Co musíte ráno vědět (27. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (27. listopadu)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, na čem se dohodla valná hromada Monety Money Bank a jaký netradiční ekonomický obor lze studovat v Itálii? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý zdražily, všechny tři hlavní indexy znovu vylepšily historická maxima

Americké akcie v úterý mírně posílily, jejich hlavní indexy tak stejně jako v pondělí uzavřely na nových historických maximech. K růstu akciového trhu přispěl optimismus ohledně vývoje obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou. Index Dow si připsal 0,19 % na 28 120,86 bodu, benchmark S&P 500 získal 0,22 % na 3 140,46 bodu a index Nasdaq Composite vzrostl o 0,18 % na 8 647,93 bodu. Index volatility VIX spadl o 2,78 % na 11,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,74 %. V plusu uzavřela většina hlavních sektorů s výjimkou energetiky (-0,99 %), financí (-0,15 %) a zdravotní péče (-0,1 %). Nejvyšší zisk zaznamenaly reality, které si polepšily zhruba o 1,3 %.

Proč akciová bublina (zatím) nepraská
Desetiletý růst cen amerických akcií a rekordní úrovně hlavních indexů vybízejí k tomu, aby se investoři obávali možného negativního scénáře. Kdyby ale měla být minulost jakkoli snesitelným rádcem, takové obavy by nebyly namístě.
Prezidentské volby v USA jako hlavní geopolitické riziko roku 2020
Světem budou i v příštím roce významně hýbat politická a geopolitická rizika. Tím nejvýznamnějším jsou přitom prezidentské volby v USA, které by v případě vítězství Donalda Trumpa přispěly k urychlenému rozpadu globálního řádu, na který menší, otevřené země, jako je Česko, doplatí. O podrobnostech na platformě Alter Eko diskutovali partner poradenské společnosti Save & Capital Roman Chlupatý a politický geograf vyučující na Karlově Univerzitě Michael Romancov.

2. Evropské akcie v úterý zpevnily díky optimismu ohledně obchodního vztahu mezi USA a Čínou

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech. Investory totiž neopouštěl optimismus ohledně uzavření obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou, když čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že v úterý ráno vyjednavači obou zemí jednali po telefonu. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,1 % na 408,49 bodu, britský FTSE 100 posílil o 0,09 % na 7 403,14 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,08 % na 5 929,62 bodu a německý DAX klesl o 0,08 % na 13 236,42 bodu. Dařilo se stavebnímu sektoru, který vzrostl zhruba o procento, naopak odvětví cestovního ruchu odepsalo zhruba 2 %.

Ray Dalio: Podpůrná opatření centrálních bank jsou jedem v žilách finančního trhu
Kvantitativní uvolňování, reinvestování prostředků získávaných z maturujících aktiv v bilanci či nízké úrokové sazby. To jsou jen některá z opatření, kterými se centrální banky po celém světě snaží stimulovat ekonomiku. Ray Dalio, zakladatel největšího hedgeového fondu na světě Bridgewater Associates, ale tvrdí, že iniciativa měnových autorit přináší více škody než užitku.

3. Pražská burza v úterý klesla, proti trendu šly akcie Avastu

Pražská burza zakončila úterní obchodování v negativním pásmu, index PX odepsal 0,51 % na 1 079,01 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky, které zlevnily o 1,8 % na 790 Kč. V plusu naopak uzavřely akcie antivirové firmy Avast, jež zpevnily o 0,76 % na 133 Kč. Objem obchodů byl se zhruba 1,5 miliardy Kč výrazně nadprůměrný. Důvodem bylo úterní převážení indexu MSCI Emerging Markets.

Čím inteligentnější, tím bohatší?
Ti, kterým bylo shůry dáno, to mají v životě jednodušší. S tím nelze nesouhlasit. Spojovat inteligenci a peníze přímou úměrou ale nelze. Jen IQ totiž o distribuci světového bohatství nerozhoduje.

4. Očekávané události

Ve středu v Evropě vyjdou údaje o spotřebitelské důvěře v Itálii a Francii a německý index dovozních cen. Spojené státy se pochlubí HDP za třetí čtvrtletí, rozjednanými prodeji domů a pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádosti o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Americká centrální banka zveřejní zprávu o stavu ekonomiky zvanou Béžová kniha. Výsledky hospodaření budou reportovat společnosti Deere & Company a Vienna Insurance Group. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Akcionáři Monety schválili pololetní dividendu 3,30 Kč na akcii

Valná hromada Monety Money Bank v úterý schválila návrh na výplatu pololetní dividendy 3,30 Kč na akcii před zdaněním, navýšení základního kapitálu o 9,709 miliardy korun na 10,220 miliardy Kč a program zpětného odkupu akcií.

6. GfK: Nálada německých spotřebitelů se nečekaně zlepšuje

Nálada německých spotřebitelů se nečekaně zlepšuje, výdaje domácností by tak mohly ke konci roku podpořit růst největší evropské ekonomiky. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK. Výdaje domácností se v posledních letech staly stabilním a spolehlivým zdrojem růstu hospodářství země díky rekordní zaměstnanosti, růstu mezd, který je vyšší než inflace, a nízkým nákladům na úvěry. Domácnosti a jejich spotřeba tak pomáhají zmírnit negativní vliv obchodních sporů na německou ekonomiku, která je do značné míry závislá na vývozu.

7. Studie Fedu: Trumpova cla platí Američané, ne Číňané

Když vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila loni cla na čínský dovoz, tvrdila, že dodatečné náklady ponese Čína. Aby se ceny čínských výrobků v amerických obchodech nezměnily ani po připočtení pětadvacetiprocentních cel, musely by čínské firmy výrazně zlevnit. Ceny, které čínští dodavatelé účtují svým americkým odběratelům, se však téměř nepohnuly.

8. Audi v Německu zruší do roku 2025 na 9 500 pracovních míst

Automobilka Audi zruší v Německu do roku 2025 na 9 500 pracovních míst. Chce ušetřit miliardy eur a přizpůsobit výrobu éře elektromobilů. V oblasti elektromobility a digitalizace proto naopak 2 000 pozic vytvoří. Firma, která v závodech v Ingolstadtu a Neckarsulmu nyní zaměstnává zhruba 61 000 lidí a celosvětově má asi 90 000 pracovníků, to uvedla ve svém úterním sdělení.

9. Slovenská centrální banka čeká vyšší schodek rozpočtu než vláda

Slovenská centrální banka (NBS) očekává příští rok až trojnásobně vyšší podíl schodku veřejných financí na výkonu ekonomiky, než předpokládá vláda v návrhu rozpočtu. NBS to uvedla v analýze, kterou v úterý zveřejnila. Vyšší deficit oproti vládnímu návrhu předpokládá také nezávislá rozpočtová rada. Evropská komise minulý týden Slovensko a dalších sedm zemí eurozóny varovala před porušením rozpočtových pravidel v příštím roce.

10. Čína podle médií zřídila největšího výrobce lodí na světě

Čína formálně ustavila společnost Shipbuilding Group, která má být největším výrobcem lodí na světě. Uvedla to státní televize CCTV. Peking už minulý měsíc schválil fúzi dvou největších lokálních výrobců lodí - China State Shipbuilding a China Shipbuilding Industry.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Italská univerzita vyučuje o ekonomice organizovaného zločinu

Univerzita Bocconi v italském Miláně začala zájemcům nabízet studium zcela nového oboru, který se zaměřuje na hospodářství organizovaného zločinu. Do tématu bude vysokoškoláky zasvěcovat profesor Paolo Pinotti, který se ekonomickým dopadům mafiánské kriminality dlouhodobě věnuje. Jedním ze závěrů jeho výzkumu je například to, že organizovaný zločin za posledních 30 let ukrojil až 20 procent z hrubého domácího produktu země.

Itálie kvůli činnosti mafiánských klanů přichází podle Pinottiho až o 15 miliard eur ročně. Ztráty se přitom týkají i dalších zemí, které mají problémy s organizovaným zločinem, jako je Kolumbie nebo Mexiko. Ekonomické analýzy odporují obecně vžitým předsudkům, že v oblastech kontrolovaných mafií mají lidé díky bující šedé ekonomice vyšší životní úroveň. Podle Pinottiho naopak mafiánská činnost dusí zaměstnanost i produktivitu práce.

Ačkoli o italské mafii je v posledních letech méně slyšet, neznamená to, že by její činnost utichla. Ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová v říjnu varovala, že organizovaný zločin je stále nebezpečný a rozšiřuje svou působnost do dalších oblastí. Zločinné organizace jsou podle ní navíc čím dál tím sofistikovanější a daří se jim nabourávat do významných hospodářských odvětví, kde perou ilegálně získané peníze.

Nejmocnější organizací v Itálii je kalábrijská 'Ndrangheta. Zločineckou síť tvoří stovky rodinných gangů, kterým se poslední desetiletí podařilo získat vliv i na bohatém italském severu a po celém světě. O jejím působení na Slovensku psal ve svém článku i zavražděný slovenský novinář Ján Kuciak.

Co musíte ráno vědět (27. ledna)
Co musíte ráno vědět (27. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. ledna)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, o kom se nelichotivě vyjádřil George Soros a jaké "tajemství"...
Musíte vědět
Faltýnek: Digitální daň by mohla začít platit ještě letos
včera v 14:21

Faltýnek: Digitální daň by mohla začít platit ještě letos

Digitální daň pro internetové firmy v Česku by mohla začít platit ještě letos. V pořadu Otázky Václava Moravce v...
Daně Internet Česká republika
Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek
včera v 12:41

Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká...
Daně Česká republika Nemovitosti
OECD by měla návrhy na provedení důchodové reformy v Česku dodat do…
včera v 12:14

OECD by měla návrhy na provedení důchodové reformy v Česku dodat do konce července

Odborníci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by měli dodat vládě své návrhy na provedení...
Důchody Česká republika
Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne,…
včera v 11:06

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne, rizikem je konec roku

Od samotného formálního vystoupení Velké Británie z EU na konci ledna nelze čekat žádné výrazné dopady na vývoj trhů...
Spojené království Evropská unie Evropská ekonomika
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
včera v 09:43

Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je, varuje vědec

Jak rychle se může šířit nákaza koronavirem, která již Peking přiměla k uzavření města Wu-chan, rušení mnoha...
Čína Ekonomické a politické hrozby Krása a zdraví
Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl…
Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl…
25. 1. 2020 23:26

Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl zhruba čtyři hodiny

Nový dálkový letoun 777X americké společnost Boeing v sobotu úspěšně absolvoval první zkušební let, který byl tento...
Boeing Doprava
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
25. 1. 2020 21:31

Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu

Americká společnost Boeing v sobotu zahájila zkušební let nového letounu 777X. Stroj vzlétl v 10.09 místního času (19...
Boeing Doprava Americké akcie
Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň
25. 1. 2020 12:15

Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň BB....
Řecko Rating
V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel
25. 1. 2020 10:14

V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank jmenovala do své dozorčí rady bývalého německého vicekancléře a...
Deutsche Bank Evropské banky Management
Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-
25. 1. 2020 08:13

Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-....
Rating Česká republika Česká ekonomika
Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X
24. 1. 2020 23:25

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého...
Boeing Doprava
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
24. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý týden hlavní indexy klesly zhruba o procento

Americké akcie v pátek klesly, protože rostoucí obavy ohledně koronaviru šířícího se z Číny převážily nad příznivými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku
24. 1. 2020 22:05

Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku

Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson v pátek telefonicky sdělil představitelům...
Boeing Doprava
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na…
24. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na směru neshodly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
24. 1. 2020 17:18

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví o víkendu třetí výrobní blok, jehož odstávka měla podle plánu začít počátkem...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
24. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním poklesu vrátila na téměř devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
24. 1. 2020 16:19

ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %

Objem nově poskytnutých hypoték, které podléhají od října 2018 novým limitům ukazatelů pro posuzování žadatelů, klesl...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu…
24. 1. 2020 16:00

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu podle předběžných dat klesl na 51,7 bodu, tempo růstu sektoru služeb se naopak zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)