Co musíte ráno vědět (30. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (30. srpna)

Jak se ve čtvrtek vedlo burzám v Evropě a ve Spojených státech, jakým tempem rostla ve druhém čtvrtletí ekonomika USA a co ředitelé firem považují za největší hrozby? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek zdražily po komentáři Číny k obchodní válce

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek posílily. Náladu na trhu zlepšilo vyjádření Číny, které přineslo naději na obnovení obchodních jednání se Spojenými státy a zmírnilo obavy z recese. Index Dow stoupl o 1,25 % na 26 362,25 bodu, benchmark S&P 500 vzrostl o 1,27 % na 2 924,58 bodu a index Nasdaq Composite zpevnil o 1,48 % na 7 973,39 bodu. Index volatility VIX spadl o 7,6 % na 17,88 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 1,5 %. V plusu obchodování zakončily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví necyklického spotřebního zboží, které uzavřelo na červené nule. Nejvyšší zisk zaznamenaly sektory průmyslu (+1,85 %) a technologií (+1,79 %).

Merck a Pfizer: Jako vejce vejci? Ale kdepak!
Pfizer a Merck jsou dvě čistě farmaceutické firmy, jejichž akcie jsou součástí indexu Dow. Kurzy těchto titulů se většinou vyvíjejí podobně, tati korelace však nemusí vždy fungovat. A z toho pramení zajímavé investiční příležitosti.
Vliv úrokových sazeb a inflace na ocenění akcií
Již nějakou dobu medvědi tvrdí, že vysoké valuace amerických akcií musejí zákonitě vyústit v propad trhu. Jenže jim tak trochu uniká kontext.
Investorský magazín: (Inverzní) výnosová křivka od A do Z
Inverzní neboli převrácená výnosová křivka. Graf, který v současnosti znervózňuje i jinak celkem otrlé investory. Je namístě se jí bát? Odpověď hledá aktuální Investorský magazín, ve kterém se také kriticky díváme na realitní trh nebo na největší spekulativní sázku dneška. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

2. Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily díky zmírnění napětí mezi USA a Čínou

Evropské akciové trhy uzavřely čtvrteční obchodování v zelených číslech, když investory potěšilo prohlášení mluvčího čínského ministerstva obchodu, že Čína nechce eskalovat obchodní válku se Spojenými státy dalšími cly. Namísto toho Peking preferuje řešení konfliktu prostřednictvím klidných rozhovorů. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,04 % na 376,74 bodu, britský FTSE 100 si polepšil o 0,98 % na 7 184,32 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 1,51 % na 5 449,97 bodu a německý DAX posílil o 1,18 % na 11 838,88 bodu. O více než 32 % se ve čtvrtek propadly akcie britské technologické společnosti Micro Focus, když zhoršila celoroční výhled hospodaření. Akcie firmy tak klesly nejníže od dubna 2018.

Akcie jsou (opět) atraktivní, Amerika je ale stále drahá
V uplynulých dnech jsme se po delší době rozhodli v rámci alokace investičních portfolií zvýšit podíl akciové složky z neutrálního na mírně nadvážený (oproti srovnávacím indexům). Celkově jsme změnili názor na globální akciové trhy z neutrálního na mírně pozitivní.

3. Pražská burza ve čtvrtek stoupla, proti trendu šla pouze textilka PFNonwovens

Pražská burza zakončila čtvrteční obchodování v zelených číslech, index PX získal 0,68 % na 1 031,02 bodu. Dařilo se zejména Monetě Money Bank (+1,74 % na 75,85 Kč) a Erste Group Bank (+1,47 % na 761,40 Kč), v negativním pásmu z hlavních titulů uzavřela pouze textilka PFNonwovens (-0,3 % na 668 Kč). Zobchodovaný objem čítal 281 milionů korun, a byl tak výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie elektrárenské skupiny ČEZ, které zdražily o 0,49 % na 512,50 Kč.

Pronajímání bytu: Výnos přes 5 % není (v Praze) nic nereálného
Aktuální situace na realitním trhu je příznivá pro majitele investičních bytů. Kvůli strmému růstu cen nemovitostí v posledních letech sílí poptávka po nájemním bydlení.

4. Očekávané události

V noci na pátek na trh Japonsko pošle zprávy o maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě, situaci na trhu práce, stavebních objednávkách nebo zahájené výstavbě. Dopoledne zveřejní statistiku maloobchodních tržeb také Německo, v ČR vyjde zpráva o vývoji ekonomiky a Eurostat doplní zprávy o inflaci a nezaměstnanosti v eurozóně a celé EU. Odpoledne ve Spojených státech vyjdou zprávy o osobních příjmech a výdajích, index nákupních manažerů chicagského Fedu nebo index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Hospodářská čísla odtajní ve Spojených státech společnost Campbell Soup. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst ekonomiky USA ve čtvrtletí zpomalil na dvě procenta

Tempo růstu ekonomiky Spojených států v letošním druhém čtvrtletí zpomalilo na 2 procenta z 3,1 procenta v prvním kvartálu. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu. Zpřesnilo tak svůj červencový odhad, podle kterého růst ve druhém čtvrtletí činil 2,1 procenta.

6. Německo zvažuje, že na podporu ekonomiky sníží korporátní daň

Německo zvažuje, že slábnoucí ekonomiku ohroženou recesí podpoří snížením daně z firemních zisků na 25 procent. Ulevit by tak chtělo především malým a středním podnikům. Návrh ve čtvrtek podle agentury Bloomberg představil německý ministr hospodářství Peter Altmaier jako součást opatření na podporu sektoru, který v zemi vytváří 60 procent pracovních míst. Podle údajů poradenské společnosti Deloitte se sazba korporátní daně v Německu nyní pohybuje mezi 30 a 33 procenty.

7. Čína naznačila, že zatím neoplatí poslední Trumpovo zvýšení cel

Peking ve čtvrtek naznačil, že zatím neoplatí poslední pětiprocentní zvýšení amerických cel na dovoz z Číny, které minulý pátek oznámil americký prezident Donald Trump. Vyplývá to z prohlášení mluvčího čínského ministerstva obchodu Kao Fenga, napsala agentura Bloomberg. Peking dosud na každé zvýšení cel obratem reagoval, může se tedy jednat o změnu strategie před vyjednáváním, které je chystané na září.

8. BBC: Nový vlajkový telefon Huawei bude bez aplikací Googlu

Nový vlajkový telefon čínské společnosti Huawei nebude kvůli obchodním restrikcím ze strany Spojených států vybaven populárními aplikacemi firmy Google, jako jsou Google Maps, YouTube nebo klíčový obchod Google Play. Informoval o tom ve čtvrtek server BBC.

9. Apple začne poprvé dodávat díly neautorizovaným servisům

Americká společnost Apple začne poprvé prodávat díly, nástroje, diagnostiku a manuály k opravám rozbitých telefonů iPhone neautorizovaným opravnám. Uvádí to čtvrteční sdělení společnosti. Po letech lobbování proti zákonům v některých státech v USA, které Apple k této praxi nutily, to znamená zásadní posun v politice společnosti, napsala agentura Reuters.

10. Soul plánuje největší rozpočtovou stimulaci ekonomiky od krize

Jihokorejská vláda navrhuje v rozpočtu pro příští rok největší balíček na stimulaci ekonomiky od finanční krize v letech 2008 a 2009, napsal ve čtvrtek list The Financial Times. Na čtvrté největší asijské ekonomice, která se opírá o export, se odráží zpomalení světové ekonomiky a politicko-ekonomický spor s Japonskem.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Největším rizikem je letos pro manažery zničení reputace a hodnoty značky

Ředitelé společností označují za největší hrozby zničení reputace a hodnoty značky, počítačovou kriminalitu a ekonomický pokles s následným pomalým oživením. Vyplývá to z celosvětového průzkumu poradenské skupiny BDO.

Zatímco v loňském roce považovali šéfové firem za největší hrozbu regulace, v letošním průzkumu se neumístily ani v první trojce. S výhledem na rok 2025 mají ředitelé největší obavy z narušení ochrany osobních údajů. Více než tři čtvrtiny respondentů navíc přiznalo, že přístup k řízení rizik jejich společnosti ovlivňuje přehnaná medializace témat, jako jsou obchodní války nebo brexit.

Letošní průzkum odhalil významné změny ve vnímání rizik, na které jsou společnosti dle svých ředitelů nejméně připraveny. Zatímco v předchozích letech převládaly obavy z technologických změn, makroekonomického vývoje či regulací, letošnímu žebříčku vévodí poškození reputace společnosti a kyberkriminalita, jako hackerství a vyděračské viry.

"V posledních měsících často zmiňované ekonomické zpomalení je až třetím nejčastěji zmiňovaným rizikem. Řídicí pracovníci si uvědomují, že existují přímé hrozby, které mohou negativně ovlivnit jejich fungování," uvedl Lukáš Hendrych z BDO.

Ochrana osobních údajů jde podle něj ruku v ruce s kyberbezpečností, kterou velká část respondentů považuje za jedno z největších rizik dnešní doby. Pro zabezpečení citlivých dat je nutné investovat nemalé finanční prostředky do podnikových IT systémů. "Ukazuje se, že dostatečné investice nejsou pravidlem ani u největších globálních společností s miliardovými obraty," upozornil Hendrych.

Dalšími riziky, z nichž mají přední představitelé společností do budoucna velké obavy, jsou brexit a obchodní války. Ještě před deseti lety věnovalo pozornost hrozbám spojeným s obchodními válkami pouze jedno procento respondentů, nicméně od roku 2017 je má ve svých podnikových záznamech rizik více než pětina dotázaných společností.

"Brexit a obchodní války jsou typickými příklady, kde je možné pozorovat vliv medializace těchto témat. Dokonce 76 procent ředitelů přiznává, že jejich vnímání rizik je alespoň zčásti založeno na příbězích z médií spíše než na analytickém zhodnocení hrozeb," podotkl Hendrych. Při mapování rizik jsou podle něj ta zřejmá často ignorována nebo zlehčována na úkor náhodných a neočekávaných událostí. V průzkumu se takto vyjádřilo 74 procent dotázaných.

Průzkumu se zúčastnilo přes 500 respondentů z celého světa. Zastávají nejvyšší řídicí pozice (výkonný ředitel, finanční ředitel atp.) ve společnostech různých oborů s více než 500 zaměstnanci a minimálním ročním obratem převyšujícím jednu miliardu dolarů.

Automobilka Daimler čeká za loňský rok pokles zisku o polovinu
Automobilka Daimler čeká za loňský rok pokles zisku o polovinu
před 8 minutami

Automobilka Daimler čeká za loňský rok pokles zisku o polovinu

Německý výrobce luxusních aut Daimler varoval, že provozní zisk za loňský rok mu zřejmě klesl o polovinu. Je to už...
Daimler Auta Evropské akcie
MONETA upsala emisi podřízených dluhopisů v objemu 2,6 miliardy Kč
před 26 minutami

MONETA upsala emisi podřízených dluhopisů v objemu 2,6 miliardy Kč

MONETA Money Bank v úterý úspěšně upsala emisi podřízených desetiletých dluhopisů v objemu 2,6 miliardy Kč. Kupón byl...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Evropské banky
Akcie MOL stahuje komentář šéfa firmy ohledně výhledu marží,…
Akcie MOL stahuje komentář šéfa firmy ohledně výhledu marží,…
před 42 minutami

Akcie MOL stahuje komentář šéfa firmy ohledně výhledu marží, analytici ale zůstávají optimističtí

Akcie maďarského ropného a plynárenského koncernu MOL stahuje komentář výkonného ředitele podniku Zsolta Hernádiho...
MOL Evropské akcie Maďarsko
Jihokorejská ekonomika loni rostla nejpomaleji za deset let
před hodinou

Jihokorejská ekonomika loni rostla nejpomaleji za deset let

Jihokorejská ekonomika loni rostla nejpomaleji za deset let, hlavně kvůli obchodnímu sporu mezi Spojenými státy a...
Jižní Korea Hospodářský růst HDP
Itálie: Tržby v průmyslu v listopadu meziměsíčně stagnovaly %,…
před hodinou

Itálie: Tržby v průmyslu v listopadu meziměsíčně stagnovaly %, meziročně zpevnily o 0,1 %

Italské průmyslové objednávky v listopadu meziročně klesly o 4,3 % (říjen: -1,5 %), meziměsíčně se snížily o 0,3 % ...
Itálie Průmysl Tržby
Automobilkám Hyundai a Kia se díky slabšímu wonu a SUV dařilo
Automobilkám Hyundai a Kia se díky slabšímu wonu a SUV dařilo
09:38

Automobilkám Hyundai a Kia se díky slabšímu wonu a SUV dařilo

Jihokorejské automobilce Hyundai Motor i její sesterské společnosti Kia Motors se ve čtvrtém čtvrtletí dařilo. Jejich...
Jižní Korea Auta Výsledková sezóna
Vodafone se stahuje z projektu kryptoměny Facebooku
Vodafone se stahuje z projektu kryptoměny Facebooku
09:00

Vodafone se stahuje z projektu kryptoměny Facebooku

Britská telekomunikační skupina Vodafone Group opustila asociaci, která má spravovat plánovanou digitální měnu...
Facebook Kryptoměny Americké akcie
Toyota svolává 3,4 milionu vozů kvůli airbagům
00:27

Toyota svolává 3,4 milionu vozů kvůli airbagům

Japonský výrobce automobilů Toyota Motor svolá po celém světě do servisů celkem 3,4 milionu osobních aut. Důvodem je...
Auta Asijské akcie
Co musíte ráno vědět (22. ledna)
Co musíte ráno vědět (22. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (22. ledna)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, co Donald Trump řekl na Světovém ekonomickém fóru v Davosu a...
Musíte vědět
Americké akciové indexy v úterý klesly. Přispěly k tomu Boeing i…
Americké akciové indexy v úterý klesly. Přispěly k tomu Boeing i…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v úterý klesly. Přispěly k tomu Boeing i obavy z koronaviru

Americké akcie sestoupily z rekordních maxim. K jejich poklesu velkou měrou přispěly obavy ohledně nového typu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Boeing nečeká obnovení provozu letadel MAX dříve než v polovině roku
včera v 20:47

Boeing nečeká obnovení provozu letadel MAX dříve než v polovině roku

Americká strojírenská společnost Boeing neočekává, že by regulátoři schválili obnovení provozu jejích letadel 737 MAX...
Boeing Americké akcie
Proti hospodářskému fóru protestovaly v Davosu stovky lidí
včera v 20:34

Proti hospodářskému fóru protestovaly v Davosu stovky lidí

Ve švýcarském alpském středisku Davosu několik set lidí protestovalo proti Světovému hospodářskému fóru. Účastníkům...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí
Trump opět pohrozil Evropské unii zavedením cel na dovoz aut
včera v 19:49

Trump opět pohrozil Evropské unii zavedením cel na dovoz aut

Americký prezident Donald Trump opět pohrozil Evropské unii zavedením dodatečných cel na dovoz evropských automobilů...
Ekonomické a politické hrozby Evropská ekonomika Americká ekonomika
Polský majitel Unipetrolu zvýší nákupy ropy ze Saúdské Arábie
včera v 18:29

Polský majitel Unipetrolu zvýší nákupy ropy ze Saúdské Arábie

Největší polská rafinérská společnost PKN Orlen o třetinu zvýší nákupy ropy od saúdskoarabské ropné firmy Saudi...
Unipetrol Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie v úterý klesly, dařilo se však sektoru finančních…
Evropské akcie v úterý klesly, dařilo se však sektoru finančních…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý klesly, dařilo se však sektoru finančních služeb

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v červených číslech kvůli obavám investorů z epidemie nového druhu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
ČNB asi získá novou pravomoc pro řešení krizí
včera v 17:05

ČNB asi získá novou pravomoc pro řešení krizí

Česká národní banka zřejmě získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv....
ČNB Centrální banky Krize
Pražská burza v úterý mírně ztratila, akcie Avastu však zdražily…
Pražská burza v úterý mírně ztratila, akcie Avastu však zdražily…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý mírně ztratila, akcie Avastu však zdražily bezmála o 2 %

Pražská burza zakončila úterní seanci v minusu, index PX odepsal 0,12 % na 1 130,12 bodu. Dolů burzu stáhly zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Boeing má tento týden provést zkušební let širokotrupého 777X
Boeing má tento týden provést zkušební let širokotrupého 777X
včera v 16:21

Boeing má tento týden provést zkušební let širokotrupého 777X

Americký výrobce letecké techniky Boeing provede tento čtvrtek první zkušební let širokotrupého letounu řady 777X....
Boeing Americké akcie