Americké akcie v pátek klesly kvůli napětí na Blízkém východě, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly

Americké akcie po čtvrtečním výstupu na nové rekordy v pátek oslabily. Reagovaly tak na eskalaci napětí na Blízkém východě, kde Američané při útoku v Iráku zabili šéfa íránských elitních jednotek. Náladu nezlepšila ani nejnovější statistika ze Spojených států, která obnovila obavy ze zpomalení ekonomického růstu.
Index Dow v pátek klesl o 0,81 % na 28 634,88 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,71 % na 3 234,85 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,79 % na 9 020,77 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 12,43 % na 14,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o devět bazických bodů na 1,79 %.
Americký dron v noci na pátek u letiště v Bagdádu zabili velitele íránských elitních jednotek Quds Kásima Sulejmáního. Útok, který nařídil prezident Donald Trump, znamená eskalaci napětí mezi Íránem a USA a vyvolal na trzích zájem o bezpečnější investice.
Aktivita ve zpracovatelském sektoru USA v prosinci dále prohloubila pokles a její index sestoupil až na nejnižší úroveň za více než deset let. Analytici doufali ve zmírnění tempa poklesu sektoru, který těžce zasáhla americko-čínská obchodní válka.
Klesly především akcie bank, protože zpráva o útoku poslala dolů výnosy amerických státních dluhopisů. Prudký růst cen ropy pak způsobil ztráty leteckým společnostem v čele s American Airlines Group (-4,95 %) a United Airlines Holdings (-2,05 %). Naopak posílily zbrojovky Northrop Grumman (+5,43 %) a Lockheed Martin (+3,60 %). Cena severomořské ropy Brent večer rostla o 3,22 % na 68,20 USD za barel.
Akcie výrobce elektrických aut Tesla (+2,96 %) po zveřejnění údajů o prodejích ve čtvrtém čtvrtletí stouply na nový rekord.
Na akciový trh nemělo téměř žádný vliv zveřejnění zápisu z prosincového zasedání měnového výboru americké centrální banky. Bankéři se na něm shodli, že by úrokové sazby měly zůstat beze změny ještě nějaký čas.
Za celý týden index Dow klesl o 0,04 % a S&P 500 ztratil 0,17 %, zatímco Nasdaq Composite naopak stoupl o 0,16 %.
Dolar v pátek mírně posílil ke koši měn
Investoři v reakci na eskalaci napětí na Blízkém východě obrátili zájem k bezpečnějším investicím. To pomohlo na devizovém trhu vzhůru jenu. Rostl i dolarový index, po zprávě o aktivitě ve zpracovatelském sektoru však většinu zisků smazal.
Americký dolar k japonskému jenu v pátek oslabil o 0,4 % na 108,10 JPY. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru vůči koši předních světových měn, se zvýšil o 0,04 % na 96,88 bodu. Euro k dolaru oslabilo o 0,1 % na 1,1162 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Úrokové sazby ve Spojených státech by měly zůstat ještě nějaký čas beze změny. Shodli se na tom představitelé americké centrální banky na prosincovém zasedání, na kterém potvrdili základní úrokovou sazbu v rozpětí 1,50-1,75 %.
Americký výrobce elektromobilů Tesla v loňském roce zvýšil dodávky zákazníkům o 50 procent na zhruba 367 500 vozů. Oznámila to v pátek firma, jejímž šéfem a spoluzakladatelem je podnikatel Elon Musk. Výsledek je v souladu s podnikovou prognózou, podle které měly celoroční dodávky činit 360 000 až 400 000 vozů.
Aktivita ve zpracovatelském sektoru Spojených států v prosinci dále prohloubila pokles a její index sestoupil až na nejnižší úroveň za více než deset let. Objem zakázek se propadl nejníže za téměř 11 let a zaměstnanost se snížila pátý měsíc za sebou. Ukazují to údaje, které v pátek zveřejnil Institut řízení dodávek (ISM). Analytici doufali ve zmírnění tempa poklesu sektoru, který těžce zasáhla americko-čínská obchodní válka.
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku v prosinci klesl na 39,1 bodu z listopadových 50,4 bodu (odhad: 51,5 bodu).
- Výdaje ve stavebnictví v listopadu meziměsíčně stouply o 0,6 % (odhad: +0,3 %, říjen: +0,1 %).
- RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií Apple na 330 z 295 USD.
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Americká společnost Tesla (v pondělí -3,64 %) zahájila dodávky elektromobilů Model 3 vyrobených v nové továrně v Šanghaji. Tesla zahájila výstavbu šanghajské továrny v lednu, výrobu pak spustila v říjnu. Je to první továrna, kterou má firma mimo USA.
- Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v listopadu stejně jako v říjnu stagnoval. Analytici očekávali růst o 0,3 %.
- Obchodní bilance se zbožím skončila v listopadu s deficitem 63,19 miliardy USD (odhad: -68,75 miliardy USD, říjen: -66,8 miliardy USD).
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v prosinci stoupl na 48,9 bodu z listopadových 46,3 bodu (odhad: 48 bodů).
- Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v listopadu meziročně vzrostl o 7,4 % po růstu o 4,4 % v říjnu. Meziměsíčně se rozjednané prodeje podle očekávání zvýšily o 1,2 % po poklesu o 1,7 % v říjnu.
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v prosinci klesl na -3,2 bodu (listopad: -1,3 bodu, odhad: +1,5 bodu).
- Aerolinky Turkish Airlines se dohodly s americkým výrobcem Boeing na kompenzacích za problémy s jeho stroji 737 MAX. Oznámila to v úterý turecká letecká společnost, která létá i do Prahy. Výši sumy neuvedla, ale turecký list Hürriyet napsal, že od americké firmy dostane 225 milionů dolarů.
- Americký prezident Donald Trump podepíše první fázi obchodní dohody s Čínou 15. ledna v Bílém domě za účasti čínských představitelů. Trump to v úterý napsal na Twitteru a dodal, že později se vydá do Pekingu, kde začne vyjednávání druhé fáze obchodní dohody.
- Ceny domů ve Spojených státech v říjnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 2,2 %. Výsledek odpovídá odhadům analytiků. V září ceny domů vzrostly o 2,1 %. V meziměsíčním srovnání se v říjnu zvýšily o 0,1 %, a rostly tak stejným tempem jako v předchozím měsíci.
- Index spotřebitelské důvěry v USA v prosinci klesl na 126,5 bodu z listopadových 126,8 bodu. Analytici počítali s růstem na 128,2 bodu. Vyplývá to z výsledků průzkumu organizace Conference Board.
- Index cen domů FHFA v říjnu meziměsíčně stoupl o 0,2 % (září: 0,6 %, odhad: 0,3 %).
Šéfové amerických podniků se začínají obávat recese. Strach z propadu ekonomiky se dostal na první příčku mezi obavami, jež ředitelé nejčastěji zmiňují při hodnocení vyhlídek na letošní rok. Ukázal to průzkum společnosti Conference Board, o kterém ve čtvrtek napsal list The Wall Street Journal. Před rokem byly obavy z recese až na třetím místě, pokud jde o šéfy amerických firem, ale celkově už na prvním, pokud jde o ředitele firem ve světě.
- Americká společnost Tesla v úterý dodá elektromobily Model 3 vyrobené v nové továrně v Šanghaji prvním zákazníkům z řad veřejnosti. Agentuře Reuters to ve čtvrtek sdělil zástupce firmy. Tesla už začátkem tohoto týdne předala 15 automobilů zájemcům, kteří jsou jejími zaměstnanci.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v prosinci podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 52,4 bodu z listopadových 52,6 bodu. Analytici počítali s poklesem na 52,5 bodu.
- Američtí zaměstnavatelé oznámili během prosince úmysl propustit 32 843 lidí. V listopadu to bylo 44 569 lidí. Vyplývá to ze zprávy Challenger Jobs-Cut Report.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. prosince 222 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 224 tisících žádostí z předcházejícího týdne trh očekával 225 tisíc nových žádostí. Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 21. prosince zvýšil na 1,728 milionu z 1,719 milionu v předchozím týdnu (odhad: 1,717 milionu žádostí).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK