Co musíte ráno vědět (30. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (30. srpna)

Jak se ve čtvrtek vedlo burzám v Evropě a ve Spojených státech, jakým tempem rostla ve druhém čtvrtletí ekonomika USA a co ředitelé firem považují za největší hrozby? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek zdražily po komentáři Číny k obchodní válce

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek posílily. Náladu na trhu zlepšilo vyjádření Číny, které přineslo naději na obnovení obchodních jednání se Spojenými státy a zmírnilo obavy z recese. Index Dow stoupl o 1,25 % na 26 362,25 bodu, benchmark S&P 500 vzrostl o 1,27 % na 2 924,58 bodu a index Nasdaq Composite zpevnil o 1,48 % na 7 973,39 bodu. Index volatility VIX spadl o 7,6 % na 17,88 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 1,5 %. V plusu obchodování zakončily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví necyklického spotřebního zboží, které uzavřelo na červené nule. Nejvyšší zisk zaznamenaly sektory průmyslu (+1,85 %) a technologií (+1,79 %).

Merck a Pfizer: Jako vejce vejci? Ale kdepak!
Pfizer a Merck jsou dvě čistě farmaceutické firmy, jejichž akcie jsou součástí indexu Dow. Kurzy těchto titulů se většinou vyvíjejí podobně, tati korelace však nemusí vždy fungovat. A z toho pramení zajímavé investiční příležitosti.
Vliv úrokových sazeb a inflace na ocenění akcií
Již nějakou dobu medvědi tvrdí, že vysoké valuace amerických akcií musejí zákonitě vyústit v propad trhu. Jenže jim tak trochu uniká kontext.
Investorský magazín: (Inverzní) výnosová křivka od A do Z
Inverzní neboli převrácená výnosová křivka. Graf, který v současnosti znervózňuje i jinak celkem otrlé investory. Je namístě se jí bát? Odpověď hledá aktuální Investorský magazín, ve kterém se také kriticky díváme na realitní trh nebo na největší spekulativní sázku dneška. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

2. Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily díky zmírnění napětí mezi USA a Čínou

Evropské akciové trhy uzavřely čtvrteční obchodování v zelených číslech, když investory potěšilo prohlášení mluvčího čínského ministerstva obchodu, že Čína nechce eskalovat obchodní válku se Spojenými státy dalšími cly. Namísto toho Peking preferuje řešení konfliktu prostřednictvím klidných rozhovorů. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,04 % na 376,74 bodu, britský FTSE 100 si polepšil o 0,98 % na 7 184,32 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 1,51 % na 5 449,97 bodu a německý DAX posílil o 1,18 % na 11 838,88 bodu. O více než 32 % se ve čtvrtek propadly akcie britské technologické společnosti Micro Focus, když zhoršila celoroční výhled hospodaření. Akcie firmy tak klesly nejníže od dubna 2018.

Akcie jsou (opět) atraktivní, Amerika je ale stále drahá
V uplynulých dnech jsme se po delší době rozhodli v rámci alokace investičních portfolií zvýšit podíl akciové složky z neutrálního na mírně nadvážený (oproti srovnávacím indexům). Celkově jsme změnili názor na globální akciové trhy z neutrálního na mírně pozitivní.

3. Pražská burza ve čtvrtek stoupla, proti trendu šla pouze textilka PFNonwovens

Pražská burza zakončila čtvrteční obchodování v zelených číslech, index PX získal 0,68 % na 1 031,02 bodu. Dařilo se zejména Monetě Money Bank (+1,74 % na 75,85 Kč) a Erste Group Bank (+1,47 % na 761,40 Kč), v negativním pásmu z hlavních titulů uzavřela pouze textilka PFNonwovens (-0,3 % na 668 Kč). Zobchodovaný objem čítal 281 milionů korun, a byl tak výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie elektrárenské skupiny ČEZ, které zdražily o 0,49 % na 512,50 Kč.

Pronajímání bytu: Výnos přes 5 % není (v Praze) nic nereálného
Aktuální situace na realitním trhu je příznivá pro majitele investičních bytů. Kvůli strmému růstu cen nemovitostí v posledních letech sílí poptávka po nájemním bydlení.

