Co musíte ráno vědět (15. září)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, která americká společnost se nakonec dohodla na partnerství s čínským provozovatelem platformy TikTok a jak výrobce luxusních doplňků Louis Vuitton reaguje na druhou vlnu koronavirové nákazy? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie na úvod týdne posílily. Trh podpořily zprávy o akvizicích a optimismus ohledně vakcíny na covid-19
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o více než procento. Pomohly jim signály pokroku ve vývoji vakcíny proti nemoci covid-19 a nové akvizice v hodnotě mnoha miliard dolarů. Index Dow stoupl o 1,18 % na 27 993,33 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 1,27 % na 3 383,54 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,87 % na 11 056,65 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,80 % na 25,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 0,676 %. Ceny ropy mírně klesly, posílilo naopak zlato i stříbro. Nejsledovanější kryptoměny mají za sebou solidní vstup do nového týdne (bitcoin +4 %, ethereum +5 %).
2. Evropské akcie se v pondělí na směru neshodly
Obchodování na akciových trzích v západní Evropě skončilo v pondělí smíšeně. Investoři pozitivně vnímali mimo jiné obnovení klinických testů vakcíny proti koronaviru britské farmaceutické společnosti AstraZeneca. Proti této zprávě ale působilo pokračující rychlé šíření covidu-19 ve světě. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,15 % na 368,51 bodu. Britský FTSE 100 se snížil o 0,10 % na 6 026,25 bodu a německý DAX klesl o 0,07 % na 13 193,66 bodu, zatímco francouzský CAC 40 posílil o 0,35 % na 5 051,88 bodu.
3. Pražská burza v pondělí mírně posílila
Pražská burza v úvodu týdne mírně zpevnila, index PX v pondělí posílil o 0,1 % na 898,7 bodu. Dolů trh stahovaly hlavně akcie Monety Money Bank a O2 Czech Republic, dařilo se naopak VIG a Stock Spirits.
4. Očekávané události
V noci na úterý bude Čína informovat o průmyslu a maloobchodu. Dopoledne bude patřit datům z britského trhu práce, francouzské a italské inflaci nebo indexům ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu. Odpoledne se pak investoři v USA zaměří na údaje z průmyslu a indexy dovozních a vývozních cen. Určitě si také svět tu a tam připomene, že je to 12 let, kdy zkrachovala jednání o záchraně banky Lehman Brothers, jejíž pád spustil globální finanční krizi. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Oracle potvrdil dohodu s provozovatelem platformy TikTok, Trumpova administrativa ji tento týden posoudí
Americká softwarová společnost Oracle oznámila v pondělí dosažení dohody s čínskou společností ByteDance, která provozuje sociální síť TikTok, jejímž zakázáním na území Spojených států hrozil prezident Donald Trump. Oracle se má stát důvěryhodným technologickým zprostředkovatelem platformy v Americe, nikoli však jejím vlastníkem.
6. Reuters: Nejvíce za italskou burzu nabízejí Švýcaři
Nejvyšší nabídku na převzetí společnosti Borsa Italiana, která je provozovatelem akciové burzy v Itálii, učinila švýcarská burzovní společnost SIX. S odvoláním na informované zdroje to v pondělí uvedla agentura Reuters. Zájem má ještě německá burzovní skupina Deutsche Börse a panevropská společnost Euronext. Nabídky všech tří zájemců se pohybují od 3,5 miliardy do 4 miliard eur, uvedl jeden ze zdrojů.
7. Amazon v USA nabírá dalších 100 tisíc zaměstnanců
Společnost Amazon ve Spojených státech hledá dalších 100 000 zaměstnanců. Je to již počtvrté, co tato americká firma letos ve velkém nabírá, aby udržela krok s poptávkou, kterou umocnila pandemie nemoci covid-19. Největší internetový obchod světa v pondělí uvedl, že na plný či poloviční úvazek hledá zaměstnance nejen v USA, ale i v Kanadě.
8. Průmyslová výroba v eurozóně v červenci klesla o 7,7 %
Průmyslová výroba v eurozóně se v červenci meziročně snížila o 7,7 %. Čekal se pokles o 8,2 % po 12% propadu v červnu. Meziměsíčně se průmyslová výroba zvýšila o 4,1 %, trh čekal 4% růst po 9,5% zvýšení v červnu.
9. Deloitte: Oteplování bude mít na českou ekonomiku pozitivní dopad
Zvýšení průměrné roční teploty bude mít na českou ekonomiku převážně pozitivní dopad. V nejmírnějším scénáři vývoje koncentrace skleníkových plynů v atmosféře bude HDP na osobu v ČR na konci 21. století o 0,3 % vyšší než při současných klimatických podmínkách. Vyplývá to z analýzy Ekonomie změny klimatu, v níž analytický tým společnosti Deloitte v ČR spočítal klimatické vlivy na ekonomiku Česka i zbytku světa.
10. NVIDIA se dohodla se SoftBank na koupi výrobce čipů ARM Holdings za 40 miliard USD
Americký výrobce grafických čipů NVIDIA koupí od japonské skupiny SoftBank za 40 miliard dolarů britskou společnost ARM Holdings. Transakce by ale mohla narazit na odmítavý postoj regulátorů a konkurentů firmy NVIDIA. Britská vláda již avizovala, že ARM Holdings je důležitou britskou firmou, a proto transakci podrobí důkladnému zkoumání.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Louis Vuitton nabídne štít pro milovníky luxusu
Francouzský výrobce luxusních doplňků Louis Vuitton ve snaze povýšit pomůcky proti šíření koronaviru na módní kousky bude prodávat štít se svým logem a ozdobnými zlatými prvky.
Štít z cestovní kolekce pro rok 2021 je připevněný k pružné čelence s monogramem LV a na slunci tmavne. Lze ho obrátit nahoru a nosit jako kšiltovku. Milovníci luxusu si ho budou moci koupit od 30. října a podle Vanity Fair se bude prodávat za 961 dolarů. Jiné zdroje uvádějí, že firma ještě jeho cenu nestanovila.
V reakci na pandemii covidu-19 i jiné luxusní značky, třeba Fendi, nabízejí vlastní roušky, ale štíty zakrývající celý obličej ještě nevyrábějí. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) lidem nošení štítů místo roušek nedoporučuje, protože se zatím neví, do jaké míry chrání lidi v okolí před kapénkami.
"Jde o absurdně drahou věc posetou logy pro bohaté lidi. Ale když někteří bohatí lidé budou více používat ochranné pomůcky, protože si koupili tento štít, je to dobře pro nás všechny," píše se o novém výrobku v americkém magazínu Slate.