US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Europoslanci chtějí přitvrdit v boji proti daňovým únikům

Řada zemí Evropské unie nedostatečně postupuje proti daňovým únikům a proti praní špinavých peněz a mnoho bank tyto praktiky kryje. K takovému závěru dospěl vyšetřovací výbor Evropského parlamentu, který přišel s několika doporučeními pro boj proti únikům, jež evropské země stojí na miliardy eur ročně. Navrhuje například otevření registru majitelů firem veřejnosti či vytvoření jednotné definice daňových rájů.

Redakce IW
Redakce IW
12. 12. 2017 | 19:15
Evropská unie

Podle zprávy výboru, který byl loni ustaven na základě zveřejnění takzvaných Panamských dokumentů o daňových únicích, není v některých evropských zemích dostatek politické vůle k přijetí potřebných reforem. "S korupcí ve veřejném sektoru se obecně lépe daří bojovat v Norsku, ve Švédsku či ve Finsku, žádný stát však není bez chyby," řekl novinářům šéf výboru Werner Langen.

Podle českého zpravodaje návrhu usnesení vycházejícího ze zprávy výboru Petra Ježka (ALDE) patří k zásadním doporučením otevření registru konečných majitelů firem veřejnosti, což by znemožnilo skrývat se za řetězce nastrčených společností. "Finančně analytické útvary zabývající se bojem proti praní špinavých peněz a daňovým únikům by měly být posíleny personálně i rozpočtově. Mají žalostně málo času a lidí na vyhodnocení jednotlivých podání, když jim někdo nahlásí podezřelou transakci," uvedl Ježek.

Výbor sestavil takzvaný černý seznam 17 států, které odmítají spolupracovat při zjišťování podrobností podezřelých finančních transakcí. Jsou mezi nimi převážně karibské a tichomořské ostrovní země.

"Chceme skoncovat s kulturou utajování a obstrukcí. Je třeba o těchto věcech hovořit otevřeně a pokud se nějaká země dostatečně nevyvíjí, je potřeba ji k tomu vyzvat," prohlásil druhý ze zpravodajů návrhu, dánský socialistický europoslanec Jeppe Kofod.

Někteří poslanci v rámci úterní debaty navrhli doporučit v textu, o němž bude plénum EP hlasovat ve středu, zavedení společného evropského prahu pro nejnižší daňovou sazbu. Další zase chtějí zahrnout do seznamu daňových rájů i země EU, z nichž tam v současnosti nejsou žádné. "Nechápu, jak je možné, že se tam dostane Mongolsko, a ne Lucembursko," tázal se při debatě italský nacionalistický europoslanec Mario Borghezio. Stejně jako několik jeho kolegů poukazoval na to, že Lucembursko, Malta či některé britské ostrovy jsou vyhledávaným cílem firem či jedinců toužících vyhnout se placení vysokých daní.

Návrh počítá rovněž se zlepšením právní ochrany takzvaných whistleblowerů, kteří na případy daňových úniků upozorňují.

Zdroj: ČTK

DaněEvropská unie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie