Evropské akcie v pondělí zdražily, proti trendu šly utility

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v plusu, když těžily z pátečního oznámení dohody mezi USA a Mexikem, díky které nebyla zavedena cla na dovoz mexického zboží do Spojených států výměnou za přijetí opatření, která omezí nelegální migraci do USA.
Regionální index STOXX Europe 600 posílil o 0,21 % na 378,27 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,59 % na 7 375,54 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,34 % na 5 382,5 bodu. V Německu se v pondělí kvůli státnímu svátku neobchodovalo.
Nejvyšší zisk zaznamenal sektor základních materiálů, které vzrostl o 1,2 %, utility naopak odepsaly zhruba 0,7 %.
V poklesu z minulého týdne pokračovala dánská biotechnologická společnost Novozymes, která v pátek snížila výhled hospodaření. Zhruba o 2 % naopak zdražily akcie automobilek Renault a Fiat Chrysler Automobiles, které podle agentury Reuters znovu jednají o fúzi.
Investory v pondělí zklamala britská makrodata, podle kterých britská ekonomika v dubnu klesla o 0,4 procenta, nejvíce od března 2016. Přispěl k tomu hlavně prudký propad výroby automobilového sektoru, který byl nejvyšší za dobu, kdy se tento údaj začal sledovat.
Evropské akcie (10. června 2019), zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 2,6 procenta z dubnových 2,7 procenta. Bez práce bylo 200 675 lidí, což je nejméně od května 1997. Volných pracovních míst opět přibylo, a jejich nabídka tak nadále převyšovala počty nezaměstnaných. Úřady ke konci května evidovaly 346 552 volných míst. Informoval o tom v pondělí Úřad práce ČR.
- Italsko-americký výrobce automobilů Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a francouzská automobilka Renault hledají způsob, jak oživit fúzi, od níž FCA minulý týden odstoupil, a jak zajistit souhlas aliančního partnera Renaultu, japonské automobilky Nissan Motor. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvolání na zdroje blízké automobilkám. Nissan se podle zdrojů chystá výměnou za podporu fúze po Renaultu žádat, aby výrazně snížil svůj podíl 43,4 procenta v japonské automobilce.
- Íránské ministerstvo zahraničí v pondělí odsoudilo evropské signatáře dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 za to, že neučinili nic k záchraně dokumentu poté, co jej loni vypověděl americký prezident Donald Trump. Německý ministr zahraničí Heiko Maas, který je nyní na návštěvě Teheránu, mezitím vyjádřil naději, že brzy bude zaveden evropský platební systém, který by měl umožnit obchodovat s Íránem a přitom obejít americké sankce, informovala agentura Reuters.
- Hlavní kandidát na příštího britského premiéra Boris Johnson chce snížit daně podnikatelům a zvýšit práh, od něhož zaměstnanci platí 40procentní daň z příjmu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Johnsonův pravidelný sloupek v deníku the Telegraph.
Zdroj: CNBC