Britská centrální banka potvrdila nastavení měnové politiky, varovala před dopady nejistoty kolem brexitu
|

Britská centrální banka potvrdila nastavení měnové politiky, varovala před dopady nejistoty kolem brexitu

Britská centrální banka na březnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny. Bank of England také varovala, že nejistoty kolem odchodu Británie z Evropské unie nadále ohrožují podnikatelskou důvěru, krátkodobou ekonomickou aktivitu a firemní investice.

Bank of England Centrální banky Úrokové sazby Podpora ekonomiky Spojené království Evropská unie Politika

V březnu pro ponechání základní sazby beze změny hlasovalo všech devět členů měnového výboru, stejně jako v únoru a loni v prosinci, listopadu a v září. V srpnu naopak všech devět členů výboru zvedlo ruku pro zvýšení sazby o čtvrt procentního bodu. Další zvýšení úrokové sazby, která je teď nejvýše od března 2009, odborníci v dohledné době nečekají.

BoE také zveřejnila výsledky průzkumu mezi téměř 300 společnostmi, který ukázal, že přibližně 80 % se jich cítí být připraveno na brexit bez dohody. V lednu to bylo jen 50 %. Nicméně průzkum také ukázal, že i ti, kteří se cítí být připraveni, počítají s tím, že v příštích 12 měsících budou v případě brexitu bez dohody výroba, zaměstnanost a investice výrazně nižší.

Už v listopadu Bank of England upozornila, že firmy pozastavily investice do doby, než budou jasné parametry budoucího spojení království s jeho největším obchodním partnerem.

"Ekonomický výhled bude záviset na charakteru a načasování odchodu země z EU," uvádí se v březnovém prohlášení měnového výboru. Podle banky je růst zaměstnanosti nadále silný, naznačila nicméně, že výhled dalšího růstu se zmírnil.

Velká Británie by měla podle původního plánu opustit Evropskou unii 29. března, dosud se však neví, jak bude rozvod Londýna s Bruselem vypadat. Ve středu britská premiérka Theresa Mayová požádala Evropskou unii o odklad brexitu do konce června. O žádosti nyní musí rozhodnout zbylých 27 států unie.

Úrokové sazby mají dopad na ekonomiku i obyvatelstvo. Hypotéku má v Británii kolem 8,1 milionu domácností, z nich má téměř polovina nějaký typ variabilního úročení, které na vývoj základní úrokové sazby reaguje s minimálním odstupem.

Nezaměstnanost je aktuálně v Británii jenom těsně nad úrovní ze 70. let 20. století a inflace dosahuje 1,9 %. Růst HDP v loňském čtvrtém čtvrtletí dosáhl 1,3 % (3Q2018: 1,6 %, 2Q2018: 1,4 %).

Zdroj: Bank of England, ČTK