Co musíte ráno vědět (15. září)
|

Co musíte ráno vědět (15. září)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, která americká společnost se nakonec dohodla na partnerství s čínským provozovatelem platformy TikTok a jak výrobce luxusních doplňků Louis Vuitton reaguje na druhou vlnu koronavirové nákazy? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie na úvod týdne posílily. Trh podpořily zprávy o akvizicích a optimismus ohledně vakcíny na covid-19

Americké akciové indexy zahájily týden růstem o více než procento. Pomohly jim signály pokroku ve vývoji vakcíny proti nemoci covid-19 a nové akvizice v hodnotě mnoha miliard dolarů. Index Dow stoupl o 1,18 % na 27 993,33 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 1,27 % na 3 383,54 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,87 % na 11 056,65 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,80 % na 25,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 0,676 %. Ceny ropy mírně klesly, posílilo naopak zlato i stříbro. Nejsledovanější kryptoměny mají za sebou solidní vstup do nového týdne (bitcoin +4 %, ethereum +5 %).

Analytici: Propad cen technologických akcií je návratem k normálu
Propad amerických technologických titulů je návratem k normálním cenám po období nevázaného optimismu a nákupů. Shodují se na tom čeští analytici. Cenné papíry společností Amazon, Alphabet, Facebook a Microsoft se propadly od začátku září o desetinu, akcie firmy Apple o více než 15 % a cenné papíry Tesly dokonce zhruba o čtvrtinu.

2. Evropské akcie se v pondělí na směru neshodly

Obchodování na akciových trzích v západní Evropě skončilo v pondělí smíšeně. Investoři pozitivně vnímali mimo jiné obnovení klinických testů vakcíny proti koronaviru britské farmaceutické společnosti AstraZeneca. Proti této zprávě ale působilo pokračující rychlé šíření covidu-19 ve světě. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,15 % na 368,51 bodu. Britský FTSE 100 se snížil o 0,10 % na 6 026,25 bodu a německý DAX klesl o 0,07 % na 13 193,66 bodu, zatímco francouzský CAC 40 posílil o 0,35 % na 5 051,88 bodu.

Rychlost oživení ekonomiky po pandemii bude záviset (i) na kvalitě zdravotnického systému, říká ekonom
Země, které mají kvalitnější a kapacitně velkorysejší zdravotnické systémy, případně zkušenosti s podobnými epidemiemi, budou hospodářsky ožívat někdy i výrazně rychleji než státy ostatní. Ukazuje se, že Číny restartovala ekonomiku poměrně dravě, v Evropě a USA čekáme návrat na předkrizové úrovně objemu HDP zhruba za rok a půl, uvedl v rámci zářijové debaty z cyklu ABCD investora hlavní ekonom Citibank Jaromír Šindel.

3. Pražská burza v pondělí mírně posílila

Pražská burza v úvodu týdne mírně zpevnila, index PX v pondělí posílil o 0,1 % na 898,7 bodu. Dolů trh stahovaly hlavně akcie Monety Money Bank a O2 Czech Republic, dařilo se naopak VIG a Stock Spirits.

Investorský magazín: Proč jsou akcie firmy Pilulka.cz zajímavé i pro drobné investory?
Letošní podzim může být na pražské burze nejzajímavější v historii. Hned dvě výrazné společnosti se chystají nabídnout své akcie drobným investorům. Aktuální Investorský magazín přiblíží první z nich, hvězdu domácí e-commerce Pilulka.cz. Prostor ale dostanou i bitcoin nebo plány hlavních centrálních bank. V závěru nechybí ekonomický kalendář na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V noci na úterý bude Čína informovat o průmyslu a maloobchodu. Dopoledne bude patřit datům z britského trhu práce, francouzské a italské inflaci nebo indexům ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu. Odpoledne se pak investoři v USA zaměří na údaje z průmyslu a indexy dovozních a vývozních cen. Určitě si také svět tu a tam připomene, že je to 12 let, kdy zkrachovala jednání o záchraně banky Lehman Brothers, jejíž pád spustil globální finanční krizi. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Oracle potvrdil dohodu s provozovatelem platformy TikTok, Trumpova administrativa ji tento týden posoudí

Americká softwarová společnost Oracle oznámila v pondělí dosažení dohody s čínskou společností ByteDance, která provozuje sociální síť TikTok, jejímž zakázáním na území Spojených států hrozil prezident Donald Trump. Oracle se má stát důvěryhodným technologickým zprostředkovatelem platformy v Americe, nikoli však jejím vlastníkem.

6. Reuters: Nejvíce za italskou burzu nabízejí Švýcaři

Nejvyšší nabídku na převzetí společnosti Borsa Italiana, která je provozovatelem akciové burzy v Itálii, učinila švýcarská burzovní společnost SIX. S odvoláním na informované zdroje to v pondělí uvedla agentura Reuters. Zájem má ještě německá burzovní skupina Deutsche Börse a panevropská společnost Euronext. Nabídky všech tří zájemců se pohybují od 3,5 miliardy do 4 miliard eur, uvedl jeden ze zdrojů.

7. Amazon v USA nabírá dalších 100 tisíc zaměstnanců

Společnost Amazon ve Spojených státech hledá dalších 100 000 zaměstnanců. Je to již počtvrté, co tato americká firma letos ve velkém nabírá, aby udržela krok s poptávkou, kterou umocnila pandemie nemoci covid-19. Největší internetový obchod světa v pondělí uvedl, že na plný či poloviční úvazek hledá zaměstnance nejen v USA, ale i v Kanadě.

8. Průmyslová výroba v eurozóně v červenci klesla o 7,7 %

Průmyslová výroba v eurozóně se v červenci meziročně snížila o 7,7 %. Čekal se pokles o 8,2 % po 12% propadu v červnu. Meziměsíčně se průmyslová výroba zvýšila o 4,1 %, trh čekal 4% růst po 9,5% zvýšení v červnu.

9. Deloitte: Oteplování bude mít na českou ekonomiku pozitivní dopad

Zvýšení průměrné roční teploty bude mít na českou ekonomiku převážně pozitivní dopad. V nejmírnějším scénáři vývoje koncentrace skleníkových plynů v atmosféře bude HDP na osobu v ČR na konci 21. století o 0,3 % vyšší než při současných klimatických podmínkách. Vyplývá to z analýzy Ekonomie změny klimatu, v níž analytický tým společnosti Deloitte v ČR spočítal klimatické vlivy na ekonomiku Česka i zbytku světa.

10. NVIDIA se dohodla se SoftBank na koupi výrobce čipů ARM Holdings za 40 miliard USD

Americký výrobce grafických čipů NVIDIA koupí od japonské skupiny SoftBank za 40 miliard dolarů britskou společnost ARM Holdings. Transakce by ale mohla narazit na odmítavý postoj regulátorů a konkurentů firmy NVIDIA. Britská vláda již avizovala, že ARM Holdings je důležitou britskou firmou, a proto transakci podrobí důkladnému zkoumání.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Louis Vuitton nabídne štít pro milovníky luxusu

Francouzský výrobce luxusních doplňků Louis Vuitton ve snaze povýšit pomůcky proti šíření koronaviru na módní kousky bude prodávat štít se svým logem a ozdobnými zlatými prvky.

Štít z cestovní kolekce pro rok 2021 je připevněný k pružné čelence s monogramem LV a na slunci tmavne. Lze ho obrátit nahoru a nosit jako kšiltovku. Milovníci luxusu si ho budou moci koupit od 30. října a podle Vanity Fair se bude prodávat za 961 dolarů. Jiné zdroje uvádějí, že firma ještě jeho cenu nestanovila.

V reakci na pandemii covidu-19 i jiné luxusní značky, třeba Fendi, nabízejí vlastní roušky, ale štíty zakrývající celý obličej ještě nevyrábějí. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) lidem nošení štítů místo roušek nedoporučuje, protože se zatím neví, do jaké míry chrání lidi v okolí před kapénkami.

"Jde o absurdně drahou věc posetou logy pro bohaté lidi. Ale když někteří bohatí lidé budou více používat ochranné pomůcky, protože si koupili tento štít, je to dobře pro nás všechny," píše se o novém výrobku v americkém magazínu Slate.

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně
13:37

Uber získal zpět licenci na provoz v Londýně

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud v...
Uber Americké akcie Spojené království
Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
12:56

Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur

Americký výrobce aut Ford Motor žádá německou vládu o státní pomoc ve výši půl miliardy eur ve formě záruk. Hodlá tak...
Německo Auta Americké akcie
Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst
11:52

Německý řetězec Aldi v Británii vytvoří 4 000 pracovních míst

Německý potravinový řetězec Aldi v Británii příští rok vytvoří 4 000 pracovních míst a otevře dalších 100 poboček....
Spojené království Německo Maloobchod
Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě
10:02

Ekonomická nálada na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc v řadě

Ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku se v září zlepšila třetí měsíc po sobě, ale zaostává za...
Slovensko Spotřebitelská důvěra Střední a východní Evropa
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení…
10:00

Asijské akcie zahájily týden převážně růstem, SMIC po zavedení restrikcí ze strany USA ale odepsala 7 %

Asijské akciové trhy v pondělí převážně navázaly na páteční pozitivní vývoj v USA. Akcie čínského výrobce čipů SMIC...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií
09:35

Představenstvo společnosti MOL schválilo zpětný odkup 5 % akcií

Akcie MOL v pondělí na úvod seance posilují v Budapešti o 1,7 %. "Odkup akcií je tradičně vnímán jako pozitivní...
MOL Maďarsko Rafinérie
Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez…
09:28

Evropské akcie na začátku týdne posilují. VIG ve Vídni poprvé bez nároku na dividendu

Bristký FTSE 100 +1,60 %, německý DAX +1,91 %, francouzský CAC 40 +1,50 %, panevropský STOXX Europe 600 +1,53 %. Na...
Evropské akcie
České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o…
09:13

České stavebnictví si v prvním pololetí mezi zeměmi EU polepšilo o čtyři místa

České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 % mezi 25 zeměmi Evropské unie na 13....
Česká republika Česká ekonomika Evropská ekonomika
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude…
05:47

USA zavedly restrikce na dodávky pro čínského výrobce čipů SMIC. Bude mít firma problém vyrábět?

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla restrikce na dodávky některých zařízení pro největšího...
Čína Spojené státy americké (USA) Geopolitická rizika
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA
04:42

Soud dočasně zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok v USA

Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Čína
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let…
02:39

To je bída, Donalde! Trump podle tisku v 10 z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů

Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých patnácti let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
včera v 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
26. 9. 2020 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou
26. 9. 2020 18:57

Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou

Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem,...
Francie Koronavirus
Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA
26. 9. 2020 11:50

Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA

Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil USA z barbarství kvůli tomu, že nedávno uvalily sankce na jeho zemi. Ve svém...
Írán Geopolitická rizika Spojené státy americké (USA)
Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka
26. 9. 2020 05:45

Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka

Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. S odvoláním...
Spojené království Nejbohatší investoři a byznysmeni Zajímavost dne
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
25. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
25. 9. 2020 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně