Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, v plusu se udržel technologický index. Trh práce v USA sčítá masivní ztráty

Americké akcie převážně oslabovaly po zveřejnění nepříznivých údajů z trhu práce. K poklesu přispěla rovněž slova prezidenta Donalda Trumpa, která vyvolala pochybnosti ohledně obchodní dohody USA s Čínou. Akcie některých významných technologických společností nicméně posilovaly.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,91 % na 23 664,64 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,70 % na 2 848,42 bodu, ale index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,51 % na 8 854,39 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,52 % na 34,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o bezmála pět bazických bodů na 0,703 %.
Ceny ropy klesly o jedno až čtyři procenta, do půl procenta odepsaly také zlato a stříbro. Dobrý den za sebou naopak mají nejsledovanější kryptoměny.
Nárůst zaznamenaly například akcie technologických společností Microsoft (+0,98 %), Apple (+1,03 %) a Amazon (+1,44 %). Výrazně posílily akcie automobilky General Motors (+2,96 %), jejíž čtvrtletní zisk navzdory prudkému poklesu překonal očekávání analytiků.
Náladu investorů nicméně zhoršily nepříznivé údaje o ekonomice USA. Podle organizace ADP v dubnu v americkém soukromém sektoru přišlo o práci rekordních 20,2 milionu lidí. Donald Trump navíc uvedl, že Čína by mohla, ale také nemusela dodržovat obchodní dohodu s USA.
"Vláda nechala utlumit hospodářskou aktivitu v zemi. Jakmile se začne ekonomika opět spouštět, mnohá pracovní místa budou obnovena. Na úroveň z února se ale hned tak nevrátí, ozdravný proces bude trvat roky," uvedl Peter Boockvar, investiční ředitel Bleakley Advisory Group.
Na devizovém trhu americký dolar spolu s japonským jenem posiloval. Investoři v těchto měnách hledají bezpečné útočiště v době, kdy z ekonomiky chodí na trh spíše nepříznivé údaje. Euro krátce po 22.00 SELČ vůči dolaru vykazovalo pokles o 0,4 % na 1,0793 USD. Vůči jenu ztrácela jednotná evropská měna dokonce zhruba 0,9 % na 114,55 JPY.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti předních světových měn, vykazoval nárůst o půl procenta na 100,2 bodu. Během dne vystoupil až na nejvyšší úroveň za více než týden, napsala agentura Reuters.
Konečné výsledky průzkumu společnosti IHS Markit mezi nákupními manažery potvrdily, že podnikatelská aktivita v eurozóně se v dubnu v důsledku opatření proti šíření koronaviru téměř zastavila. Maloobchodní tržby v eurozóně podle statistického úřadu Eurostat v březnu meziměsíčně klesly o rekordních 11,2 %.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Facebook (ve středu +0,68 %) v dubnu poprvé smazal účty skupiny spojené s konspirační teorií QAnon propagovanou oddanými stoupenci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Uvádí to americká média poté, co sociální síť o zablokování tohoto obsahu informovala v měsíční zprávě o boji proti vlivovým operacím. Platforma zakročila také proti stránkám spojeným s americkým krajně pravicovým webem VDARE a mezinárodním dezinformačním sítím údajně provozovaným z Ruska a Íránu.
- Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, propustí 1 900 zaměstnanců, což představuje zhruba čtvrtinu její celkové pracovní síly. Může za to prudký pokles cestovního ruchu kvůli pandemii nemoci covid-19.
- Tržní hodnota americké automobilky Tesla (ve středu+1,87 %) v úterý dosáhla hranice potřebné k tomu, aby šéf podniku Elon Musk získal první část své mimořádně vysoké odměny. Ta v první fázi činí více než 700 milionů USD, uvedla agentura Bloomberg.
- V americkém soukromém sektoru přišlo v dubnu o práci rekordních 20,2 milionu lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Důvodem byla karanténní opatření přijatá kvůli šíření koronaviru. Hlavní zpráva o dubnovém vývoji nezaměstnanosti, kterou zveřejňuje ministerstvo práce, vyjde v pátek. Očekává se, že míra nezaměstnanosti se z březnových 4,4 % dostala nad 15 %.
- Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber (ve středu -0,89 %) Technologies zruší 3 700 pracovních míst. To odpovídá zhruba 14 % jeho celkové pracovní síly. Firma dodala, že její šéf Dara Khosrowshahi se po zbytek roku vzdá své základní mzdy. Uber se nyní podobně jako řada dalších podniků potýká s negativními dopady koronavirové krize.
Výsledková sezóna
- Americký výrobce rostlinných náhražek masa Beyond Meat (ve středu +26,01 %) v prvním čtvrtletí zvýšil meziročně tržby o 141 % na 97,1 milionu dolarů. Dostal se i do zisku, před rokem byl ještě ve ztrátě. V koronavirové krizi firma těží z problémů velkých masokombinátů, které kvůli šíření viru musejí zůstat zavřeny. Nedostatek masa na trhu přiměl provozovatele rychlého občerstvení, aby se porozhlédli po alternativách.
- Výsledky CVS Health (ve středu -1,31 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,91 USD (odhad: 1,63 USD), tržby 66,8 miliardy USD (odhad: 64,01 miliardy USD).
- Výsledky General Motors (ve středu +2,96 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,62 USD (loni: 1,41 USD, odhad: 0,40 USD), tržby 32,7 miliardy USD (loni: 34,88 miliardy USD, odhad: 32,1 miliardy USD).
- Americkému vydavatelství The New York Times (ve středu +4,35 %) stoupl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 8,9 % na 32,9 milionu dolarů. Deník v tomto období zaznamenal rekordní nárůst digitálních předplatitelů, který kompenzoval pokles tržeb z reklamy vyvolaný pandemií. Čistý zisk i tržby překonaly očekávání analytiků.
- Výsledky Lyft (ve středečním after-marketu +14,5 %) v 1Q: Ztráta na akcii 1,31 USD (odhad: 0,62 USD), tržby 955,7 milionu USD (odhad: 882 milionů USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK