Evropské akcie zakončily první den druhého pololetí poklesem

Akcie na západoevropských akciových trzích sice začaly ve středu v plusu, nakonec ale skončily v červených číslech. Dění na některých burzách ovlivnily technické problémy systému Xetra.
Panevropský index STOXX Europe 600 nakonec přidal 0,24 % na 361,19 bodu, britský index FTSE 100 odepsal 0,19 % na 6 157,96 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,18 % na 4 926,94 bodu a německý DAX se snížil o 0,41 % na 12 260,57 bodu.
Zpracovatelský sektor v Evropě sice vykazuje určité známky zlepšení, ale stále je pod důležitou úrovní 50 bodů, což je pro investory poněkud rozporuplná zpráva. Optimisticky nepůsobí ani pokračující růst nových případů nakažených koronavirem po celém světě. Finanční injekce od centrálních bank sice stále pomáhají, ale nemohou zde být donekonečna (nebo ano?)
Některé burzy, které využívající systém Xetra (včetně německé, rakouské, nebo i české), měly v průběhu dne technické problémy, ty se ale po nějaké době podařilo vyřešit. Z jednotlivých sektorů se dařilo zejména zpracovatelům ropy, jejichž akcie pozitivně reagovaly na růst ceny ropy.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Počet nezaměstnaných v Německu se v červnu v důsledku koronavirové krize zvýšil o dalších 69 tisíc a dostal se na celkových 2,943 milionu.Nezaměstnanost se zvýšila na 6,4 %, což je o dvě desetiny procenta méně, než byly odhady analytiků. Informoval o tom ve středu německý úřad práce, podle něhož je v meziročním srovnání nezaměstnaných o 637 tisíc více.
- Německý automobilový koncern Volkswagen zastavil plány na výstavbu nové továrny v Turecku, která měla vyrábět i škodovky.Firma ve středu podle agentury DPA oznámila, že za jejím rozhodnutím je propad poptávky v důsledku koronavirové krize.
- Německá ekonomika se z krize způsobené šířením koronaviru postupně dostane, ovšem na loňskou úroveň se vrátí až ke konci příštího roku.Předpověděl to ve středu německý hospodářský institut Ifo. V letošním třetím čtvrtletí se podle jeho odhadů hrubý domácí produkt (HDP) Německa zvýší o 6,9 %, ve čtvrtém o 3,8 %.
- Irský nízkonákladový letecký přepravce Ryanair hodlá zrušit asi 3 500 pracovních míst, pokud se nedohodne se zaměstnanci na snížení mezd.Oznámil to ve středu šéf podniku Michael O'Leary. Ryanair podle svých internetových stránek zaměstnává přes 19 tisíc lidí. Odvětví letecké přepravy nyní po celém světě čelí negativním dopadům koronavirové krize. Podle O'Learyho by se mohlo potýkat s problémy ještě jeden či dva roky.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Německu v červnu dosáhl 45,2 vodu po květnových 36,6 bodu. Analytici čekali zlepšení jen na 44,6 bodu. Hodnota pod 50 body ovšem nadále znamená, že manažeři firem čekají spíše zhoršování situace.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v eurozóně vzrostl na 47,4 bodu z květnových 39,4 bodu. To je lepší výsledek, než předpovídali analytici, kteří v anketě agentury Reuters v průměru čekali vzestup indexu na 46,9 bodu. Hodnota pod 50 body ale stále znamená očekávání dalšího zhoršení situace.
- Švédský výrobce osobních automobilů Volvo Cars svolává ke kontrole téměř 2,2 milionu aut, která byla vyrobena mezi lety 2006 a 2019. Důvodem jsou možné problémy s bezpečnostními pásy. Pro Volvo je to největší svolávací akce tohoto druhu, informovala ve středu agentura Reuters.
- Telekomunikační operátor Nordic Telecom loni zvýšil tržby o 140 milionů na 433 milionů korun. Firma se zároveň z předchozí ztráty dostala do provozního zisku 18 milionů korun. Růst tržeb výrazně ovlivnilo dokoupení 50 procent ve společnosti Libli.
Zdroj: CNBC, Reuters, MarketWatch