Co musíte ráno vědět (8. října)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v srpnu (ne)dařilo českému průmyslu a na jakém neobvyklém místě si mohou zalyžovat lidé v Kodani? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy neudržely zisky a zahájily týden poklesem. Čeká se na vývoj v jednáních o obchodu mezi USA a Čínou
Americké akciové trhy v pondělí mírně oslabily. Investoři jsou opatrní a čekají na vývoj rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou o řešení obchodního sporu, jejichž obnovení na vysoké úrovni je plánováno na čtvrtek. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,36 % na 26 478,02 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,45 % na 2 938,79 bodu a index Nasdaq Composite se snížil o 0,33 % na 7 956,29 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,81 % na 17,86 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 1,56 %. Ceny ropy nepatrně vzrostly, unce zlata se naopak po oslabení o 0,8 % opět obchodovala pod 1 500 USD. Dařilo se naopak kryptoměnám (bitcoin +3 %, ethereum +4 %).
2. Evropské akcie v pondělí zpevnily, v centru pozornosti byla obchodní válka
Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v zelených číslech, když investoři vyhlíželi zprávy, které by naznačily, v jakém tónu se ponese další kolo americko-čínských obchodních jednání, které se uskuteční v tomto týdnu. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,71 % na 382,91 bodu, britský FTSE 100 si polepšil o 0,59 % na 7 197,88 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,61 % na 5 521,61 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,7 % na 12 097,43 bodu. Nepatrně v pondělí zdražily HSBC, která se podle listu The Financial Times chystá ve snaze snížit náklady propustit až 10 tisíc zaměstnanců.
3. Pražská burza v úvod týdne oslabila, zlevnila většina finančních titulů
Pražská burza zakončila pondělní obchodování v mínusu, index PX odepsal 0,40 % na 1 000,53 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky (-1,63 % na 753 Kč) a Monety Money Bank (-1,13 % na 70,20 Kč). Z finančních emisí v pozitivním pásmu uzavřela pouze VIG, která si polepšila o 1,19 % na 597 Kč. Zobchodovaný objem dosáhl 388 milionů korun, a byl tak podprůměrný.
4. Očekávané události
V noci na úterý vyjde v Číně index nákupních manažerů ve službách. Ráno Německo přidá zprávu o průmyslové výrobě a z Česka na trh dorazí data o nezaměstnanosti, maloobchodních tržbách a devizových rezervách ČNB. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na výrobní inflaci a index optimismu malých firem. Hospodářské výsledky zveřejní na Wall Street společnost Levi Strauss & Co. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Průmysl v Česku po červencovém růstu v srpnu klesl o 3,8 %
Průmyslová výroba v Česku v srpnu meziročně klesla o 3,8 % po červencovém růstu o 5,6 %. Letošní srpen měl ale o jeden pracovní den méně než loňský, po očištění tak byla průmyslová produkce meziročně nižší o 1,2 %. Nižší byla zejména výroba počítačů a elektronických přístrojů a zpracování kovů, naopak rostl automobilový nebo farmaceutický průmysl. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad. Meziměsíčně po vyloučení sezónních vlivů průmyslová výroba klesla o 0,1 %.
6. Podnikoví ekonomové v USA čekají zpomalování hospodářského růstu
Hospodářský růst ve Spojených státech podle podnikových ekonomů v letošním i příštím roce výrazně zpomalí, mimo jiné kvůli obchodní válce s Čínou. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila americká Národní asociace podnikových ekonomů (NABE) a z něhož citovala agentura AP.
7. Průmyslové zakázky v Německu klesly více, než se čekalo
Zakázky německého průmyslu se v září ve srovnání s předchozím měsícem snížily o 0,6 %. Pokles byl výraznější, než se čekalo. Zpráva, kterou v pondělí zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství, naznačuje, že pokles výroby tlačí největší evropskou ekonomiku do recese.
8. Stavební produkce ČR v srpnu meziročně klesla o 3,7 %
Stavebnictví v Česku v srpnu meziročně kleslo o 3,7 %, zatímco v červenci vzrostlo o 6,5 %. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů byla srpnová stavební produkce meziročně nižší o 2,4 %. Produkce v pozemním stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů, ve srovnání s loňským srpnem klesla o 3,8 %. Inženýrské stavitelství, které tvoří z velké části dopravní infrastruktura, meziročně vzrostlo o 1,1 %. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad.
9. Řecko počítá pro příští rok s růstem ekonomiky o 2,8 %
Řecká vláda předpokládá, že tamní ekonomika příští rok vykáže díky vyšším investicím 2,8% růst. Očekává také, že přebytek primárního rozpočtu dosáhne 3,6 % hrubého domácího produktu, a o desetinu procentního bodu tak přesáhne cíl stanovený záchranným programem, na němž se Atény dohodly s věřiteli. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který v pondělí vláda předložila parlamentu, napsala agentura Reuters. Konzervativní vláda Kyriakose Mitsotakise počítá s daňovými škrty pro podniky, které se zotavují z táhlé hospodářské krize.
10. Soud v New Yorku potvrdil právo žádat po Trumpovi daňová přiznání
Newyorský soud v pondělí odmítl stížnost Bílého domu týkající se žádosti soudu nižší instance o předložení daňových přiznání prezidenta Donalda Trumpa za posledních osm let. Oznámila to agentura AP. Přiznání mají posloužit jako důkaz, že Trump zaplatil za mlčení dvou žen, s nimiž měl údajně mimomanželský poměr. Jak federální soudce uvedl, prezidentovo tvrzení o imunitě, pokud jde o jakékoli vyšetřování v trestních záležitostech, je v rozporu s ústavou. Odvolací soud nicméně následně vydání daňových přiznání newyorským vyšetřovatelům prozatím pozastavil, dokud celou věc nepřezkoumá. Vyhověl tak prezidentovým právníkům.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Na střeše kodaňské spalovny odpadu se lyžuje
Kodaň se těší pověsti cool severského města, které se pravidelně umísťuje na nejvyšších příčkách v žebříčcích nejlepších měst pro život, což se v posledních letech odráží i v zájmu turistů. Tahákem (nejen) pro ně se pravděpodobně stane i místo, kam by normálně davy návštěvníků nemířily. Nedaleko centra města totiž vyrostla spalovna odpadů, na kterou architekti umístili téměř půlkilometrovou sjezdovku. Projekt nazvaný Copenhill má být jednak lákadlem pro sportovní nadšence, a jednak by měl přispět k tomu, aby byla Kodaň do roku 2025 uhlíkově neutrálním městem.
Aktuality