4. Očekávané události

V noci na pátek na trh Japonsko pošle zprávy o maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě, situaci na trhu práce, stavebních objednávkách nebo zahájené výstavbě. Dopoledne zveřejní statistiku maloobchodních tržeb také Německo, v ČR vyjde zpráva o vývoji ekonomiky a Eurostat doplní zprávy o inflaci a nezaměstnanosti v eurozóně a celé EU. Odpoledne ve Spojených státech vyjdou zprávy o osobních příjmech a výdajích, index nákupních manažerů chicagského Fedu nebo index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Hospodářská čísla odtajní ve Spojených státech společnost Campbell Soup. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst ekonomiky USA ve čtvrtletí zpomalil na dvě procenta

Tempo růstu ekonomiky Spojených států v letošním druhém čtvrtletí zpomalilo na 2 procenta z 3,1 procenta v prvním kvartálu. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu. Zpřesnilo tak svůj červencový odhad, podle kterého růst ve druhém čtvrtletí činil 2,1 procenta.

6. Německo zvažuje, že na podporu ekonomiky sníží korporátní daň

Německo zvažuje, že slábnoucí ekonomiku ohroženou recesí podpoří snížením daně z firemních zisků na 25 procent. Ulevit by tak chtělo především malým a středním podnikům. Návrh ve čtvrtek podle agentury Bloomberg představil německý ministr hospodářství Peter Altmaier jako součást opatření na podporu sektoru, který v zemi vytváří 60 procent pracovních míst. Podle údajů poradenské společnosti Deloitte se sazba korporátní daně v Německu nyní pohybuje mezi 30 a 33 procenty.

7. Čína naznačila, že zatím neoplatí poslední Trumpovo zvýšení cel

Peking ve čtvrtek naznačil, že zatím neoplatí poslední pětiprocentní zvýšení amerických cel na dovoz z Číny, které minulý pátek oznámil americký prezident Donald Trump. Vyplývá to z prohlášení mluvčího čínského ministerstva obchodu Kao Fenga, napsala agentura Bloomberg. Peking dosud na každé zvýšení cel obratem reagoval, může se tedy jednat o změnu strategie před vyjednáváním, které je chystané na září.

8. BBC: Nový vlajkový telefon Huawei bude bez aplikací Googlu

Nový vlajkový telefon čínské společnosti Huawei nebude kvůli obchodním restrikcím ze strany Spojených států vybaven populárními aplikacemi firmy Google, jako jsou Google Maps, YouTube nebo klíčový obchod Google Play. Informoval o tom ve čtvrtek server BBC.

9. Apple začne poprvé dodávat díly neautorizovaným servisům

Americká společnost Apple začne poprvé prodávat díly, nástroje, diagnostiku a manuály k opravám rozbitých telefonů iPhone neautorizovaným opravnám. Uvádí to čtvrteční sdělení společnosti. Po letech lobbování proti zákonům v některých státech v USA, které Apple k této praxi nutily, to znamená zásadní posun v politice společnosti, napsala agentura Reuters.

10. Soul plánuje největší rozpočtovou stimulaci ekonomiky od krize

Jihokorejská vláda navrhuje v rozpočtu pro příští rok největší balíček na stimulaci ekonomiky od finanční krize v letech 2008 a 2009, napsal ve čtvrtek list The Financial Times. Na čtvrté největší asijské ekonomice, která se opírá o export, se odráží zpomalení světové ekonomiky a politicko-ekonomický spor s Japonskem.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Největším rizikem je letos pro manažery zničení reputace a hodnoty značky

Ředitelé společností označují za největší hrozby zničení reputace a hodnoty značky, počítačovou kriminalitu a ekonomický pokles s následným pomalým oživením. Vyplývá to z celosvětového průzkumu poradenské skupiny BDO.

Zatímco v loňském roce považovali šéfové firem za největší hrozbu regulace, v letošním průzkumu se neumístily ani v první trojce. S výhledem na rok 2025 mají ředitelé největší obavy z narušení ochrany osobních údajů. Více než tři čtvrtiny respondentů navíc přiznalo, že přístup k řízení rizik jejich společnosti ovlivňuje přehnaná medializace témat, jako jsou obchodní války nebo brexit.

Letošní průzkum odhalil významné změny ve vnímání rizik, na které jsou společnosti dle svých ředitelů nejméně připraveny. Zatímco v předchozích letech převládaly obavy z technologických změn, makroekonomického vývoje či regulací, letošnímu žebříčku vévodí poškození reputace společnosti a kyberkriminalita, jako hackerství a vyděračské viry.

"V posledních měsících často zmiňované ekonomické zpomalení je až třetím nejčastěji zmiňovaným rizikem. Řídicí pracovníci si uvědomují, že existují přímé hrozby, které mohou negativně ovlivnit jejich fungování," uvedl Lukáš Hendrych z BDO.

Ochrana osobních údajů jde podle něj ruku v ruce s kyberbezpečností, kterou velká část respondentů považuje za jedno z největších rizik dnešní doby. Pro zabezpečení citlivých dat je nutné investovat nemalé finanční prostředky do podnikových IT systémů. "Ukazuje se, že dostatečné investice nejsou pravidlem ani u největších globálních společností s miliardovými obraty," upozornil Hendrych.

Dalšími riziky, z nichž mají přední představitelé společností do budoucna velké obavy, jsou brexit a obchodní války. Ještě před deseti lety věnovalo pozornost hrozbám spojeným s obchodními válkami pouze jedno procento respondentů, nicméně od roku 2017 je má ve svých podnikových záznamech rizik více než pětina dotázaných společností.

"Brexit a obchodní války jsou typickými příklady, kde je možné pozorovat vliv medializace těchto témat. Dokonce 76 procent ředitelů přiznává, že jejich vnímání rizik je alespoň zčásti založeno na příbězích z médií spíše než na analytickém zhodnocení hrozeb," podotkl Hendrych. Při mapování rizik jsou podle něj ta zřejmá často ignorována nebo zlehčována na úkor náhodných a neočekávaných událostí. V průzkumu se takto vyjádřilo 74 procent dotázaných.

Průzkumu se zúčastnilo přes 500 respondentů z celého světa. Zastávají nejvyšší řídicí pozice (výkonný ředitel, finanční ředitel atp.) ve společnostech různých oborů s více než 500 zaměstnanci a minimálním ročním obratem převyšujícím jednu miliardu dolarů.

Co musíte ráno vědět (23. září)
Co musíte ráno vědět (23. září)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (23. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, co čekají ekonomové od České národní banky a která slavná společnost slaví...
Musíte vědět
Zeman podepíše rozšíření EET, jakmile ho dostane na stůl
včera v 12:13

Zeman podepíše rozšíření EET, jakmile ho dostane na stůl

Prezident Miloš Zeman podepíše zákon o rozšíření elektronické evidence tržeb, jakmile ho dostane na stůl. Řekl to v...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Rada ČNB nechá ve středu podle ekonomů úrokové sazby beze změny
Rada ČNB nechá ve středu podle ekonomů úrokové sazby beze změny
včera v 08:47

Rada ČNB nechá ve středu podle ekonomů úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky nechá na svém zasedání ve středu 25. září úrokové sazby beze změny. Vyplývá to z...
Česká republika Česká ekonomika ČNB
Před klimatickým summitem slíbily desítky firem snížit emise
včera v 07:54

Před klimatickým summitem slíbily desítky firem snížit emise

Téměř 90 velkých světových firem působících v široké škále odvětví od potravinářství po cementářský průmysl slíbilo...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí
O zdanění rezerv pojišťoven povedou poslanci ještě debatu
včera v 06:30

O zdanění rezerv pojišťoven povedou poslanci ještě debatu

Sněmovnu čeká při dalším kole projednávání vládního daňového balíčku opět debata mezi vládou a opozičními poslanci...
Česká republika Pojišťovny Vienna Insurance Group (VIG)
Kazašská policie zatkla 57 účastníků protičínského protestu
21. 9. 2019 16:31

Kazašská policie zatkla 57 účastníků protičínského protestu

Několik desítek lidí zatkla policie v kazašské metropoli Nur-Sultanu. Zadržela je během nepovolené demonstrace, jejíž...
Čína Kazachstán Geopolitická rizika
Média: Zadlužená firma Thomas Cook žádá britskou vládu o pomoc
21. 9. 2019 10:15

Média: Zadlužená firma Thomas Cook žádá britskou vládu o pomoc

Zadlužená britská cestovní kancelář Thomas Cook, která patří k největším na světě, požádala o pomoc vládu v Londýně....
Spojené království Turismus a cestovní ruch
Americké akcie v pátek oslabily s nárůstem napětí v mezinárodním…
Americké akcie v pátek oslabily s nárůstem napětí v mezinárodním…
20. 9. 2019 22:30

Americké akcie v pátek oslabily s nárůstem napětí v mezinárodním obchodu, v mínusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Akciové trhy ve Spojených státech uzavřely týden poklesem. Oslabila je zpráva, že čínská zemědělská delegace jen dva...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek mírně zpevnily, v plusu skončily i v týdenním…
Evropské akcie v pátek mírně zpevnily, v plusu skončily i v týdenním…
20. 9. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek mírně zpevnily, v plusu skončily i v týdenním horizontu

Evropské akcie v závěru týdne posílily o necelou třetinu procenta. Mírně v plusu skončily také v týdenním horizontu....
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza v pátek stoupla o více než půl procenta, za týden…
Pražská burza v pátek stoupla o více než půl procenta, za týden…
20. 9. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla o více než půl procenta, za týden posílila o procento

Pražská burza v pátek třetí den v řadě rostla, index PX posílil o 0,66 % na 1 060,32 bodu, a to hlavně zásluhou...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Spotřebitelská důvěra v eurozóně v září podle předběžných dat mírně…
20. 9. 2019 16:02

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v září podle předběžných dat mírně stoupla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v září podle předběžných dat stoupla, zůstává ale v záporných hodnotách. Vyplývá to...
Eurozóna Evropská ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ze světa investičních doporučení (20. září)
20. 9. 2019 15:00

Ze světa investičních doporučení (20. září)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Novou šéfkou Royal Bank of Scotland bude Alison Roseová
Novou šéfkou Royal Bank of Scotland bude Alison Roseová
20. 9. 2019 14:57

Novou šéfkou Royal Bank of Scotland bude Alison Roseová

Novou výkonnou ředitelkou britského finančního ústavu Royal Bank of Scotland (RBS) se stane Alison Roseová. RBS tak...
Spojené království Banky Evropské banky
Britská cestovní kancelář Thomas Cook potřebuje k odvrácení kolapsu…
20. 9. 2019 14:21

Britská cestovní kancelář Thomas Cook potřebuje k odvrácení kolapsu dodatečný kapitál

Zadlužená britská cestovní kancelář Thomas Cook potřebuje získat dodatečný kapitál v objemu 200 milionů liber, aby...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Commerzbank prý zvažuje prodej své polské divize M-Bank
20. 9. 2019 13:44

Commerzbank prý zvažuje prodej své polské divize M-Bank

Německý finanční ústav Commerzbank v rámci jednání o nové strategii zvažuje prodej svého většinového podílu v polské...
Německo Evropské banky Finanční sektor
Německo schválilo klimatická opatření, náklady mají být kolem 50…
20. 9. 2019 13:38

Německo schválilo klimatická opatření, náklady mají být kolem 50 miliard eur

Strany německé vládní koalice - CDU, CSU a SPD - se v pátek po zhruba 19hodinovém jednání dohodly na opatřeních k...
Německo Ekologie a životní prostředí Politika
Čína znovu mírně snížila novou referenční úvěrovou sazbu
Čína znovu mírně snížila novou referenční úvěrovou sazbu
20. 9. 2019 13:07

Čína znovu mírně snížila novou referenční úvěrovou sazbu

Čínská centrální banka (PBOC) v pátek snížila svou novou referenční úvěrovou sazbu na 4,20 % z předchozích 4,25 %,...
Čína Banky Finanční sektor
Bullard (saintlouiský Fed): Růst HDP by mohl dále zpomalit, na…
20. 9. 2019 12:35

Bullard (saintlouiský Fed): Růst HDP by mohl dále zpomalit, na zasedání FOMC jsem hlasoval pro snížení sazby o 50 bazických bodů

Na trhu jsou signály ukazující na možné další zpomalení růstu americké ekonomiky. Uvedl to šéf saintlouiského Fedu...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Google plánuje investovat do datových center v EU tři miliardy eur
20. 9. 2019 11:47

Google plánuje investovat do datových center v EU tři miliardy eur

Americká společnost Gogole plánuje v příštích dvou letech investovat do expanze svých datových center v Evropě tři...
Alphabet (Google) Technologie Internet