Co musíte ráno vědět (27. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (27. listopadu)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, na čem se dohodla valná hromada Monety Money Bank a jaký netradiční ekonomický obor lze studovat v Itálii? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý zdražily, všechny tři hlavní indexy znovu vylepšily historická maxima

Americké akcie v úterý mírně posílily, jejich hlavní indexy tak stejně jako v pondělí uzavřely na nových historických maximech. K růstu akciového trhu přispěl optimismus ohledně vývoje obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou. Index Dow si připsal 0,19 % na 28 120,86 bodu, benchmark S&P 500 získal 0,22 % na 3 140,46 bodu a index Nasdaq Composite vzrostl o 0,18 % na 8 647,93 bodu. Index volatility VIX spadl o 2,78 % na 11,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,74 %. V plusu uzavřela většina hlavních sektorů s výjimkou energetiky (-0,99 %), financí (-0,15 %) a zdravotní péče (-0,1 %). Nejvyšší zisk zaznamenaly reality, které si polepšily zhruba o 1,3 %.

Proč akciová bublina (zatím) nepraská
Desetiletý růst cen amerických akcií a rekordní úrovně hlavních indexů vybízejí k tomu, aby se investoři obávali možného negativního scénáře. Kdyby ale měla být minulost jakkoli snesitelným rádcem, takové obavy by nebyly namístě.
Prezidentské volby v USA jako hlavní geopolitické riziko roku 2020
Světem budou i v příštím roce významně hýbat politická a geopolitická rizika. Tím nejvýznamnějším jsou přitom prezidentské volby v USA, které by v případě vítězství Donalda Trumpa přispěly k urychlenému rozpadu globálního řádu, na který menší, otevřené země, jako je Česko, doplatí. O podrobnostech na platformě Alter Eko diskutovali partner poradenské společnosti Save & Capital Roman Chlupatý a politický geograf vyučující na Karlově Univerzitě Michael Romancov.

2. Evropské akcie v úterý zpevnily díky optimismu ohledně obchodního vztahu mezi USA a Čínou

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech. Investory totiž neopouštěl optimismus ohledně uzavření obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou, když čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že v úterý ráno vyjednavači obou zemí jednali po telefonu. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,1 % na 408,49 bodu, britský FTSE 100 posílil o 0,09 % na 7 403,14 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,08 % na 5 929,62 bodu a německý DAX klesl o 0,08 % na 13 236,42 bodu. Dařilo se stavebnímu sektoru, který vzrostl zhruba o procento, naopak odvětví cestovního ruchu odepsalo zhruba 2 %.

Ray Dalio: Podpůrná opatření centrálních bank jsou jedem v žilách finančního trhu
Kvantitativní uvolňování, reinvestování prostředků získávaných z maturujících aktiv v bilanci či nízké úrokové sazby. To jsou jen některá z opatření, kterými se centrální banky po celém světě snaží stimulovat ekonomiku. Ray Dalio, zakladatel největšího hedgeového fondu na světě Bridgewater Associates, ale tvrdí, že iniciativa měnových autorit přináší více škody než užitku.

3. Pražská burza v úterý klesla, proti trendu šly akcie Avastu

Pražská burza zakončila úterní obchodování v negativním pásmu, index PX odepsal 0,51 % na 1 079,01 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky, které zlevnily o 1,8 % na 790 Kč. V plusu naopak uzavřely akcie antivirové firmy Avast, jež zpevnily o 0,76 % na 133 Kč. Objem obchodů byl se zhruba 1,5 miliardy Kč výrazně nadprůměrný. Důvodem bylo úterní převážení indexu MSCI Emerging Markets.

Čím inteligentnější, tím bohatší?
Ti, kterým bylo shůry dáno, to mají v životě jednodušší. S tím nelze nesouhlasit. Spojovat inteligenci a peníze přímou úměrou ale nelze. Jen IQ totiž o distribuci světového bohatství nerozhoduje.

4. Očekávané události

Ve středu v Evropě vyjdou údaje o spotřebitelské důvěře v Itálii a Francii a německý index dovozních cen. Spojené státy se pochlubí HDP za třetí čtvrtletí, rozjednanými prodeji domů a pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádosti o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Americká centrální banka zveřejní zprávu o stavu ekonomiky zvanou Béžová kniha. Výsledky hospodaření budou reportovat společnosti Deere & Company a Vienna Insurance Group. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Akcionáři Monety schválili pololetní dividendu 3,30 Kč na akcii

Valná hromada Monety Money Bank v úterý schválila návrh na výplatu pololetní dividendy 3,30 Kč na akcii před zdaněním, navýšení základního kapitálu o 9,709 miliardy korun na 10,220 miliardy Kč a program zpětného odkupu akcií.

6. GfK: Nálada německých spotřebitelů se nečekaně zlepšuje

Nálada německých spotřebitelů se nečekaně zlepšuje, výdaje domácností by tak mohly ke konci roku podpořit růst největší evropské ekonomiky. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK. Výdaje domácností se v posledních letech staly stabilním a spolehlivým zdrojem růstu hospodářství země díky rekordní zaměstnanosti, růstu mezd, který je vyšší než inflace, a nízkým nákladům na úvěry. Domácnosti a jejich spotřeba tak pomáhají zmírnit negativní vliv obchodních sporů na německou ekonomiku, která je do značné míry závislá na vývozu.

7. Studie Fedu: Trumpova cla platí Američané, ne Číňané

Když vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila loni cla na čínský dovoz, tvrdila, že dodatečné náklady ponese Čína. Aby se ceny čínských výrobků v amerických obchodech nezměnily ani po připočtení pětadvacetiprocentních cel, musely by čínské firmy výrazně zlevnit. Ceny, které čínští dodavatelé účtují svým americkým odběratelům, se však téměř nepohnuly.

8. Audi v Německu zruší do roku 2025 na 9 500 pracovních míst

Automobilka Audi zruší v Německu do roku 2025 na 9 500 pracovních míst. Chce ušetřit miliardy eur a přizpůsobit výrobu éře elektromobilů. V oblasti elektromobility a digitalizace proto naopak 2 000 pozic vytvoří. Firma, která v závodech v Ingolstadtu a Neckarsulmu nyní zaměstnává zhruba 61 000 lidí a celosvětově má asi 90 000 pracovníků, to uvedla ve svém úterním sdělení.

9. Slovenská centrální banka čeká vyšší schodek rozpočtu než vláda

Slovenská centrální banka (NBS) očekává příští rok až trojnásobně vyšší podíl schodku veřejných financí na výkonu ekonomiky, než předpokládá vláda v návrhu rozpočtu. NBS to uvedla v analýze, kterou v úterý zveřejnila. Vyšší deficit oproti vládnímu návrhu předpokládá také nezávislá rozpočtová rada. Evropská komise minulý týden Slovensko a dalších sedm zemí eurozóny varovala před porušením rozpočtových pravidel v příštím roce.

10. Čína podle médií zřídila největšího výrobce lodí na světě

Čína formálně ustavila společnost Shipbuilding Group, která má být největším výrobcem lodí na světě. Uvedla to státní televize CCTV. Peking už minulý měsíc schválil fúzi dvou největších lokálních výrobců lodí - China State Shipbuilding a China Shipbuilding Industry.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Italská univerzita vyučuje o ekonomice organizovaného zločinu

Univerzita Bocconi v italském Miláně začala zájemcům nabízet studium zcela nového oboru, který se zaměřuje na hospodářství organizovaného zločinu. Do tématu bude vysokoškoláky zasvěcovat profesor Paolo Pinotti, který se ekonomickým dopadům mafiánské kriminality dlouhodobě věnuje. Jedním ze závěrů jeho výzkumu je například to, že organizovaný zločin za posledních 30 let ukrojil až 20 procent z hrubého domácího produktu země.

Itálie kvůli činnosti mafiánských klanů přichází podle Pinottiho až o 15 miliard eur ročně. Ztráty se přitom týkají i dalších zemí, které mají problémy s organizovaným zločinem, jako je Kolumbie nebo Mexiko. Ekonomické analýzy odporují obecně vžitým předsudkům, že v oblastech kontrolovaných mafií mají lidé díky bující šedé ekonomice vyšší životní úroveň. Podle Pinottiho naopak mafiánská činnost dusí zaměstnanost i produktivitu práce.

Ačkoli o italské mafii je v posledních letech méně slyšet, neznamená to, že by její činnost utichla. Ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová v říjnu varovala, že organizovaný zločin je stále nebezpečný a rozšiřuje svou působnost do dalších oblastí. Zločinné organizace jsou podle ní navíc čím dál tím sofistikovanější a daří se jim nabourávat do významných hospodářských odvětví, kde perou ilegálně získané peníze.

Nejmocnější organizací v Itálii je kalábrijská 'Ndrangheta. Zločineckou síť tvoří stovky rodinných gangů, kterým se poslední desetiletí podařilo získat vliv i na bohatém italském severu a po celém světě. O jejím působení na Slovensku psal ve svém článku i zavražděný slovenský novinář Ján Kuciak.

ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce
před 35 minutami

ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce

Globální příjmy pracovníků z jejich práce se v prvních třech čtvrtletích letošního roku snížily o téměř 11 procent na...
Světová ekonomika Koronavirus Pracovní trh
ČNB v září podle očekávání sazby nezměnila, ekonomové čekají…
ČNB v září podle očekávání sazby nezměnila, ekonomové čekají…
před hodinou

ČNB v září podle očekávání sazby nezměnila, ekonomové čekají stabilitu úroků po delší dobu

Česká národní banka v září podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 0,25 %, diskontní sazbu na 0,05 % a...
Česká republika Česká ekonomika ČNB
Slovensko do konce roku prodlouží dotace na udržení zaměstnanosti
14:13

Slovensko do konce roku prodlouží dotace na udržení zaměstnanosti

Slovensko do konce letošního roku prodlouží program poskytování pobídek firmám a živnostníkům na udržení...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur
13:49

Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur

Německo pro příští rok kvůli koronavirové krizi počítá s rozpočtovým schodkem 96,2 miliardy eur. Příslušný návrh...
Německo Rozpočet
Traton bude s firmou TuSimple vyvíjet samořízené nákladní vozy
13:19

Traton bude s firmou TuSimple vyvíjet samořízené nákladní vozy

Výrobce užitkových automobilů Traton, který patří do německé skupiny Volkswagen, se dohodl, že bude spolupracovat s...
Auta Volkswagen
Německo uzavřené hranice nechce, ve hře jsou testy pro pendlery
12:17

Německo uzavřené hranice nechce, ve hře jsou testy pro pendlery

Německo, které ve středu zřejmě označí celou Českou republiku za epidemicky rizikovou oblast, nestojí o uzavření...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
11:00

Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se v září téměř zastavil, protože vzestup počtu nových případů nákazy covidem...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
ČNB zatím není pod tlakem na změnu politiky, druhá vlna pandemie to…
ČNB zatím není pod tlakem na změnu politiky, druhá vlna pandemie to…
10:54

ČNB zatím není pod tlakem na změnu politiky, druhá vlna pandemie to však může změnit

Česká národní banka může být možná na první pohled spokojená. Poslední čísla z ekonomiky ji na rozdíl od ECB rozhodně...
Česká republika Česká ekonomika ČNB
Huawei: USA útočí na naše dodavatelské řetězce
10:05

Huawei: USA útočí na naše dodavatelské řetězce

Čínský telekomunikační gigant Huawei Technologies uvedl, že jsou jeho dodavatelské řetězce terčem útoku Spojených...
Čína Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Výrobce sportovních potřeb Nike zvýšil zisk, jeho akcie posílily
Výrobce sportovních potřeb Nike zvýšil zisk, jeho akcie posílily
10:01

Výrobce sportovních potřeb Nike zvýšil zisk, jeho akcie posílily

Největší světový výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike zvýšil čtvrtletní zisk meziročně o 11 % na 1,5 miliardy...
Nike Americké akcie Móda a design
Asijské akcie ve středu převážně mírně posilovaly, hvězdou dne byl…
Asijské akcie ve středu převážně mírně posilovaly, hvězdou dne byl…
10:00

Asijské akcie ve středu převážně mírně posilovaly, hvězdou dne byl australský trh

Burzy v Asii a Tichomoří ve středu převážně rostly. Po dvou dnech volna ale mírně ztrácely akcie v Japonsku.
Asijské akcie Japonské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Evropské akciové indexy v úvodu středeční seance navazovaly na…
09:30

Evropské akciové indexy v úvodu středeční seance navazovaly na pozitivní vývoj na Wall Street a rostly

Britský FTSE 100 +0,89 %, německý DAX +0,80 %, francouzský CAC 40 +0,72 %, STOXX Europe 600 +0,52 %.
Evropské akcie
Pražská burza v úvodu středečního obchodování ztrácela, index PX…
09:25

Pražská burza v úvodu středečního obchodování ztrácela, index PX klesal o 0,6 %

ČEZ -0,45 %, Erste -2,10 %, Kofola ČS -1,82 %, KB -0,60 %, MONETA +0,58 %, 02 C.R. +0,46 %, VIG -2,52 %.
Akcie ČR Pražská burza
Šéf Tesly Elon Musk slibuje levnější elektromobily s delším dojezdem
Šéf Tesly Elon Musk slibuje levnější elektromobily s delším dojezdem
09:10

Šéf Tesly Elon Musk slibuje levnější elektromobily s delším dojezdem

Americká společnost Tesla pracuje na nové bateriové technologii, díky které bude moci vyrábět cenově dostupnější...
Americké akcie Tesla Auta
Propad HDP Španělska ve druhém čtvrtletí byl lehce mírnější, než se…
Propad HDP Španělska ve druhém čtvrtletí byl lehce mírnější, než se…
09:00

Propad HDP Španělska ve druhém čtvrtletí byl lehce mírnější, než se čekalo

Meziročně hrubý domácí produkt Španělska spadl o 21,5 % (odhad: 22,1 %), mezikvartálně hospodářský výkon země spadl o...
Španělsko HDP Evropská ekonomika
ČEZ sníží cenu elektřiny pro domácnosti v průměru o devět procent
ČEZ sníží cenu elektřiny pro domácnosti v průměru o devět procent
08:35

ČEZ sníží cenu elektřiny pro domácnosti v průměru o devět procent

Největší dodavatel elektřiny v Česku, skupina ČEZ, sníží od října cenu elektřiny pro domácnosti napříč ceníky v...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Přehled předběžných indexů nákupních manažerů za září: Zklamání v…
Přehled předběžných indexů nákupních manažerů za září: Zklamání v…
08:30

Přehled předběžných indexů nákupních manažerů za září: Zklamání v evropských službách brzdí optimismus ohledně oživení hospodářství

Jak se vyvíjí názor manažerů firem ve velkých ekonomikách na možný hospodářský vývoj? To naznačují indexy nákupních...
Světová ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Říjnový index spotřebitelské nálady GfK v Německu zaostal za odhady
08:00

Říjnový index spotřebitelské nálady GfK v Německu zaostal za odhady

Index dosáhl -1,6 bodu po -1,7 bodu v září, čekalo se ale zlepšení na -1 bod.
Německo Evropská ekonomika Spotřebitelská důvěra