Co musíte ráno vědět (18. června)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, o kolik procent se v prvním čtvrtletí propadly zisky amerických bank a jak vypadá konec kapitalismu v podání centrálních bank? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie se ve středu na směru neshodly, dařilo se technologickým titulům
Akcie ve Spojených státech zakončily středeční seanci smíšeně. Zatímco indexy Dow a S&P 500 kvůli zprávám o růstu počtu nemocných a možným novým omezením ekonomické aktivity klesly, technologickým společnostem se dařilo. Index Nasdaq Composite je díky tomu blízko rekordního závěru z poloviny minulého týdne. Index Dow klesl o 0,65 % na 26 119,61 bodu a širší index S&P 500 oslabil o 0,36 % na 3 113,49 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,15 % na 9 910,53 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,59 % na 33,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba dva bazické body na 0,733 %.
2. Evropské akcie ve středu pokračovaly v růstu
Akcie na většině evropských trhů ve středu pokračovaly v posilování. Investoři neřešili dění na Korejském poloostrově, rostoucí napětí mezi Čínou a Indií ani zprávy o růstu počtu nakažených v USA a Číně, protože se spoléhají na stimulační opatření centrálních bank. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,74 % na 366,02 bodu, britský index FTSE 100 vzrostl o 0,17 % na 6 253,25 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil 0,88 % na 4 995,97 bodu a německý DAX skončil se ziskem 0,54 % na 12 382,14 bodu.
3. Pražská burza ve středu otočila a klesla o 1,37 %
Pražská burza ve středu smazala více než polovinu úterního přírůstku. Index PX stoupl o 1,37 % na 933,41 bodu. Ztrácely akcie bank i pojišťovny VIG.
4. Očekávané události
Ve čtvrtek bude britská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky a Spojené státy na trh pošlou pravidelnou týdenní zprávu o žádostech o podporu v nezaměstnanosti a index průmyslové aktivity filadelfského Fedu. Výsledky hospodaření zveřejní ve Spojených státech společnost Kroger. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Fed bude konkrétní firemní dluhopisy nakupovat místo ETF
Nákupy konkrétních firemních dluhopisů bude americká centrální banka realizovat místo nákupů dluhopisových burzovně obchodovaných fondů (ETF). V projevu ke členům Komise pro finanční služby Sněmovny reprezentantů to ve středu řekl guvernér Fedu Jerome Powell.
6. Evropská komise chce chránit unijní trh před konkurencí podporovanou státem
Státem podporovaným firmám ze zemí mimo Evropu mohou při podnikání či ve snaze o nákup evropských podniků nastat složitější časy. Evropská komise ve středu zveřejnila zatím nezávazný návrh, který počítá s možností pokutovat cizí firmy, jež jsou proti konkurenci z Evropské unie zvýhodněny různými formami státní pomoci. Unijní exekutiva jim chce ztížit možnost získání kontroly nad evropskými společnostmi.
7. Německá vláda si letos hodlá půjčit rekordních 218,5 miliardy eur
Německá vláda schválila dodatečný rozpočet k financování opatření na podporu ekonomiky zasažené koronavirovou krizí, v jehož rámci si hodlá půjčit dalších 62,5 miliardy eur. Celková hodnota nových půjček by tak měla v letošním roce dosáhnout rekordních 218,5 miliardy eur. Oznámilo to ve středu ministerstvo financí. Dodatečný rozpočet ještě musí odsouhlasit parlament.
8. Allianz: Podpůrné programy vlád pracovní místa možná neochrání
Jeden z pěti Evropanů, který je kvůli pandemii na nucené dovolené nebo má zkrácenou pracovní dobu, může navzdory státním podpůrným programům práci ztratit. Vyplývá to z průzkumu ekonomů, který ve středu zveřejnila společnost Allianz. Podpůrných programů vlád, které kompenzují ušlou mzdu nebo zkrácenou pracovní dobu, využívá téměř pětina evropské pracovní síly. To je asi 45 milionů pracovních míst v pěti největších ekonomikách kontinentu.
9. Inflace v EU v květnu klesla na 0,6 %, v ČR byla 3,1 %
Roční míra inflace v Evropské unii v květnu činila 0,6 %, a snížila se tak z dubnové hodnoty 0,7 %. Oznámil to ve středu evropský statistický úřad Eurostat. V České republice pak roční inflace klesla na 3,1 % z dubnových 3,3 %, i tak ale patří k nejvyšším v unii. Květen byl měsícem, kdy se evropská ekonomika potýkala s dopady šíření koronaviru a s opatřeními proti jeho šíření.
10. Kvartální zisk amerických bank se propadl o 70 %, přes 7 % z nich je ve ztrátě
Zisk amerických bank v prvním čtvrtletí roku klesl meziročně o 69,6 % na 18,5 miliardy USD. Banky tak výrazně pocítily dopad koronavirové pandemie. Zhoršení ekonomické aktivity způsobilo, že dlužníci začali mít problémy se splácením úvěrů a banky musely vyčlenit miliardy dolarů do rezerv na ztrátové úvěry. Uvedla to Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Znárodnění!?
Konec kapitalismu v západním světě? Možná ano, protože toto už není holubičí nálada centrálních bankéřů, ale znárodnění finančních trhů. Ale investorům na burzách se to líbí, tak proč bychom se netěšili.
Aktuality
