ČNB začíná zveřejňovat statistiky týkající se úvěrových programů COVID a dluhového moratoria

ČNB dnes oznámila, že začne počínaje dneškem každý týden zveřejňovat statistiku odkladů splátek a úvěrů poskytnutých v rámci programů státní podpory COVID. Statistika se týká tzv. dluhového moratoria a státních programů COVID II, III a COVID Praha, přijatých kvůli zmírnění ekonomických dopadů pandemie COVID-19. Data v agregované podobě bude ČNB publikovat zpravidla každé úterý na své webové stránce v rubrice Dohled a regulace.
V úterý zveřejněná data naznačují, že banky v rámci zákonného Moratoria již kumulativně poskytly odklad splátek u korporátních klientů u úvěrů ve výši 110,5 miliardy Kč, u domácností pak za 127,5 miliardy Kč, z toho hypoteční úvěry činily 93,5 miliardy Kč, spotřebitelské úvěry pak 27,9 miliardy Kč. Banky však v souvislosti s problémy způsobenými covid-19 odložily i další splátky nad rámec zákonného moratoria, a to u úvěrů za 32,8 miliardy Kč pro korporátní úvěry a 80 miliard Kč pro domácnosti.
Odklady splátek tak doposud ponechaly v reálné ekonomice likviditu přesahující 350 miliard Kč, což je řádově vyšší a podstatně rychlejší pomoc než dosavadní úvěrové a garanční programy COVID, které se z titulu složité administrativy rozjely velmi pomalu. Dle zveřejněných dat ČNB načerpaly podniky ke konci května úvěry v rámci programu COVID II ve výši "jen" 4,1 miliardy Kč, v rámci COVID Praha ve výši 339 milionů a v rámci programu COVID III prozatím obdržely banky žádosti ve výši 8,3 miliardy Kč.
Data ČNB tak potvrzují, že úvěrové a záruční programy COVID ve své první fázi neposkytly reálné ekonomice příliš velkou pomoc a program COVID III se teprve rozjíždí, a od avizované potenciální pomoci ve výši stovek miliard Kč je tak ještě velmi daleko.
Zámečník: Reporty ČNB umožní lepší reakce hospodářské politiky
Včasné a přesněji zacílené reakce hospodářské politiky umožní v propojení s vývojem čerpání ostatních programů podpor reporty České národní banky k odkladům splátek a úvěrům v programech COVID. Společně poskytnou celkový obraz významný také pro monitoring vývoje likvidity v české ekonomice. Na dotaz ČTK to uvedl analytik z České bankovní asociace Miroslav Zámečník. ČNB bude reporty každý týden aktualizovat.
V případě programů COVID ze zveřejněných statistik podle Zámečníka vyplývá, že před dopady pandemie covid-19 nebyl ušetřen téměř žádný obor. Největší podíl zaručených úvěrů získaly podnikatelé ze zpracovatelského průmyslu, velkoobchodu a maloobchodu, ubytování a stravovacích služeb.
Statistika, která reflektuje stav k 29. květnu, podle něj také ukázala, že z hlediska počtu i objemu schválených žádostí, ale také čerpání zaručených úvěrů, se jedná o podstatně nižší čísla, než byla předpokládaná a avizovaná poptávka ze strany podniků a živností. V programech COVID II a COVID Praha byly podle něj k 29. květnu čerpány úvěry jen za zhruba 4,5 miliardy korun.
"V následujících týdnech by se již měl začít projevovat efekt nových, objemově nesrovnatelně větších záručních programů COVID Plus a COVID III, připravených ve spolupráci s členskými bankami České bankovní asociace, kde se předpokládá rozsah čerpání o dva řády vyšší," uvedl Zámečník.
Komerční banky podle České bankovní asociace evidují na tisíc žádostí o půjčky v programu COVID III. Program, ve kterém za úvěry ručí Českomoravská záruční a rozvojová banka, by měl fungovat do konce roku. Bude rozdělen do několika výzev. V první finanční instituce poskytnou podnikatelům úvěry až 167 miliard korun. Vláda do programu vyčlenila 150 miliard korun. Díky tomu budou moci podnikatelé čerpat půjčky v objemu až 500 miliard korun. Podporu by mohlo získat až 150 000 podnikatelů.
V případě programu COVID Plus pro velké exportně zaměřené podniky jsou na záruky vyčleněny čtyři miliardy korun. Exportní garanční a pojišťovací společnost, která u programu za půjčky bude ručit, v pondělí schválila první žádost.
Zdroj: ING Bank, ČTK