US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Co musíte ráno vědět (12. listopadu)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem rostly v říjnu spotřebitelské ceny v Česku a jak si investování do akcií rozumí s astrologií? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
12. 11. 2019 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akciové indexy v pondělí napravily většinu počátečních ztrát, Dow posunul maximum díky akciím Boeingu

Akcie ve Spojených státech v pondělí převážně mírně oslabily. Po komentářích amerického prezidenta se investorů opět zmocnila nejistota ohledně pokroku v americko-čínských obchodních jednáních. Na devizovém trhu ztrácel dolar. Index Dow posílil o 0,04 % a obchodování uzavřel na 27 691,49 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,20 % na 3 087,01 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,13 % na 8 464,28 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,14 % na 12,69 bodu, ceny ropy klesly o půl procenta, stejně tak zlato. Stříbro naopak mírně zdražilo, nejsledovanější kryptoměny naopak odepsaly od jednoho do tří procent.

Akcie Uberu: Spekulace ano, investice jen s velkou opatrností

Akcie Uberu: Spekulace ano, investice jen s velkou opatrností

Opakování Velké deprese? V USA to (snad) nehrozí, v jiných zemích vyloučená není

Opakování Velké deprese? V USA to (snad) nehrozí, v jiných zemích vyloučená není

2. Evropské burzy se v pondělí po eskalaci napětí v Hongkongu na směru neshodly

Evropské akcie v pondělí uzavřely smíšeně, když trh nepotěšila eskalace napětí v Hongkongu, kde byl postřelen jeden z demonstrantů. Investoři se nemohli opřít ani o optimismus ohledně obchodní dohody mezi USA a Čínou, neboť v závěru minulého týdne americký prezident Donald Trump uvedl, že neodsouhlasil postupné rušení cel na dovoz čínského zboží. Dohodou o zrušení tarifů se přitom o den dříve pochlubilo čínské ministerstvo obchodu. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel téměř beze změny, ztratil 0,02 % na 405,34 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,42 % na 7 328,54 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,07 % na 5 893,82 bodu a německý DAX se snížil o 0,23 % na 13 198,37 bodu. Sektor základních surovin, který má vysokou expozici vůči Číně, odevzdal více než procento.

Lego jako (horká) investice

Lego jako (horká) investice

3. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, akcie Kofoly zdražily o necelá 3 %

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v zelených číslech, index PX vzrostl o 0,65 % na 1 085,25 bodu. Dařilo se zejména akciím Kofoly ČeskoSlovensko, které před zveřejněním výsledků hospodaření posílily o 2,82 % na 292 Kč. Objem obchodů byl s necelými 280 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie ČEZ, které zlevnily o 0,1 % na 522 Kč.

Investorský magazín: Technologie, které zažijí exponenciální rozmach

Investorský magazín: Technologie, které zažijí exponenciální rozmach

4. Očekávané události

V úterý budou v Evropě nejsledovanější ekonomické indexy institutu ZEW pro Německo a eurozónu a britská tříměsíční míra nezaměstnanosti od ILO. Spojené státy odtajní NFIB index optimismu malých firem a pozornost bude poutat také projev amerického prezidenta Donalda Trumpa, který by mohl nastínit, jak se vyvíjejí jednání ohledně obchodní dohody s Čínou. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Tyson Foods, Advance Auto Parts, Linde, Enel, Vodafone Group či Uniper. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. listopadu

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. listopadu

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst cen v Česku v říjnu zůstal na 2,7 %, zdražily potraviny a bydlení

Spotřebitelské ceny v Česku byly v říjnu o 2,7 % vyšší než před rokem, což znamenalo stejný růst jako v září. Podepsaly se na tom ceny potravin, ze kterých zdražily především ovoce a nealkoholické nápoje, hlavní vliv na růst cen má nadále vyšší nájemné, dražší elektřina a další ceny spojené s bydlením. Meziměsíčně ceny obnovily růst a stouply o 0,5 %, zatímco v září letos poprvé klesly o 0,6 %. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Analytici očekávali zpomalení meziročního růstu na 2,5 %.

6. Ifo: Podmínky ve světové ekonomice jsou nejslabší za deset let

Podmínky ve světové ekonomice se v letošním čtvrtém čtvrtletí dostaly na nejslabší úroveň za posledních deset let. Vyplývá to z nejnovějších výsledků celosvětového hospodářského průzkumu institutu Ifo. Index globálního ekonomického klimatu ve čtvrtém čtvrtletí podle průzkumu klesl na -18,8 bodu z -10,1 bodu ve třetím kvartálu. Sestoupil tak nejníže od jara 2009.

7. CVVM: Příznivé hodnocení ekonomické situace zůstalo na maximu

Současnou ekonomickou situaci Česka hodnotilo v říjnu jako dobrou 52 % občanů, 12 % ji vnímá jako špatnou a 35 % ji nemá ani za dobrou, ani za špatnou. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd. Podíl příznivého hodnocení tak zůstal na maximu zaznamenaném letos v lednu a znovu v září, negativní hodnocení je poněkolikáté na minimu. CVVM začalo tuto statistiku zjišťovat v roce 1999.

8. Britská ekonomika se vyhnula recesi, roste ale nejpomaleji od roku 2010

Britská ekonomika se ve třetím čtvrtletí vyhnula recesi, proti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 0,3 %, zatímco ve druhém kvartálu o 0,2 % klesla. Oznámil to v pondělí britský statistický úřad. Meziroční růst ale zvolnil z 1,3 % na 1 %, a je tak nejslabší od roku 2010. Na obchodních investicích a zpracovatelském průmyslu se podepsalo celosvětové zpomalení růstu hospodářství a obavy z brexitu.

9. Kofola za prvních devět měsíců roku zvýšila prodeje, přestože se neopakovalo loňské mimořádně teplé léto

I přes nepřízeň počasí se nápojářské skupině Kofola ČeskoSlovensko v prvních devíti měsících letošního roku podařilo navýšit tržby o 3,6 % meziročně na 4,89 miliardy Kč. Provozní zisk EBITDA se společnosti v období od ledna do září meziročně zvýšil z 856 na 860 milionů Kč.

10. Britské ocelárny British Steel zachraňuje čínská firma Jingye

Čínská společnost Jingye Group se dohodla na koupi britského výrobce oceli British Steel. Oznámil to v pondělí konkurzní správce britského podniku. Dohoda by mohla v Británii zachránit tisíce pracovních míst. Společnost British Steel v květnu vstoupila do likvidace a konkurzní správce ji udržuje se ztrátou v provozu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Astrologie a investování do akcií

Jen zlomku portfoliomanažerů se daří překonávat srovnávací indexy. Pokud patříte mezi investory, kteří výběru konkrétních akcií obětují většinu svého volného času a nervů, ale dobré výsledky se ne a ne dostavit, možná byste měli zkusit něco nového. Třeba astrologii! Do svého mobilního telefonu si jednoduše stáhněte aplikaci Bull & Moon, která vám vybere vhodné tituly na základě kompatibility vašeho data narození s datem vzniku konkrétních společností. Úspěch sice není zaručen, případný nezdar si ovšem alespoň nemusíte vyčítat, výsledek je přece ve hvězdách.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná