Drahoš se Zemanem se střetli v debatě v České televizi, řešili Babiše i zahraniční otázky
|

Drahoš se Zemanem se střetli v debatě v České televizi, řešili Babiše i zahraniční otázky

Čtvrteční debata prezidentských kandidátů Jiřího Drahoše a Miloše Zemana v České televizi se nesla v klidnějším duchu než předchozí duel v televizi Prima. V komornějším prostředí pražského Rudolfina se moderátorka Světlana Witowská nemusela potýkat s hlučným publikem. Oba kandidáti odpovídali na dotazy připravené Českou televizí, šéfy sněmovny a senátu Radkem Vondráčkem (ANO) a Milanem Štěchem (ČSSD) i veřejností.

Politika Volby Česká republika

Do vypjatých střetů se kandidáti nedostali, i když se několikrát vzájemně obvinili, že nemluví pravdu. Šlo o poslední duel Drahoše a Zemana před pátečním a sobotním druhým kolem voleb.

Drahoš oproti předchozímu duelu působil aktivněji. Zeman si dvakrát při odpovědi vypomohl nahlédnutím do podkladů, v obou případech šlo o přečtení číselných údajů týkajících se počtu zahraničních cest nebo podnikatelských delegací. Své proslovy Zeman jinak pronáší spatra a poznámky nepoužívá. Drahoš tak učinil při citaci z výroční zprávy BIS. Zeman si při čtení také nasadil brýle, které na veřejnosti jinak nenosí.

Zeman mimo jiné prohlásil, že Drahoš vůbec nerozumí politice. "Politika je řemeslo, které se musí dlouho učit," podotkl. Drahoš naopak Zemanovi vytkl, že společnost nespojuje, ale rozděluje.

Kandidáti si s sebou do dvorany Rudolfina mohli vzít každý 30 příznivců, Drahoše přišli podpořit například jeho bývalí protikandidáti Marek Hilšer a Michal Horáček, herečka Anna Geislerová či umělecký šéf Hradišťanu Jiří Pavlica. Zemanovi z publika fandili další z protikandidátů Petr Hannig, hudebník František Ringo Čech nebo režisér Zdeněk Troška.

Zeman na úvod debaty vyzval lidi, aby šli k volbám. Drahoš Zemana označil za prezidenta uplynulé éry opoziční smlouvy, přeběhlíků či kmotrů, sám by chtěl na Hrad přinést změnu.

Zatímco před začátkem pořadu před Rudolfinem čekalo několik desítek příznivců Zemana, kteří ho hlučně přivítali, po skončení přenosu naopak Drahoše očekávaly desítky jeho sympatizantů. Podle zpravodaje ČTK si s nimi Drahoš zazpíval hymnu. Řekl, že na rozdíl od úterního duelu na Primě moderátorka debatu zvládla a s diskuzí je spokojen. Moderátorku chválil stejně jako Zeman už na konci přímého přenosu.

Zeman ani Drahoš by nezastavili Babišovo stíhání v kauze Čapí hnízdo

Zeman a Drahoš se shodli na tom, že by nezastavili stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo. Zeman věří tomu, že Babiš nepodváděl, Drahoš o něm má pochyby.

"Nemám důvod předpokládat, že miliardář, jako je Babiš, by podváděl kvůli 50 milionům," řekl Zeman. Drahoš má sice o premiérovi pochyby, zdůraznil ale, že rozhodnout by měl nezávislý soud.

Řešilo se financování kampaní i zahraniční otázky

Miloš Zeman během diskuze přečetl několik jmen ze seznamu sponzorů spolku Přátel Miloše Zemana, který mu platil kampaň. Řekl, že seznam předá dozorovému úřadu. Za financování své kampaně je Miloš Zeman kritizován. Současný prezident je přesvědčen, že kdyby peníze sponzorů pocházely z trestné činnosti, veřejně by mu je lidé nedarovali. Drahoš řekl, že na jeho sponzorské dary dohlížela etická komise. V jednom případě mu doporučila dar odmítnout.

Kandidáti odpovídali rovněž na otázky týkající se jejich spolupracovníků. Zeman řekl, že kancléř Vratislav Mynář a Martin Nejedlý budou pokračovat, pokud bude opět zvolen. Na toto téma se poradí především s nimi, teprve potom bude informovat média. "Nikdo z nich není stíhán, není obviněn, nikdo z nich nespolupracoval s Davidem Rathem," řekl v narážce na Jakuba Kleindiensta, který Drahošovi před prvním kolem vedl kampaň. Drahoš řekl, že svému spolupracovníkovi věří, informace z médií označil za spekulace. Odmítl nicméně říct, koho si vezme na Hrad jako spolupracovníky v případě zvolení. Má prý několik nabídek, které zvažuje, a to včetně pracovníků štábů svých bývalých protikandidátů.

Kladené dotazy moderátorky Světlany Witowské se dotkly i zahraničních otázek. Zeman na otázku, zda je Krym ruský, nebo ukrajinský, odpověděl, že byl neoprávněně anektován Ruskem. Fakticky je proto podle něj ruský, protože spadá pod ruskou jurisdikci. Drahoš se domnívá, že je Krym stále ukrajinský a okupace na tom nic nemění. "Nevidím důvod, proč by demokratické státy měly uznat anexi Krymu," řekl.

Na otázku, zda je v Česku možné si objednat trestné stíhání, jak řekl premiér Babiš, Zeman odpověděl, že teoreticky to možné je, protože tu jsou mocenské skupiny, které na to mají prostředky. Drahoš to označil za pustou spekulaci, diví se, že to premiér řekl.

Drahoš: Česko není Švýcarsko, zavedení obecného referenda by mohlo vyústit v britský scénář

Neshoda mezi Zemanem a Drahošem panovala v otázkách obecného referenda. Kandidáti na prezidenta se neshodli na tom, zda by lidé v případě zavedení obecného referenda měli mít možnost rozhodovat i o zásadních věcech. Drahoš řekl, že by to bylo nebezpečné, a poukázal na rozhodnutí Britů o vystoupení země z Evropské unie. Zeman, jemuž moderátorka Světlana Witowská umožnila reakci, kontroval, že jde o urážku Britů.

Drahoš zdůraznil, že Česko není Švýcarsko se staletou tradicí. Neví, jak uvedl, kdo z občanů je schopen docenit, zda by bylo vystoupení země z EU správné, nebo ne.

Diskuse se v jednu chvíli stočila i k Drahošovu dřívějšímu prohlášení, že volby v Česku se snaží ovlivnit ruské tajné služby. "Trvám na tom, co jsem řekl," uvedl. Poznamenal, že jeho tým si nechal zpracovat rozbor zdrojů nenávistných e-mailů, a je podle něj evidentní, že pocházejí z proruských serverů. "Zvažujeme trestní oznámení," podotkl. Zeman kontroval, že podle jeho informací se připravuje trestní oznámení na Drahoše pro podezření ze šíření poplašné zprávy.

Zeman krátce zmínil své zdraví. Řekl, že pokud ho nebude bolet nic jiného než nohy, nevidí důvod, proč by zveřejňoval informace o svém zdravotním stavu, když by byl beze změn. Pokud by se jeho zdravotní stav změnil, pokládal by za povinnost veřejnost informovat. Zeman také označil za svou chybu, že mluvil na veřejnosti vulgárně.

Bývalý předseda Akademie věd Drahoš zase vyvracel pochyby o svých politických zkušenostech. "Nejsem politický nováček," zdůraznil. Podotkl, že na funkci prezidenta není žádná vysoká škola a že politickou zkušenost svého protikandidáta by raději neměl. Ve funkci by, jak řekl, otevíral důležitá témata, například ekologická a sociální. Ve zjevné narážce na Mynáře a Zemanova hlavního poradce Martina Nejedlého Drahoš prohlásil, že zatrhne "papalášské oslavy narozenin" na Hradě.

Debatu kandidátů na prezidenta v České televizi sledovalo v průměru 2,6 milionu diváků. ČT to uvedla na Twitteru svého pořadu Newsroom ČT24. Úterní duel v televizi Prima vidělo 2,2 milionu lidí. Předchozí dvě debaty, ve kterých Zeman vystoupil sám, měly sledovanost menší, v neděli v televizi Nova si ji pustilo 1,5 milionu diváků, v pondělí v televizi Barrandov v průměru 659 000 lidí starších 15 let.

Zdroj: ČTK
Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku
Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku
18:00

Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku

Evropské akcie ve čtvrtek pokračovaly v růstové sérii a mají za sebou čtvrtý den v zelených číslech. Investoři jsou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza ve čtvrtek neudržela ranní zisky a skončila ve ztrátě
Pražská burza ve čtvrtek neudržela ranní zisky a skončila ve ztrátě
16:50

Pražská burza ve čtvrtek neudržela ranní zisky a skončila ve ztrátě

Pražská burza ve čtvrtek po dobrém začátku nakonec skončila v červených číslech. Index PX odepsal 0,61 % na 901,62...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Polská centrální banka snížila svůj základní úrok téměř na nulu
16:26

Polská centrální banka snížila svůj základní úrok téměř na nulu

Polská centrální banka dnes překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na pouhých 0,1 % z dosavadních 0,5 %....
Polsko Úrokové sazby Centrální banky
USA: Rozjednané prodeje domů se v dubnu meziročně propadly o 33,8 %
16:00

USA: Rozjednané prodeje domů se v dubnu meziročně propadly o 33,8 %

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v dubnu meziročně propadl o 33,8 % po poklesu o 16,3 % v březnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
Inflace v Německu v květnu dále zpomalila na 0,5 %
14:55

Inflace v Německu v květnu dále zpomalila na 0,5 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v květnu dále zpomalilo na 0,5 % z dubnových 0,8 %. Vyplývá to z...
Německo Inflace Koronavirus
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA opět propadly
14:45

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA opět propadly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v dubnu další propad. V meziměsíčním...
Spojené státy americké (USA) Osobní spotřeba
Revize níže: Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 5 %
Revize níže: Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 5 %
14:30

Revize níže: Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 5 %

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala nejhlubší propad od globální finanční krize před více než deseti...
Spojené státy americké (USA) HDP Koronavirus
O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 23. května přes…
14:30

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 23. května přes dva miliony lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 9. května 2,123 milionu lidí. Jde o nejnižší...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
Prezident Zeman podepsal rozšíření příspěvku na společníky s.r.o. a…
14:13

Prezident Zeman podepsal rozšíření příspěvku na společníky s.r.o. a přerušení EET

Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru,...
Česká republika Koronavirus Byznys a podnikání
ČR má z unijního fondu obnovy dostat téměř 20 miliard eur
13:10

ČR má z unijního fondu obnovy dostat téměř 20 miliard eur

Česko by mělo z mimořádného balíku peněz, který chystá Evropská komise na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou...
Evropská unie Česká republika Podpora ekonomiky
Automobilka Nissan se po 11 letech propadla do ztráty
12:16

Automobilka Nissan se po 11 letech propadla do ztráty

Japonský výrobce aut Nissan Motor se v loňském roce kvůli nižšímu prodeji poprvé po 11 letech propadl do ztráty....
Auta Výsledková sezóna Japonské akcie
EasyJet propustí 30 % zaměstnanců
EasyJet propustí 30 % zaměstnanců
11:42

EasyJet propustí 30 % zaměstnanců

Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet oznámila, že plánuje propustit asi třetinu svých zaměstnanců kvůli...
Doprava Mezilidské a pracovní vztahy Koronavirus
Ekonomická nálada v Evropě se zlepšuje
Ekonomická nálada v Evropě se zlepšuje
11:05

Ekonomická nálada v Evropě se zlepšuje

Ekonomická nálada v Evropě i v eurozóně vykázala v květnu mírné zlepšení, čemuž pomáhá uvolňování restriktivních...
Evropská unie Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Ekonomická nálada na Slovensku klesla na minimum za 11 let
10:36

Ekonomická nálada na Slovensku klesla na minimum za 11 let

Ekonomická nálada na Slovensku v květnu, kdy země již zaznamenala výrazný pokles nových případů infekce koronavirem,...
Slovensko Koronavirus
Ifo: Německá ekonomika letos klesne kvůli pandemii o 6,6 %
10:03

Ifo: Německá ekonomika letos klesne kvůli pandemii o 6,6 %

Německá ekonomika letos klesne kvůli dopadům pandemie patrně o 6,6 %, zatímco v roce 2021 vzroste o 10,2 %. Uvedl to...
Německo Index Ifo Koronavirus
Kontroverzní návrh zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu má zelenou
Kontroverzní návrh zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu má zelenou
09:45

Kontroverzní návrh zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu má zelenou

Čínský národní lidový kongres (NPC) ve čtvrtek schválil návrh na zavedení nových právních předpisů v oblasti národní...
Čína Právo
Havlíček: Vláda by měla přímo úvěrovat nový jaderný blok
09:37

Havlíček: Vláda by měla přímo úvěrovat nový jaderný blok

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že stát chce přímo úvěrovat...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Ekonomové varují vládu před dopady zpětně uplatněné daňové ztráty
09:31

Ekonomové varují vládu před dopady zpětně uplatněné daňové ztráty

Zavedení zpětného uplatnění daňové ztráty bez omezení by znamenalo výrazný zásah do rozpočtu státu i obecních a...
Česká republika Daně
Ministerstvo financí navrhuje zvýšení spotřební daně z tabákových…
09:27

Ministerstvo financí navrhuje zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků

Ministerstvo financí navrhuje zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků, surového tabáku a zahřívaných tabákových...
Daně Tabák a cigarety Philip Morris ČR