Co musíte ráno vědět (27. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (27. listopadu)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, na čem se dohodla valná hromada Monety Money Bank a jaký netradiční ekonomický obor lze studovat v Itálii? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý zdražily, všechny tři hlavní indexy znovu vylepšily historická maxima

Americké akcie v úterý mírně posílily, jejich hlavní indexy tak stejně jako v pondělí uzavřely na nových historických maximech. K růstu akciového trhu přispěl optimismus ohledně vývoje obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou. Index Dow si připsal 0,19 % na 28 120,86 bodu, benchmark S&P 500 získal 0,22 % na 3 140,46 bodu a index Nasdaq Composite vzrostl o 0,18 % na 8 647,93 bodu. Index volatility VIX spadl o 2,78 % na 11,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,74 %. V plusu uzavřela většina hlavních sektorů s výjimkou energetiky (-0,99 %), financí (-0,15 %) a zdravotní péče (-0,1 %). Nejvyšší zisk zaznamenaly reality, které si polepšily zhruba o 1,3 %.

Proč akciová bublina (zatím) nepraská
Desetiletý růst cen amerických akcií a rekordní úrovně hlavních indexů vybízejí k tomu, aby se investoři obávali možného negativního scénáře. Kdyby ale měla být minulost jakkoli snesitelným rádcem, takové obavy by nebyly namístě.
Prezidentské volby v USA jako hlavní geopolitické riziko roku 2020
Světem budou i v příštím roce významně hýbat politická a geopolitická rizika. Tím nejvýznamnějším jsou přitom prezidentské volby v USA, které by v případě vítězství Donalda Trumpa přispěly k urychlenému rozpadu globálního řádu, na který menší, otevřené země, jako je Česko, doplatí. O podrobnostech na platformě Alter Eko diskutovali partner poradenské společnosti Save & Capital Roman Chlupatý a politický geograf vyučující na Karlově Univerzitě Michael Romancov.

2. Evropské akcie v úterý zpevnily díky optimismu ohledně obchodního vztahu mezi USA a Čínou

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech. Investory totiž neopouštěl optimismus ohledně uzavření obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou, když čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že v úterý ráno vyjednavači obou zemí jednali po telefonu. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,1 % na 408,49 bodu, britský FTSE 100 posílil o 0,09 % na 7 403,14 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,08 % na 5 929,62 bodu a německý DAX klesl o 0,08 % na 13 236,42 bodu. Dařilo se stavebnímu sektoru, který vzrostl zhruba o procento, naopak odvětví cestovního ruchu odepsalo zhruba 2 %.

Ray Dalio: Podpůrná opatření centrálních bank jsou jedem v žilách finančního trhu
Kvantitativní uvolňování, reinvestování prostředků získávaných z maturujících aktiv v bilanci či nízké úrokové sazby. To jsou jen některá z opatření, kterými se centrální banky po celém světě snaží stimulovat ekonomiku. Ray Dalio, zakladatel největšího hedgeového fondu na světě Bridgewater Associates, ale tvrdí, že iniciativa měnových autorit přináší více škody než užitku.

3. Pražská burza v úterý klesla, proti trendu šly akcie Avastu

Pražská burza zakončila úterní obchodování v negativním pásmu, index PX odepsal 0,51 % na 1 079,01 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky, které zlevnily o 1,8 % na 790 Kč. V plusu naopak uzavřely akcie antivirové firmy Avast, jež zpevnily o 0,76 % na 133 Kč. Objem obchodů byl se zhruba 1,5 miliardy Kč výrazně nadprůměrný. Důvodem bylo úterní převážení indexu MSCI Emerging Markets.

Čím inteligentnější, tím bohatší?
Ti, kterým bylo shůry dáno, to mají v životě jednodušší. S tím nelze nesouhlasit. Spojovat inteligenci a peníze přímou úměrou ale nelze. Jen IQ totiž o distribuci světového bohatství nerozhoduje.

4. Očekávané události

Ve středu v Evropě vyjdou údaje o spotřebitelské důvěře v Itálii a Francii a německý index dovozních cen. Spojené státy se pochlubí HDP za třetí čtvrtletí, rozjednanými prodeji domů a pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádosti o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Americká centrální banka zveřejní zprávu o stavu ekonomiky zvanou Béžová kniha. Výsledky hospodaření budou reportovat společnosti Deere & Company a Vienna Insurance Group. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Akcionáři Monety schválili pololetní dividendu 3,30 Kč na akcii

Valná hromada Monety Money Bank v úterý schválila návrh na výplatu pololetní dividendy 3,30 Kč na akcii před zdaněním, navýšení základního kapitálu o 9,709 miliardy korun na 10,220 miliardy Kč a program zpětného odkupu akcií.

6. GfK: Nálada německých spotřebitelů se nečekaně zlepšuje

Nálada německých spotřebitelů se nečekaně zlepšuje, výdaje domácností by tak mohly ke konci roku podpořit růst největší evropské ekonomiky. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK. Výdaje domácností se v posledních letech staly stabilním a spolehlivým zdrojem růstu hospodářství země díky rekordní zaměstnanosti, růstu mezd, který je vyšší než inflace, a nízkým nákladům na úvěry. Domácnosti a jejich spotřeba tak pomáhají zmírnit negativní vliv obchodních sporů na německou ekonomiku, která je do značné míry závislá na vývozu.

7. Studie Fedu: Trumpova cla platí Američané, ne Číňané

Když vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila loni cla na čínský dovoz, tvrdila, že dodatečné náklady ponese Čína. Aby se ceny čínských výrobků v amerických obchodech nezměnily ani po připočtení pětadvacetiprocentních cel, musely by čínské firmy výrazně zlevnit. Ceny, které čínští dodavatelé účtují svým americkým odběratelům, se však téměř nepohnuly.

8. Audi v Německu zruší do roku 2025 na 9 500 pracovních míst

Automobilka Audi zruší v Německu do roku 2025 na 9 500 pracovních míst. Chce ušetřit miliardy eur a přizpůsobit výrobu éře elektromobilů. V oblasti elektromobility a digitalizace proto naopak 2 000 pozic vytvoří. Firma, která v závodech v Ingolstadtu a Neckarsulmu nyní zaměstnává zhruba 61 000 lidí a celosvětově má asi 90 000 pracovníků, to uvedla ve svém úterním sdělení.

9. Slovenská centrální banka čeká vyšší schodek rozpočtu než vláda

Slovenská centrální banka (NBS) očekává příští rok až trojnásobně vyšší podíl schodku veřejných financí na výkonu ekonomiky, než předpokládá vláda v návrhu rozpočtu. NBS to uvedla v analýze, kterou v úterý zveřejnila. Vyšší deficit oproti vládnímu návrhu předpokládá také nezávislá rozpočtová rada. Evropská komise minulý týden Slovensko a dalších sedm zemí eurozóny varovala před porušením rozpočtových pravidel v příštím roce.

10. Čína podle médií zřídila největšího výrobce lodí na světě

Čína formálně ustavila společnost Shipbuilding Group, která má být největším výrobcem lodí na světě. Uvedla to státní televize CCTV. Peking už minulý měsíc schválil fúzi dvou největších lokálních výrobců lodí - China State Shipbuilding a China Shipbuilding Industry.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Italská univerzita vyučuje o ekonomice organizovaného zločinu

Univerzita Bocconi v italském Miláně začala zájemcům nabízet studium zcela nového oboru, který se zaměřuje na hospodářství organizovaného zločinu. Do tématu bude vysokoškoláky zasvěcovat profesor Paolo Pinotti, který se ekonomickým dopadům mafiánské kriminality dlouhodobě věnuje. Jedním ze závěrů jeho výzkumu je například to, že organizovaný zločin za posledních 30 let ukrojil až 20 procent z hrubého domácího produktu země.

Itálie kvůli činnosti mafiánských klanů přichází podle Pinottiho až o 15 miliard eur ročně. Ztráty se přitom týkají i dalších zemí, které mají problémy s organizovaným zločinem, jako je Kolumbie nebo Mexiko. Ekonomické analýzy odporují obecně vžitým předsudkům, že v oblastech kontrolovaných mafií mají lidé díky bující šedé ekonomice vyšší životní úroveň. Podle Pinottiho naopak mafiánská činnost dusí zaměstnanost i produktivitu práce.

