Munster z Loup Ventures odhadl, že firmu koupí Amazon (+1,67 %).

Největšími tahouny trhu byly v úterý akcie společností Apple (+1,79 %), Facebook (+2,81 %), Alphabet (+1,88 %) a Microsoft (+0,48 %). Technologické tituly si za celý loňský rok připsaly celkově 37 % a staly se nejvýkonnějším sektorem v rámci indexu S&P 500.

Ceny ropy zahájily první obchodní den roku dalším růstem, a dostaly se tak na nejvyšší hodnotu od poloviny roku 2015. Hlavním důvodem jsou podle obchodníků nepokoje v Íránu. Později ropa zisky smazala a začala mírně oslabovat, do závěru seance ovšem především americká WTI začala opět získávat.

Poprvé od ledna 2014 ceny obou kontraktů na ropu zahájily rok na ceně vyšší než 60 dolarů za barel. Kromě nepokojů v Íránu přispívá k růstu cen i prodloužení dohody o omezení těžby suroviny, na kterém se dohodli členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další přední těžařské země.

V Íránu pokračují protivládní demonstrace motivované špatnou ekonomickou situací, které začaly minulý čtvrtek. Zahynulo při nich již více než 20 osob. Írán je třetím největším producentem ropy v rámci kartelu OPEC. Podle zdrojů z odvětví zatím protesty neměly dopad na těžbu ani na vývoz ropy.

Nálada na trhu teď podle analytiků svědčí dalšímu růstu cen. Aktuálně k tomu přispívají geopolitická rizika, ale také globální pokles zásob a silný ekonomický růst, které kompenzují tlaky na pokles ceny způsobené zahájením provozu ropovodu Forties a obnovením těžby po výpadku ropovodu v Libyi.

Dolar během prvního obchodního dne roku 2018 oslaboval a dostal se na nejnižší úroveň za více než tři měsíce. Přispívají k tomu předpoklady, že americká centrální banka bude úrokové sazby zvyšovat pomaleji, než se dosud očekávalo. Dolar tak navázal na trend loňského roku, kdy vykázal nejhorší roční výsledek za posledních 14 let.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce před 21.30 odepisoval 0,43 % na 91,84 bodu. Dolar vůči japonskému jenu ztrácel 0,3 % a nacházel se na 112,28 JPY. Euro k dolaru naopak 0,3 % přidávalo a pohybovalo se kolem 1,2053 USD. Daří se i britské libře, která měla k dobru kolem 0,7 % na 1,3597 USD.

Základní inflační tlaky v USA zůstávají slabé, proto se obchodníci na tempo dalšího zvyšování úrokových sazeb dívají skepticky. Negativním faktorem pro dolar je i fakt, že měnová politika mnoha centrálních bank po celém světě směřuje k normalizaci. To se týká i Evropské centrální banky.

Objem obchodování byl ale v úterý slabší. Obchodníci nejsou ochotni otevírat větší pozice před středečním zavedením směrnice o trzích finančních nástrojů označované jako MiFID II. Jejím smyslem je trhy více zprůhlednit.

Na rozdíl od dolaru, který loni ztratil asi 9,8 % a zaznamenal nejhorší výkon od roku 2003, kurz eura stoupal, zejména ve druhém pololetí. Euro podporuje optimismus spjatý s hospodářským vývojem eurozóny a také předpoklady, že ECB omezí podporu ekonomiky.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Zdroj: CNBC, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie