KONTEXT: Globální recese je na obzoru. Investoři, (ne)stahujte kalhoty

Otázkou není zda, ale kdy během příštích dvanácti měsíců přijde globální recese a jak hluboká bude, shoduje se nejvyšší počet manažerů fondů od krizového roku 2009. Odkazují se na signály dýchavičnosti systémově významných ekonomik (některé z nich již dokonce hlásí dvě čtvrtletí poklesu v řadě). Podle části trhu tak mají akcie svůj vrchol v rámci stávajícího cyklu za sebou, a to zlevnění peněz navzdory.
Letošní růst bude nejslabší za poslední dekádu a riziko recese v příštím roce je značné, vztyčili na konci září varovný ukazovák analytici z OSN. A stále větší počet tržních hráčů jim dává za pravdu. Britská Absolute Strategy Research, která poskytuje makroekonomické analýzy zhruba 200 klientům spravujícím bezmála osm bilionů dolarů, například hlásí, že 15 z jejích 22 indikátorů recese svítí, nebo přinejmenším poblikává červeně.
V případě USA, systémově nejvýznamnější ekonomiky, to platí mimo jiné o prodejích nákladních aut, žádostech o dávky v nezaměstnanosti, průmyslové výrobě a v neposlední řadě často diskutované inverzi výnosové křivky. Německo, Británie a další velcí hráči pak již tančí na hraně poklesu ekonomiky, případně za ní. I proto nyní v pravidelném průzkumu Bank of America Merrill Lynch čeká globální recesi nejvíce manažerů fondů od doby finanční krize.
Centrální banky po celém světě na stahující se makroekonomická a (geo)politická mračna reagovaly v průběhu roku postupným uvolňováním měnové politiky, k čemuž se připojily i Evropská centrální banka a Fed. Otázkou zůstává, nakolik významnější posun sazeb do záporu (respektive další pokles pod dlouhodobý normál) zafunguje jako retardér na cestě ke dnu a zda je rozumné vystřílet monetární munici již nyní, když nevíme, jak hluboká propast ekonomiku čeká.
Také proto část trhu stále hlasitěji vyzývá vlády, aby od centrálních bank převzaly zodpovědnost a ekonomiku přikrmily dluhem. Vzhledem k tomu, že se právě tak řešila poslední dluhová krize, působí to jako recept na hašení benzínem. To potvrdil i průzkum Světového ekonomického fóra mezi manažery firem, kteří fiskální krizi aktuálně považují za největší hrozbu.
Nervy investorů jsou napjaté k prasknutí a jakákoli jobovka může spustit masivní výprodeje. Londýnský index FTSE 100 kvůli dalšímu nepovedenému brexitovému kotrmelci Borise Johnsona přišel během čtyř dnů minulého týdne o 95 miliard liber hodnoty a podle všeho bude dále pod tlakem. Podobně na politiku a politikaření doplácejí Asie, Evropa i Spojené státy, což v kombinaci se zmíněnými signály o konci hospodářského růstu podle Absolute Strategy Research bude znamenat postupné odumírání akciového býka (pro zajímavost, potenciál analytici z ASR vidí v defenzivních akciích, naopak korporátní dluh považují za možnou rozbušku příštího otřesu).
Přesný jízdní řád cesty na dno nicméně nikdo nezná. Na tom se ostatně v rámci debaty ABCD investora shodli portfoliomanažer fondu Top Stocks Ján Hájek a zakladatel Algorithmic Investment Management Pavel Kohout.
Detailní pohled na možné podoby příští recese i tipy, jak na ni připravit portfolio, nabídne i další investiční seminář z cyklu ABCD investora. Ten se koná 15. října od 17.00 do 19.00 v zasedací místnosti Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. Svou expertízu nabídnou Ján Hájek, dále investiční stratég poradenské společnosti Save & Capital Štěpán Uherík a regionální ředitel Českomoravské Nemovitostní Kamil Staněk. Vstup je zdarma po registraci e-mailem na azinvestora@seznam.cz, pro veřejnost je vyhrazeno 20 míst. Další podrobnosti o semináři a celém projektu ABCD investora najdete na webu www.azinvestora.info.
Aktuality
