Americké akcie ve středu po zveřejnění zápisu ze zasedání Fedu zpevnily

Americké akcie měly ve středu tendenci oslabovat pod vlivem komentáře prezidenta USA Donalda Trumpa, který zchladil optimismus ohledně pokroku v obchodních jednáních s Čínou. Po zveřejnění zápisu ze zasedání centrální banky USA ale ztráty vyrovnaly.
Index Dow stoupl o 0,21 % na 24 886,81 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,32 % na 2 733,29 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,64 % na 7 425,96 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,84 % na 12,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o sedm bazických bodů na 2,99 %.
Dařilo se realitnímu odvětví, sektoru cyklického spotřebního zboží či odvětví veřejných služeb a technologickému sektoru, nejvýraznější pokles naopak vykázal finanční sektor.
Ze zápisu z posledního měnověpolitického zasedání Fedu vyplynulo, že většina představitelů americké centrální banky se domnívá, že pokud se nezmění výhled americké ekonomiky, budou úrokové sazby opět zvýšeny už brzy. Někteří investoři čekají, že k úpravě dojde již na příštím zasedání měnového výboru Fedu v polovině června.
Dolar posílil k euru, ceny ropy klesaly
Kurz dolaru k euru ve středu vystoupil na šestiměsíční maximum, když evropskou měnu potopila zpráva naznačující oslabení podnikatelské aktivity v eurozóně. Euro k dolaru kolem 21.45 SELČ ztrácelo 0,65 % na 1,1703 USD.
V centru pozornosti devizového trhu ve středu byla turecká lira, která se během dne propadla o více než pět procent na rekordní minimum 4,93 liry za dolar. Nejnovější pokles odráží rostoucí znepokojení investorů z dalšího směřování měnové politiky země pod vedením prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana.
Ceny ropy ve středu klesaly. Surovina se dostala pod tlak kvůli možnému zvýšení těžby ropným kartelem OPEC, které má zmírnit nedávný růst cen a pokrýt propad dodávek z Íránu a Venezuely. Zvyšují se i obavy o další vývoj ekonomického růstu, a tím i poptávky po ropě kvůli možnému neúspěchu obchodních jednání mezi USA a Čínou.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Většina představitelů centrální banky USA se domnívá, že pokud se nezmění výhled americké ekonomiky, budou úrokové sazby oprávněně zvýšeny už brzy. Znepokojení ale vzbuzuje stávající ochranářská politika administrativy Donalda Trumpa. Vyplývá to ze zápisu z květnového zasedání měnového výboru Fedu, na němž bylo rozhodnuto o ponechání základní úrokové sazby v rozpětí 1,50 až 1,75 %.
- Americký Kongres v úterý schválil návrh uvolnit pravidla pro dozor nad bankami, která byla schválená po vypuknutí finanční krize. Úpravu takzvaného Dodd-Frankova zákona z roku 2010, jenž měl zabránit dalším krachům bank a jejich záchraně na účet daňových poplatníků, ještě musí podepsat prezident Donald Trump. To už by ale měla být jen formalita, uvedla agentura AP.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 18. května po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 2,6 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů.
Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v květnu podle předběžných údajů společnosti Markit vzrostl na 56,6 bodu z 56,5 bodu v dubnu. Analytici počítali se zopakováním dubnové hodnoty. Index nákupních manažerů v sektoru služeb se rovněž zvýšil, a to na 55,7 bodu z 54,6 bodu v předchozím měsíci. Analytici očekávali růst indexu na 54,9 bodu. Kompozitní PMI stoupl na 55,7 bodu z 54,9 bodu (odhad: 55 bodů).
Prodeje nových domů v USA se v dubnu meziměsíčně snížily o 1,5 % na celoročně přepočítané tempo 662 tisíc jednotek. Trh vyhlížel pokles o 2 % po březnovém růstu o 4 % na 694 tisíc jednotek.
- Přestože většina obyvatel Spojených států je finančně zabezpečena lépe než před pěti lety, valná část z nich se zdráhá spořit na horší časy. Pokud by je postihly mimořádné výdaje dosahující 400 dolarů, zhruba 40 % dospělých by je mohlo uhradit jen tak, že by něco prodali nebo si půjčili. Uvedla to centrální banka ve zprávě o ekonomické situaci domácností za rok 2017.
- Šéfy Facebooku, Microsoftu či IBM a desítek dalších technologických firem ve středu v Paříži přijal francouzský prezident Emmanuel Macron. Velké hráče sektoru informačních technologií vyzval, aby se více zasazovali o obecné blaho. Řada společností při té příležitosti představila plánovaná opatření týkající se sociálního zabezpečení nebo vzdělávání.
Výsledková sezóna
- Čistý zisk luxusního amerického klenotnictví Tiffany & Co překonal díky růstu poptávky na americkém kontinentu a v Asii a Tichomoří odhady. V prvním čtvrtletí se meziročně zvýšil na 142,3 milionu dolarů z 92,6 milionu dolarů, uvedla ve středu firma. Zisk na akcii činí bez započtení jednorázových položek 1,14 dolaru za akcii, zatímco analytici očekávali zisk pouze 83 centů.
- Výsledky Target v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,32 USD (odhad: 1,39 USD), tržby 16,87 miliardy USD (odhad: 16,58 miliardy USD).
- Výsledky Ralph Lauren v 4QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,9 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 1,53 miliardy USD (odhad: 1,49 miliardy USD).
- Výsledky L Brands v 1Q: Zisk na akcii 0,17 USD (odhad: 0,15 USD), tržby 2,63 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky NetApp v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (odhad: 1,01 USD), tržby 1,64 miliardy USD (odhad: 1,6 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK