Co musíte ráno vědět (2. června)
|

Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a v USA, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita v Evropě, Číně i USA a jak dlouho ještě mohou akcie v současném prostředí posilovat? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta, investoři dále sázejí na restartování ekonomiky

Akcie ve Spojených státech v pondělí mírně zpevnily. Signály toho, že je americká ekonomika na cestě k oživení, pomohly uklidnit nervozitu způsobenou stále násilnějšími nepokoji a rostoucím americko-čínským napětím. Index Dow stoupl o 0,36 % na 25 475,02 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,38 % na 3 055,73 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,66 % na 9 552,05 bodu. Index volatility VIX se navzdory růstu cen akcií také zvýšil, konkrétně o 2,62 % na 28,23 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o dva bazické body na 0,664 %. Ceny ropy na úvod týdne vzrostly (WTI +0,3 %, Brent +1,9 %), dařilo se i zlatu (+0,8 %) a stříbru (+2,3 %). Nejsledovanější kryptoměny nic divokého nepředvedly (bitcoin +0,9 %, ethereum +1,5 %).

Akcie jako na houpačce: Jsou současné ceny na burzách udržitelné?
Koronavirová krize je plná paradoxů. Jeden z těch největších se odehrál v uplynulých týdnech na akciových trzích. Nejdříve akcie v USA pod tíhou šíření koronaviru zažily nejrychlejší 30% propad v historii, aby následně prošly nevídaným odrazem a za zhruba 40 dní asi o třetinu posílily.
KONTEXT: Kanada LONG aneb Jistá sázka na (ne)jistotu
Americko-čínská válka o budoucí podobu světa opět nabírá na obrátkách, covid-19 ještě zdaleka nezmizel v propadlišti dějin a dopady záchranných opatření na stabilitu světa jsou stále větší neznámou. Zlato, bitcoin a další defenziva, ověřená i domnělá, proto jsou a budou v kurzu. Často přehlížená Kanada v tomto smyslu stojí za zvážení.

2. Evropské akcie začaly týden optimisticky

Investoři na evropských trzích v pondělí tak trochu ignorovali vyhrocenou situaci v USA i zhoršující se vztahy Ameriky a Číny a soustředili se spíše na to, že se ekonomická aktivita po uvolňování přísných restriktivních opatření již nezhoršuje. Panevropský STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 1,10 % na 354,20 bodu, britský FTSE 100 přidal 1,48 % na 6 166,42 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 1,43 % na 4 762,78 bodu a italský FTSE MIB se zvýšil o 1,79 % na 18 523,71 bodu. V Německu, Rakousku, Dánsku, Norsku, Švédsku a Švýcarsku se neobchodovalo kvůli státnímu svátku.   

Jak funguje hodnotové investování?
Hodnotové investování je zjednodušeně řečeno založené na vyhledávání aktiv, jejichž tržní cena se nachází pod jejich vnitřní hodnotou, jež zatím nebyla trhem rozpoznána. Jak to funguje v praxi?
Zlato se dere k historickým maximům. Hrozí krach jeho ceny jako v roce 2013?
Silná poptávka po zlatě žene cenu kovu prudce vzhůru. Jedna trojská unce zlata se koncem května prodávala za více než 1 700 dolarů. Část investorů se snaží peníze ukrýt do pověstného bezpečného přístavu, část jich spekuluje na to, že masivní stimulační balíky vlád a centrálních bank vystřelí výše inflaci, a cena zlata coby uchovatele hodnoty tak dále poroste.

3. Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně

Pražská burza otevřela červen v zelených číslech, když kopírovala vývoj na ostatních evropských trzích.Index PX přidal v pondělí 1,35 % na 907,62 bodu. 

Investorský magazín: Současné trhy pohledem českého burzovního veterána
Jak nyní radí investovat největší evropský správce aktiv? Investorský magazín nabízí rozhovor s Petrem Zajícem, jedním z jeho zkušených portfoliomanažerů. Prostor dostanou také letní vyhlídky pro bitcoin a tržní komentář burzovní legendy Jima Rogerse. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na další obchodní týden.

4. Očekávané události

V noci na úterý bude australská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky, dopoledne vyjde v Británii index cen domů od Nationwide, v ČR bude zveřejněna revidovaná zpráva o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí a ve Spojených státech se investoři odpoledne zaměří na údaje o prodejích aut nebo na ISM index aktivity pro oblast New Yorku. Výsledky hospodaření zveřejní v USA společnost DICK'S Sporting Goods. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čínský zpracovatelský sektor se vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v květnu opět dostal do teritoria expanze. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, který zveřejnila společnost Caixin, v květnu vzrostl na 50,7 bodu z dubnových 49,4 boudu, a překonal tak očekávání analytiků na 49,6 bodu. Jde o nejvyšší hodnotu od letošního ledna, přičemž ve výrobě došlo k nejrychlejšímu růstu od ledna 2011.

6. Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila propad

Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v květnu stále v útlumu, ale díky uvolňování restriktivních opatření k zabránění šíření pandemie došlo k mírnému zlepšení. Ukazují to finální výsledky průzkumu, které v pondělí zveřejnila konzultační společnost IHS Markit.

7. Čína chce, aby státní firmy nenakupovaly sóju a vepřové maso z USA

Čína požádala státní podniky, aby zastavily nákupy sójových bobů a vepřového masa ze Spojených států. Podle CNBC to uvedly dva zdroje obeznámené s problematikou.

8. Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko

Spory kolem práv na rybolov v britských vodách jsou zásadním tématem dalšího kola videokonferencí vyjednávačů Evropské unie a Británie, které je tento týden poslední příležitostí dosáhnout pokroku v jednáních před rozhodnutím, zda prodloužit přechodné období. Nedlouho před úterním zahájením rozhovorů znějí z obou stran Lamanšského průlivu nesmiřitelné hlasy, které podle diplomatů nedávají velkou šanci na průlom.

9. Index aktivity zpracovatelského sektoru v USA vzrostl, ale stále je slabý

Index aktivity zpracovatelského sektoru ve Spojených státech po rekordním dubnovém propadu na 36,1 bodu mírně vzrostl na 39,8 bodu. Stále je to ale druhá nejnižší hodnota od dubna 2009. Vyplývá to z konečných výsledků průzkumu společnosti IHS Markit.

10. Zisk japonských firem ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2009

Zisk japonských společností před zdaněním v prvním čtvrtletí letošního roku klesl kvůli pandemii nemoci způsobené novým koronavirem o 32 % na 15,14 bilionu JPY (3,4 bilionu Kč). To byl nejhlubší propad od třetího čtvrtletí 2009. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnilo japonské ministerstvo financí.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nová doba

Akciové trhy někdy na první pohled nevypadají logicky, ale pondělní dění na světových trzích již doslova postrádalo smysl. USA jsou zmítány nejhoršími protesty od roku 1968 (a prezident se schovává v bunkru, odkud vyhrožuje protestujícím), nezaměstnanost v průběhu několika týdnů v zemi vzrostla na téměř 30 % a už několik měsíců ve světě trvá nejhorší pandemie za více než 100 let. A akcie přitom atakují tříměsíční maxima a index S&P 500 je nad 3 000. Může to skončit jinak než průšvihem?

Trh s ropou se upíná na zasedání OPEC
Trh s ropou se upíná na zasedání OPEC
za 2 minuty

Trh s ropou se upíná na zasedání OPEC

Po prudkém poklesu zásob ropy v USA (o 8,3 milionu barelů) ceny ropy rostou a trh čeká na další kroky OPEC. Cena...
Ropa Ropa Brent OPEC
Inflace v Británii v červnu vzrostla, čekal se pokles
před 19 minutami

Inflace v Británii v červnu vzrostla, čekal se pokles

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v červnu nečekaně zrychlilo na 0,6 z květnových 0,5 procenta,...
Spojené království Inflace Ekonomika
Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny
Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny
před 23 minutami

Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny

Společnost Nissan představila nové SUV Ariya, které se má stát symbolem nového trendu a cesty k zotavení po déle než...
Doprava Japonsko
MONETA v rámci programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela…
před 31 minutami

MONETA v rámci programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela žádosti v objemu téměř 2 miliard Kč

MONETA Money Bank uvedla, že v rámci vládních úvěrových programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela přes 900...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Úvěry
Co musíte ráno vědět (15. července)
Co musíte ráno vědět (15. července)
00:00

Co musíte ráno vědět (15. července)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, jaká byla ve Spojených státech v červnu inflace a jak Amazon mění...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl
Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl
včera v 22:30

Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech v úterý zpevnily. Zisk technologického indexu Nasdaq však byl nižší, protože se investoři...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Spotify rozšířila nabídku do dalších 13 zemí včetně Ruska
včera v 20:49

Spotify rozšířila nabídku do dalších 13 zemí včetně Ruska

Služba pro streamování hudby Spotify se rozšířila do 13 dalších zemí v Evropě včetně Ruska, které je nejrychleji...
Zábava a zábavní průmysl Americké akcie
Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent
včera v 19:46

Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent

Americký výrobce letadel Boeing dodal v prvním pololetí letošního roku zákazníkům pouhých 70 letadel, o 71 procent...
Americké akcie Boeing Koronavirus
HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent
včera v 18:33

HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent

Singapurská ekonomika se kvůli pandemii nemoci covid-19 ve druhém čtvrtletí propadla do recese a hrubý domácí produkt...
Singapur HDP Hospodářský růst
Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie
Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie

Akcie na západoevropských trzích v úterý pokračovaly v trendu nastoleném v USA v pondělí večer. Investoři negativně...
Shrnutí obchodování v Evropě Evropské akcie
Swatch se poprvé propadl do ztráty, rekordně propouštěl
včera v 17:12

Swatch se poprvé propadl do ztráty, rekordně propouštěl

Švýcarský výrobce hodinek Swatch Group se v prvním pololetí letošního roku poprvé propadl do ztráty kvůli pandemii...
Evropské akcie Výsledková sezóna Švýcarsko
Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí
Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí
včera v 16:55

Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí

Pražská burza v úterý oslabila, index PX klesl o 1,54 % na 937,84 bodu. Nedařilo se většině emisí v čele s...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Google v Belgii dostal za neodstranění odkazů rekordní pokutu
včera v 16:07

Google v Belgii dostal za neodstranění odkazů rekordní pokutu

Za neodstranění internetových odkazů, které mohou poškodit jednotlivce, uložily belgické úřady americké firmě Google...
Alphabet (Google) Regulace Americké akcie
Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu
Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu
včera v 15:10

Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po předchozích třech poklesech za...
Americká ekonomika Spotřebitelé Spojené státy americké (USA)
Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G
Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G
včera v 14:43

Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G

Vláda premiéra Borise Johnsona zakázala mobilním operátorům v Británii, aby po letošním 31. prosinci využívali při...
5G sítě Spojené království Čína
Smartwings zahájí propouštění
Smartwings zahájí propouštění
včera v 14:40

Smartwings zahájí propouštění

Letecká skupina Smartwings, do níž patří i dopravci Smartwings a ČSA, ve středu zahájí propouštění. V jeho první vlně...
Doprava Česká republika Pracovní trh