Bank of England utáhla měnové kohouty, základní úrokovou sazbu zvýšila z 0,5 % na 0,75 %
|

Bank of England utáhla měnové kohouty, základní úrokovou sazbu zvýšila z 0,5 % na 0,75 %

Britská centrální banka na srpnovém zasedání rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Sazba se tak zvýšila poprvé od loňského listopadu, kdy ji Bank of England zvýšila o 25 bazických bodů z historického minima 0,25 %. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP zůstává beze změny.

Bank of England Centrální banky Úrokové sazby Podpora ekonomiky Spojené království

Trh všeobecně očekával, že Bank of England sazby zvýší už v květnu. Poté však byly zveřejněny zprávy o poklesu inflace a o pouze nepatrném růstu hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí a investoři svá očekávání změnili. Později zveřejněná data trend potvrdila.

Nyní pro zpřísnění měnové politiky zvedlo ruku všech devět členů výboru, čekalo se přitom, že dva se postaví proti. Na minulém zasedání BoE pro přísnější měnovou politiku zvedli ruku tři členové výboru, v květnu dva.

Loňské listopadové zvýšení sazeb bylo prvním utažením měnové politiky Bank of England za více než deset let. Naposledy banka přikročila ke zvýšení sazeb v létě roku 2007. Od té doby úrokovou sazbu nejdříve jen snižovala a později ji držela na rekordním minimu 0,25 %. V listopadu se základní sazba vrátila na úroveň, na které se nacházela před snížením v srpnu 2016. Nyní se základní sazba nachází na nejvyšší úrovni od března 2009.

Vyšší úrokové sazby mají dopad na ekonomiku i obyvatelstvo. Hypotéku má v Británii kolem 8,1 milionu domácností a z nich téměř polovina má nějaký typ variabilního úročení, které na růst základní sazby reaguje s minimálním odstupem.

Po referendu z června 2016, jež rozhodlo o odchodu Británie z Evropské unie, britská centrální banka předpokládala výrazné zhoršení ekonomiky, a sáhla proto ke snížení úrokových sazeb a obnovení nákupů dluhopisů. Očekávaný prudký hospodářský pokles se ale neuskutečnil, byť expanze ekonomiky postupně zpomaluje.

Nezaměstnanost se nyní pohybuje na nejnižší úrovni od 70. let 20. století, inflace ale dosahuje 2,4 %, takže se nachází nad 2% cílem centrální banky. Bank of England očekává, že příští rok bude inflace 2,2 %, v roce 2020 by měl růst cen mírně zpomalit na 2,1 %. V případě vývoje ekonomiky banka nadále očekává, že HDP letos vzroste o 1,4 %. Odhad růstu v příštím roce BoE zlepšila na 1,8 % z dříve předpokládaných 1,7 %.

"Vzhledem k rizikům na obzoru je téměř nemyslitelné, že by Bank of England  přistoupila k dalšímu zvyšování úroků v příštích měsících," uvedl analytik Luke Bartholomew ze společnosti Aberdeen Standard Investments.

Zdroj: Bank of England, ČTK