Americké akcie na úvod týdne posílily, v závěru seance ale odevzdaly větší část zisků

Akciové indexy v USA v pondělí zpevnily. Trhu pomohl růst cen ropy na nejvyšší hodnoty od konce roku 2014 a další posílení akcií Applu.
Index Dow vzrostl o 0,39 % na 24 357,32 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,35 % na 2 672,63 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,77 % na 7 265,21 bodu. Index volatility VIX klesl jen o 0,14 % na 14,75 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 2,95 %. Nejpopulárnější kryptoměny ztratily mezi jedním a třemi procenty.
Akcie Applu (+0,72 %) zpevnily šestou seanci za sebou. Apple posiluje díky výsledkům hospodaření a oznámení Berkshire Hathaway, že koupila další akcie výrobce telefonů iPhone.
Z jednotlivých sektorů si v pondělí vedl nejlépe energetický, kterému pomohl růst cen ropy v reakci na napětí kolem Íránu a Venezuely. Po oznámení Donalda Trumpa, že nové informace k jaderné dohodě s Íránem oznámí v úterý, ale energetický sektor začal ztrácet a vedl sestup akciového trhu z denních maxim. Také ropa po uzavření obchodování na spotovém trhu oslabila.
Náladu na akciovém trhu podporují také příznivé hospodářské výsledky firem, které překonaly i obavy o inflaci, vývoj úrokových sazeb, strach ze zavádění cel a negativní vliv geopolitického napětí. Firmy jsou nyní na nejlepší cestě vykázat nejvyšší čtvrtletní růst zisku za sedm let. Celkem zveřejnilo zisk 417 firem z indexu S&P 500 a téměř 80 % jich překonalo odhady analytiků dotazovaných agenturou Thomson Reuters.
Americký dolar v pondělí stoupl vůči koši šesti předních světových měn na nejvyšší úroveň v letošním roce. Investoři zvýšili sázky na to, že úrokové sazby v USA dále porostou. Na euro měla negativní dopad poslední ekonomická statistika z Německa a eurozóny.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se zvýšil o 0,2 % na 92,77 bodu. Vůči euru dolar posílil o 0,3 % na 1,1922 USD, k jenu však nakonec mírně oslabil o 0,1 % na 109,04 JPY. Euro vůči jenu kleslo o 0,4 % na 130,01 JPY.
Názor obchodníků, že centrální banka USA dále zvýší úrokové sazby, nezměnila ani páteční zpráva o vývoji zaměstnanosti v USA, která byla pro trh částečně zklamáním. Údaje o najímání zaměstnanců a růstu mezd zaostaly za odhady analytiků, investoři však upozorňují, že zůstávají růstové, i když tempo zpomaluje.
Naopak údaje z eurozóny vyvolávají obavy. Průmyslové zakázky v Německu i nálada investorů v eurozóně byly horší, než se čekalo. Obchodníci tak posouvají na pozdější dobu odhady načasování růstu úroků v eurozóně.
Ceny ropy stouply na nové nejvyšší hodnoty od listopadu 2014. Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate překonala hranici 70 USD za barel a ropa Brent hranici 76 USD za barel. K růstu cen přispívá napětí kolem Íránu a krize ve Venezuele. Kolem 21.00 SELČ cena Brentu vzrostla o 0,7 % na 75,40 USD za barel, když během dne vystoupila až na 76,25 USD. WTI ve stejnou dobu zdražila o 0,3 % na 69,91 USD za barel. Během dne se obchodovala až za 70,8 USD.
Investoři se obávají, že dodávky ropy na trh by mohlo snížit znovuzavedení amerických sankcí vůči Íránu. Americký prezident Donald Trump v pondělí informoval, že své rozhodnutí ohledně mezinárodní jaderné dohody s Íránem oznámí v úterý ve 20.00 SELČ.
Analytici navíc varují před dalším poklesem těžby ropy ve Venezuele, která se již delší dobu potýká s hospodářskou krizí. Americká ropná firma ConocoPhillips podle zdrojů požádala soud o získání kontroly nad majetkem venezuelské státní firmy PDVSA v karibské oblasti. To by dále mohlo snížit těžbu a vývoz venezuelské firmy. PDVSA má podle arbitrážního soudu zaplatit americké firmě ConocoPhillips dvě miliardy USD kvůli zabavení jejího venezuelského majetku.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
Dva z nejbohatších mužů planety, Warren Buffett a Bill Gates, se přidali ke kritikům kryptoměny bitcoin. Buffett v pondělním rozhovoru s televizní stanicí CNBC charakterizoval bitcoin jako obrovský jed na krysy. Gates ho označil za aktivum, které nic nevyrábí, a dodal, že pokud by mohl, sázel by proti bitcoinu.
- Švýcarská potravinářská skupina Nestlé (v pondělé +1,57 %) zaplatí americkému kavárenskému řetězci Starbucks (-0,40 %) 7,15 miliardy dolarů, aby mohla prodávat jeho kávové výrobky. Starbucks to v pondělí oznámila v tiskové zprávě. Nestlé doufá, že díky alianci ročně zvýší tržby o dvě miliardy dolarů a podpoří své podnikání na trhu s kávou, který se rychle mění.
- Americká soukromá investiční společnost Blackstone Group koupí správce komerčních realit Gramercy Property Trust (v pondělí +15,47 %) za 7,6 miliardy USD. Dohoda dále posílí pozici Blackstonu jako největšího investora do realit na světě, napsala agentura Reuters.
- RBC Capital snížila doporučení na akcie Celgene (v pondělí -2,67 %) na "outperform" z "top pick".
Výsledková sezóna
- Výsledky Sysco (v pondělí +1,91 %) v 3QFY2018: Upravený zisk na akcii: 0,67 USD (odhad: 0,64 USD), tržby 14,35 miliardy USD (odhad: 14,32 miliardy USD).
- Výsledky Tyson Foods (v pondělí +0,24 %) v 2QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,27 USD (odhad: 1,3 USD), tržby 9,773 miliardy USD (odhad: 9,879 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK