Evropská komise viní Babiše z konfliktu zájmů v souvislosti s dotacemi, ten analýzu odmítá

(AKTUALIZOVÁNO, 17.30) Právníci Evropské komise podezírají českého premiéra Andreje Babiše ze střetu zájmů a z porušování unijních pravidel. Napsaly to britský deník The Guardian a francouzský list Le Monde s odvoláním na uniklou zprávu právní služby komise. Předmětem vyšetřování jsou dotace udělené podnikům z holdingu Agrofert. Europarlamentní seskupení Zelení - Evropská svobodná aliance (Zelení/EFA) požaduje, aby Babiš ukončil veškeré vazby na Agrofert, nebo odstoupil z funkce českého premiéra. Babiš označil analýzu EU za lež.
Podle Guardianu čeští daňoví poplatníci čelí hrozbě, že budou muset uhradit alespoň část z 82 milionů eur, jež byly Agrofertu vyplaceny v tomto roce. Konečný účet by údajně mohl být mnohem vyšší.
Obvinění se týká evropských dotací vyplacených letos impériu Agrofert, což je konglomerát 230 zemědělských, potravinářských a chemických firem. Podle listu to ještě zvýší tlak na Babiše, který čelí rovněž obvinění ze zneužívání unijních dotací.
Podle právního posudku, z něhož deník cituje, je Babiš v situaci, kterou lze označit za střet zájmů, protože veřejní činitelé a politici by neměli čerpat z unijních fondů, které v posledku kontrolují.
"Teď, když komise jeho střet zájmů potvrdila, Andrej Babiš musí ukončit veškeré své vazby na skupinu Agrofert. Pokud tak neučiní, musí z funkce předsedy vlády odstoupit," stojí ve stanovisku, které ČTK zaslala skupina Zelení/EFA. "Politická skupina Zelení/EFA řešila tuto otázku s Evropskou komisí několikrát v rámci jednání výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu. Komise slíbila, že se touto věcí bude zabývat, ale doposud odmítla publikovat nyní uniklé právní stanovisko," píše se dále.
Úředníci Evropské komise údajně vyšetřují i desítky milionů dalších dotací udělených Agrofertu od roku 2013. Komise, která dohlíží na udělování dotací zemědělcům a chudším regionům, začala vyšetřovat Agrofert po tvrzení protikorupčních aktivistů, že mají důkazy o tom, že Babiš je nadále vlastníkem Agrofertu a příjemcem souvisejících výhod, což je v rozporu s českým i unijním právem, podotýká The Guardian.
"Neexistuje žádné ospravedlnění zneužívání výkonu vysoké státní funkce pro osobní zisk. Právní služba Evropské komise zcela jasně shledala, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů, a český parlament ani komise teď nemohou nečinně přihlížet a nechat tuto situaci dále znevažovat českou vládu a Evropskou unii," uvedl předseda skupiny Zelení/EFA Philippe Lamberts v Evropském parlamentu.
Právníci Evropské komise podle listů The Guardian a Le Monde zkoumali, zda Babiš porušil předpis z letošního roku týkající se evropských fondů. Jejich právní názor však naznačuje, že Babiš možná byl ve střetu zájmů už jako ministr financí podle starších finančních pravidel EU.
Belgický europoslanec za Zelené a člen výboru pro kontrolu rozpočtu Bart Staes řekl, že Babiš by se měl buď oprostit od všech vazeb na Agrofert, nebo odstoupit. "Teď nastal čas, aby komise konala," cituje The Guardian politika, který působí ve výboru pro kontrolu rozpočtu 19 let a tvrdí, že podobný případ, který by se týkal vrcholného politika země EU, ještě nezažil.
Babiš v e-mailu zaslaném britskému deníku označil analýzu EU za lži a obvinil protikorupční organizaci Transparency International, která u Evropské komise podala příslušný podnět, z šíření nesmyslů.
V pátek městský úřad v Černošicích zahájil správní řízení s Babišem kvůli podezření ze spáchání přestupku proti českému zákonu o střetu zájmů. Babiš podle informací na webových stránkách radnice čelí podezření, že stále ovládá média spadající dříve pod Agrofert. Podnět odeslala v srpnu na černošický úřad Transparency International ČR. Podle ní Babiš ovládá holding Agrofert i po převedení do svěřenských fondů a vlastnictvím médií porušuje zákon.
Podle deníku Le Monde právní služba Evropské komise vypracovala svou zprávu z 19. listopadu v reakci na žádost Generálního ředitelství Evropské komise pro regionální politiku (DG Regio), podle něhož Babiš patrně sám ovládá dva svěřenecké fondy, do nichž převedl části společností Agrofert a Agrofert Group.
Ve zprávě právní služby Evropské komise podle listu Le Monde stojí, že firmy spadající pod Agrofert Group čerpaly v roce 2013 z evropských strukturálních fondů přibližně 42 milionů eur a loni 82 milionů eur.
Právníci Evropské komise: Babiš má zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu
Právní služba Evropské komise v interním materiálu posuzujícím Babišův možný střet zájmů v souvislosti s platbami z evropských strukturálních fondů napsala, že český premiér má zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu a firem z této skupiny. Dokument má k dispozici agentura ČTK.
Skutečnost, že je Andrej Babiš vzhledem ke svěřenským fondům, kam převedl akcie Agrofertu, stále konečným uživatelem výhod, odpovídá podle názoru právní služby komise hospodářskému zájmu, jak jej definuje 61. článek nařízení o pravidlech pro unijní rozpočet.
V něm stojí, že ke střetu zájmů dochází, pokud je ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí kvůli rodinným důvodům, citovým vazbám nebo politické či národní sblíženosti a právě také kvůli možným hospodářským zájmům.
Právníci přitom poukázali i na to, že v Babišově případě by mohl být relevantní rovněž konflikt zájmů z rodinných důvodů, protože jeho žena Monika je zapojena v činnosti skupiny Agrofert.
Evropské fondy, z nichž byly vyplaceny peníze za porušení pravidel, bude potřeba podrobit finanční korekci, uvedli právníci komise. Vrátit by tak Česko podle nich mělo přinejmenším část z 82 milionů eur, které byly 200 až 300 společnostem ze skupiny Agrofert vyplaceny v tomto roce.
Dokument také připomíná, že v ČR vláda navrhuje státní rozpočet a je odpovědná za jeho naplňování. Nastavuje tedy priority veřejných výdajů a rozdělení prostředků na něj. Částky, které jsou později proplaceny z fondů EU, jsou částí českého rozpočtu.
Právníci Evropské komise rovněž připomněli, že Babiš předsedá Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy, tedy hlavnímu vládnímu orgánu, který koordinuje podporu ze všech strukturálních a investičních fondů ve stávajícím finančním rámci do roku 2020.
"Je v první řadě na českých úřadech, aby přijaly odpovídající opatření. Komise by ze své strany měla přemýšlet o způsobech, jak by mohla na takový konflikt zájmů reagovat, pokud dotčená osoba zůstává v postavení, kterým porušuje pravidla článku 61," napsala právní služba.
Jednou možností podle právníků komise je, že Andrej Babiš a jeho rodina přetnou všechny vztahy s firmami, druhou, že podniky přestanou získávat peníze z fondů. Třetí teoretickou možností je, že se premiér zdrží jakékoli účasti na rozhodováních, v nichž by mohl být ve střetu zájmů. To by však podle zprávy bylo dostatečné třeba v případě, že by byl Babiš ministrem v nějaké zcela nesouvisející oblasti, u premiérské funkce má však právní služba pochyby o tom, že by takový krok střet zájmů účinně vyřešil.
I kdyby bylo zajištěno, že Babiš nebude řídit jednání vlády související s jeho střetem zájmů, má podle právníků jako předseda vlády možnost uplatňovat vliv mimo formální rozhodovací procesy.
Babiš střetu zájmu u dotací odmítá
Andrej Babiš odmítl, že může být kvůli dotacím pro konglomerát firem Agrofert ve střetu zájmů. ČTK sdělil, že analýzu pro Evropskou komisi neviděl a jeho právníci ji okomentují až po oficiálním vyjádření komise. "V žádném střetu zájmu nejsem, chovám se přesně podle zákona, tak jak jej přijal parlament a po mně český právní systém na základě lex Babiš vyžadoval. Svěřenské fondy neřídím ani neovládám," uvedl.
Dodal, že ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) před měsícem požádala ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) o právní analýzu. "Je připravená a v pondělí ji projedná vláda," uvedl.
České televizi Andrej Babiš řekl, že načasování zveřejnění není náhoda. "V pondělí je slyšení komise na výboru rozpočtové kontroly, ale je to slyšení k rozpočtu Evropské komise. S tím absolutně nemá nic společného tahle uměle vyvolaná kauza, ale už se vytváří atmosféra," uvedl premiér.
Europoslanec za ČSSD Miroslav Poche ovšem upozornil, že tento výbor se zabývá výdaji Evropského parlamentu, nikoli jeho rozpočtem. "Z dokumentů, které Transparency International zaslala Evropské komisi a které jsou podkladem pro to šetření přicházející ze Slovenska, je zcela evidentní, že on (Babiš) sice neovládá skupinu Agrofert, ale je pořád ještě konečným příjemcem prostředků z Agrofertu, stejně jako jeho žena plus další tři lidé. Pokud by se tohle prokázalo, bude Evropská komise chtít po ČR, aby peníze vrátila," řekl Poche ČT. Jde prý o reálnou variantu. Podle jeho informací by výsledek šetření měl být oficiálně znám někdy v lednu.
Poznamenal také, že analýzu právníků Evropské komise zatím neviděl, dozvěděl se o ní z médií, kam unikla dříve, než měl možnost se s ní seznámit. Vychází tedy jen z publikovaných úryvků zprávy.
Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka se vyjádřil podobně jako Babiš. ČTK napsal, že i koncern má informace výhradně z medií. "Přijde nám to jako nesmysl a spekulace. Ještě minulý týden komisařka (Corina) Cretuová na slyšení v Evropském parlamentu prohlásila, že Evropská komise žádné vyšetřování nevede. Proto ani nemůže existovat žádná zpráva," uvedl. Firmu podle něj nikdo nekontaktoval. "Počkáme na oficiální stanovisko Evropské komise. Pokud nějaká oficiální zpráva existuje, podrobíme ji právní analýze. Každopádně trváme na tom, že vše je podle práva. Potvrzují to i naše právní analýzy," uvedl Hanzelka.
Babiš podle něj učinil vše, co po něm český právní systém vyžadoval. "Svěřenské fondy neřídí ani neovládá. Agrofert čerpá dotace zcela v souladu s českým i evropským právem a podle stejných pravidel jako všichni ostatní příjemci dotací v České republice," prohlásil.
Hospodářské noviny (HN) v červenci uvedly, že Agrofert loni získal na dotacích rekordních 2,1 miliardy korun. Na dani z příjmu přitom firma ve stejném období zaplatila 739 milionů korun. Firmy spadající pod Agrofert získaly 1,35 miliardy korun na provozních dotacích, na které má nárok každý, kdo splní příslušné podmínky. Jde například o dotace na hektar půdy či chované zvíře. Dalších 607 milionů korun tvořily podle HN investiční dotace. Ty se skládají z přímých finančních částek a z čerpaných pobídek v podobě slev na dani.
Konsolidovaný zisk koncernu Agrofert se loni meziročně snížil o 38 % na 4,8 miliardy korun a konsolidované tržby stagnovaly na 155,1 miliardy Kč. Za poklesem stojí výkon německé pekárenské skupiny Lieken, nedařilo se také společnostem chemického sektoru v oblasti produkce hnojiv. Naopak dobře si vedly zemědělské společnosti.
Transparency International: Česko by mělo případně vrácené dotace po Agrofertu vymáhat
Pokud Česká republika bude muset vracet Evropské unii peníze kvůli dotacím pro Agrofert, měla by je následně po holdingu vymáhat, uvedla organizace Transparency International (TI), která v září podala Evropské komisi podnět kvůli podezření na střet zájmů premiéra Andreje Babiše. Podle právníka TI by ale získání případné kompenzace bylo právně velice složitým a dlouhým procesem.
Babiš loni vložil Agrofert do svěřenských fondů, TI ale již dříve poukázala na to, že podle informací ve slovenském registru partnerů veřejného sektoru premiér holding stále ovládá.
"Šachmat pro miliardové EU dotace pro Agrofert a premiéra Babiše. Transparency podala svůj podnět Evropské komisi naprosto oprávněně, peníze se budou vracet, střet zájmů musí Babiš vyřešit," uvedl ředitel české pobočky a člen globální správní rady TI David Ondráčka. Organizace míní, že Babiš by měl ukončit dvojí roli politika a byznysmena.
Zdroj: ČTK