Co musíte ráno vědět (24. září)
|

Co musíte ráno vědět (24. září)

Jak se ve středu obchodovalo na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jak se v září vyvíjela podnikatelská aktivita a proč by raději sazby (nejen) v USA měly zůstat na minimech po mnoho let? I to by vás ráno mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu výrazně ztrácely, podnikatelská aktivita v září zaostala za očekáváním

Americké akciové indexy po nadějném úvodu seance zamířily níže a nakonec výrazně oslabily. Přispěly k tomu mimo jiné statistika zářijové podnikatelské aktivity ve Spojených státech a průtahy schválení čtvrtého souboru opatření na pomoc americké ekonomice. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 1,92 % na 26 763,13 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 2,37 % na 3 236,92 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 3,02 % na 10 632,98 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,40 % na 28,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o 1,3 bazického bodu na 0,677 %. Ceny ropy mírně klesly, zlato odepsalo 2 % a stříbro 7 %. Ztráty se nevyhnuly ani nejsledovanějším kryptoměnám, bitcoin klesl o 2 % a ethereum odepsalo 5,5 %.

Pět rad, které by si investoři měli vzít k srdci
Správa peněz a investování nejsou věda. Chce to jen odvahu a ochotu učit se novým věcem. Následující rady jsou určeny nejen mladým investorům.
Je čas na investice do akcií menších firem?
Akciový trh v USA (a vlastně i ten globální) byl v posledních měsících i letech tažen vzhůru zejména některými největšími tituly. Přichází čas na změnu?

2. Evropské akcie ve středu navázaly na úterní růst, dařilo se zejména výrobcům sportovního oblečení

Akcie na západoevropských trzích ve středu pokračovaly v růstu. Data týkající se indexů nákupních manažerů sice zklamala, na druhou stranu to  podle investorů znamená větší šanci na další stimuly ze strany centrálních bank a vlád. Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,55 % na 359,53 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,20 % na 5 899,26 bodu, německý DAX přidal 0,39 % na 12 642,97 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,62 % na 4 802,26 bodu.

O bitcoinu, zlatě a penězích v nové éře monetární historie
Libertariáni a rakouští ekonomové zvěstovali konec peněžního socialismu dlouhé desítky let. Většina z nich mluvila o návratu ke zvučným penězům (sound money) ve formě zlata. Zlato bylo penězi po většinu lidské historie a má téměř dokonalé peněžní vlastnosti.

3. Index pražské burzy ve středu odevzdal úterní zisky

Pražská burza ve středu přišla o své úterní zisky. Index PX klesl o 0,73 % na 861,69 bodu. Dolů ho táhly především bankovní tituly v čele s Erste. Výraznějšímu poklesu bránily hlavně akcie Avastu. Česká národní banka ponechala úrokové sazby beze změny.

ČNB v září podle očekávání sazby nezměnila, ekonomové čekají stabilitu úroků po delší dobu
Česká národní banka v září podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 0,25 %, diskontní sazbu na 0,05 % a lombardní sazbu na 1,00 %. Navzdory růstu míry inflace na 3,3 % se takové rozhodnutí bankovní rady všeobecně očekávalo.
MONETA Money Bank, Erste Group Bank, Komerční banka, Vienna Insurance Group: Kompletní přehled investičních doporučení
Jaký názor mají na akcie Monety Money Bank, Erste Group Bank, Komerční banky a Vienna Insurance Group domácí a zahraniční analytici? Jaké jsou jejich dvanáctiměsíční cílové ceny a jak znějí jejich aktuální investiční doporučení? Nabízíme jejich přehled, jak jej k 17. 9. 2020 shromáždila agentura Bloomberg.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek dopoledne Německo zveřejní index podnikatelské nálady Ifo, ECB otevře úvěrové linky v rámci programu LTRO a Spojené státy doplní obrázek dění na realitním trhu statistikou prodejů nových domů. V Česku budou zveřejněny indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry. Výsledky hospodaření na trh pošle v USA mimo jiné firma Costco Wholesale. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem od 21. září do 9. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál od 21. září do 9. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Přehled předběžných indexů nákupních manažerů za září: Zklamání v evropských službách brzdí optimismus ohledně oživení hospodářství

Jak se vyvíjí názor manažerů firem ve velkých ekonomikách na možný hospodářský vývoj? To naznačují indexy nákupních manažerů za září, jejichž předběžné hodnoty zveřejňují instituce ve většině velkých ekonomik vždy týden před oznámením finálních hodnot pro jednotlivé země. Podívejte se na stručný přehled.

6. ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce

Globální příjmy pracovníků z jejich práce se v prvních třech čtvrtletích letošního roku snížily o téměř 11 % na 3,5 bilionu dolarů, protože pandemie covidu-19 negativně ovlivnila počet odpracovaných hodin. Uvedla to ve středu Mezinárodní organizace práce (ILO). Upozornila, že údaje nezahrnují vládní kompenzace za uzavření pracovišť v době koronavirové krize.

7. Šéf Tesly Elon Musk slibuje levnější elektromobily s delším dojezdem

Americká společnost Tesla pracuje na nové bateriové technologii, díky které bude moci vyrábět cenově dostupnější elektromobily s výrazně delším dojezdem na jedno nabití. Uvedl to šéf podniku Elon Musk. Upozornil nicméně, že bude trvat několik let, než firma takové elektromobily uvede na trh. To vedlo v úterním obchodování k výraznému poklesu ceny akcií Tesly. V poobchodní fázi investoři titul nejprve opět nakupovali, když Musk představil plány vylepšení asistenta řízení a vyslovil se optimisticky ohledně ziskovosti firmy v letošním roce. Později ale nejspíše usoudili, že jde především o sliby, a došlo k dalšímu výprodeji. Ten pokračoval i ve středu (-10,34 %).

8. ČEZ sníží cenu elektřiny pro domácnosti v průměru o devět procent

Největší dodavatel elektřiny v Česku, skupina ČEZ, sníží od října cenu elektřiny pro domácnosti napříč ceníky v průměru o devět procent. Za každou megawatthodinu zákazníci podle firmy uspoří zhruba 230 korun, což při průměrné roční spotřebě domácností 3,5 MWh znamená, že lidé ročně ušetří několik stovek korun.

9. Propad HDP Španělska ve druhém čtvrtletí byl lehce mírnější, než se čekalo

Meziročně hrubý domácí produkt Španělska spadl o 21,5 % (odhad: 22,1 %), mezikvartálně hospodářský výkon země spadl o 17,8 % (odhad: -18,5 %). V prvním čtvrtletí se HDP snížil meziročně o 4,2 % a mezičtvrtletně o 5,2 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jen zdražte dluhy. Způsobí to průšvih, vedle kterého bude finanční krize z roku 2008 působit jako procházka parkem, varuje Rosenberg

Grafy vývoje amerického zadlužení ekonom David Rosenberg komentuje poměrně lakonicky: "20 bilionů USD hospodářského výkonu vedle 60 bilionů USD dluhů? Sazby by měly raději zůstat nízké po celá desetiletí, jinak přijde vlna bankrotů, vedle které bude finanční krize z let 2008-2009 úplná polívčička," zní volný překlad jeho komentáře na Twitteru.

Co musíte ráno vědět (23. října)
Co musíte ráno vědět (23. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se vyvíjí důvěra německých spotřebitelů a který malý producent...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci…
Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci ekonomice

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Investoři sázejí na dohodu ohledně nového stimulačního balíku. Ekonomický poradce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Ekonomické oživení Latinské Ameriky bude částečné a nerovnoměrné
včera v 22:04

Ekonomické oživení Latinské Ameriky bude částečné a nerovnoměrné

Hospodářské oživení regionu Latinská Amerika a Karibik z dopadů pandemie nemoci covid-19 bude částečné a nerovnoměrné...
Latinská Amerika Emerging Markets HDP
Huawei představil nový telefon Mate 40
včera v 20:45

Huawei představil nový telefon Mate 40

Čínská společnost Huawei navzdory rozsáhlým sankcím ze strany Spojených států představila svůj nový chytrý telefon...
Mobilní telefony Čína
Akcie McAfee při debutu na burze klesají o sedm procent
včera v 20:15

Akcie McAfee při debutu na burze klesají o sedm procent

Akcie vývojáře produktů pro zabezpečení a ochranu počítačů McAfee první den na burze klesají o sedm procent. Firma z...
Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Akcie na většině evropských trhů ve čtvrtek skončily opět v minusu,…
Akcie na většině evropských trhů ve čtvrtek skončily opět v minusu,…
včera v 18:00

Akcie na většině evropských trhů ve čtvrtek skončily opět v minusu, ztráty ale byly minimální

Evropské akcie ve čtvrtek od rána pokračovaly v nastoleném trendu propadů a zpočátku to vypadalo, že ztráty budou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos
včera v 17:22

Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos

Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače převezme od polostátní společnosti ČEZ hnědouhelnou...
Uhlí a koks ČEZ
Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb
včera v 16:56

Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb

Bývalý designér Applu Jony Ive, který stojí za podobou jeho ikonických přístrojů iPhone, iMac a iPad, bude mít na...
Bydlení Americké akcie Pracovní trh
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, index PX stoupl jen o 0,01 % na 857,82 bodu. Z hlavních emisí mírně posílily...
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Růst prodejů starších domů v USA zrychlil
včera v 16:00

Růst prodejů starších domů v USA zrychlil

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 9,4 % na celoročně přepočítané tempo 6,54...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč
včera v 15:47

MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč

Systém penzí v Česku skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun. Za poslední čtvrtletí se schodek víc než...
Česká republika Důchody
Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %
včera v 15:46

Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %

Počet insolvencí ve světě v příštím roce stoupne o 31 %. Nové vlny šíření koronaviru jsou více viditelné v zemích,...
Bankrot Světová ekonomika Pojištění
Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě
včera v 15:13

Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě

Největší ruský producent zlata, společnost Polyus, zveřejnil nový odhad rezerv ve svém ložisku Suchoj Log na Sibiři,...
Zlato Komodity
Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč
včera v 14:56

Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč

I přes nová opatření vlády proti šíření koronaviru a navazující podpoře ekonomiky by neměl schodek státního rozpočtu...
Česká ekonomika Rozpočet
Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc
včera v 14:30

Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 17. října nově 787 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel
včera v 13:33

V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany zahájená koncem září pokračuje podle plánu, epidemie zatím práce...
ČEZ Jaderná energetika Koronavirus