Ačkoli o italské mafii je v posledních letech méně slyšet, neznamená to, že by její činnost utichla. Ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová v říjnu varovala, že organizovaný zločin je stále nebezpečný a rozšiřuje svou působnost do dalších oblastí. Zločinné organizace jsou podle ní navíc čím dál tím sofistikovanější a daří se jim nabourávat do významných hospodářských odvětví, kde perou ilegálně získané peníze.

Nejmocnější organizací v Itálii je kalábrijská 'Ndrangheta. Zločineckou síť tvoří stovky rodinných gangů, kterým se poslední desetiletí podařilo získat vliv i na bohatém italském severu a po celém světě. O jejím působení na Slovensku psal ve svém článku i zavražděný slovenský novinář Ján Kuciak.

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
včera v 22:30

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl

Akcie ve Spojených státech v pátek v reakci na zprávu, že Peking a Washington dojednaly první fázi obchodní dohody,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu
včera v 22:12

Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu

Italská centrální banka umístila kvůli rostoucím kapitálovým ztrátám pod zvláštní správu družstevní banku Popolare di...
Itálie Evropské banky
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden stouply zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování výrazně v plusu, když je nahoru poslalo oznámení, že Spojené...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli
včera v 17:40

Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli

Navzdory tomu, že v pátek má v Madridu skončit dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu (COP25), ještě odpoledne...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země
včera v 17:23

Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země

Světová banka dostala příslib rekordních 82 miliard dolarů na podporu nejchudších států světa. V příštích třech...
Chudoba Banky
Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy
včera v 17:05

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia v pátek kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanců zrušila přes 350 letů, včetně...
Itálie Doprava Odbory
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %

Pražská burza v pátek posílila, index PX vzrostl o 0,15 % na 1 093,41 bodu a v týdenním horizontu si připsal 0,2 %....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy
včera v 16:42

Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy

Čínští představitelé v pátek potvrdili, že se s americkými protějšky dohodli na textu první fáze obchodní dohody,...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti
včera v 16:23

EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti

Partnerství Evropské unie s Británií po brexitu musí být založené za rovnováze práv a povinností a zajišťovat rovné...
Evropská unie Spojené království Politika
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
včera v 15:22

Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil

Německý automobilový koncern Volkswagen v listopadu meziročně zvýšil odbyt o 5,1 procenta na 988 800 vozů. Tempo jeho...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Ze světa investičních doporučení (13. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (13. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně…
včera v 14:45

USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně snížily o 1,3 %

Americký index dovozních cen se v listopadu meziročně snížil o 1,3 % po poklesu o 3 % v říjnu (odhad: -3,3 %). Index...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Maloobchodní tržby v listopadu stouply o 0,2 procenta
včera v 14:30

USA: Maloobchodní tržby v listopadu stouply o 0,2 procenta

Američtí maloobchodníci utržili v listopadu o 0,2 procenta více než v říjnu. Analytici odhadovali růst o 0,5 %....
Americká ekonomika Maloobchod Tržby
Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů korejskou konkurenci
včera v 14:01

Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů korejskou konkurenci

Německá internetová služba pro rozvoz jídla Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů konkurenční jihokorejskou...
Fúze a akvizice Jižní Korea Německo
Prezident Zeman podepsal rozpočet se schodkem 40 miliard korun
včera v 13:40

Prezident Zeman podepsal rozpočet se schodkem 40 miliard korun

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako...
Česká republika Rozpočet
ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 7,7 miliardy na 70,4 miliardy Kč
včera v 13:19

ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 7,7 miliardy na 70,4 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35...
ČNB Banky Evropské banky
Firmy výsledek voleb v Británii vítají, klíčová bude podoba cel
včera v 12:59

Firmy výsledek voleb v Británii vítají, klíčová bude podoba cel

Pro český byznys znamená podle oslovených expertů výsledek britských parlamentních voleb konec nejistoty a dobrou...
Spojené království Evropská unie Politika
Ruská centrální banka letos popáté snížila klíčový úrok
včera v 12:40

Ruská centrální banka letos popáté snížila klíčový úrok

Ruská centrální banka v pátek snížila klíčovou úrokovou sazbu na 6,25 z 6,5 procenta. Půjčování peněz letos zlevnila...
Rusko Centrální banky