Evropské akcie v pátek stouply, v týdenním horizontu se ale indexy na směru neshodly

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo v zelených číslech. Náladu investorů podporoval mimo jiné slibný začátek americké výsledkové sezóny. V horizontu pěti obchodních dní však jsou výsledky evropských burz smíšené.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek přidal 0,16 % na 387,53 bodu, za celý týden se ale snížil o 0,18 %. Britský index FTSE 100 vzrostl v pátek o 0,26 % na 7 437,06 bodu (za týden: -0,13 %), francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,31 % na 5 502,70 bodu (za týden: +0,48 %) a německý DAX uzavřel se se ziskem 0,54 % na 11 999,93 bodu (za týden: -0,08 %).
STOXX Europe 600 - 12. dubna 2019, zdroj: MarketWatch
Hospodářská čísla za letošní první čtvrtletí na Wall Street odtajnily banky JPMorgan Chase a Wells Fargo. Bankovní společnost JPMorgan Chase, která je podle aktiv největší bankou ve Spojených státech, v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 5,4 % na 9,18 miliardy dolarů. Zisk na akcii v prvním čtvrtletí stoupl na 2,65 dolaru z 2,37 dolaru před rokem. Analytici přitom počítali s jeho poklesem na 2,35 dolaru. Nad odhady trhu byly i výsledky Wells Fargo.
STOXX Europe 600 - týden do 12. dubna, zdroj: MarketWatch
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Do užšího výběru na novou továrnu německého automobilového koncernu Volkswagen postoupilo podle informací agentury DPA Bulharsko a Turecko. Německá média o těchto dvou zemích spekulovala již dříve. Konečné rozhodnutí, kam budou směřovat miliardy eur a kde najdou práci tisíce lidí, by mělo padnout na zasedání dozorčí rady automobilky po Velikonocích.
- Německý automobilový koncern Volkswagen v letošním prvním čtvrtletí dodal zákazníkům zhruba 2,606 milionu vozů, což znamená meziroční pokles o 2,8 %. Oznámila to v pátek firma, jejíž součástí je i česká Škoda Auto. Upozornila však, že si vedla lépe než celý automobilový trh, což vedlo k nárůstu jejího tržního podílu.
- Kvůli datovým centrům, která americké technologické společnosti připravují v Dánsku a která hodlají napájet zelenou energií, bude tato severská země muset zvýšit výrobu elektrické energie z fosilních paliv. Vyplývá to z nové zprávy dánské rady pro otázky klimatologických změn. Apple, Facebook a Google by podle dánské opoziční strany Rudo-zelená aliance měly více přispět na zaplacení větrných parků, z nichž hodlají svá chystaná datová centra v Dánsku napájet.
- Maďarský ropný a plynárenský koncern MOL se rozhodl předložit dobrovolnou veřejnou nabídku na odkup akcií od minoritních akcionářů slovenské rafinerie Slovnaft, ve které už vlastní podíl 98,56 %. Na svých internetových stránkách o tom v pátek informovala společnost Slovnaft.
- Evropská komise (EK) v transatlantickém sporu o subvence pro výrobce letadel Airbus a Boeing vypracovala seznam produktů dovážených ze Spojených států v hodnotě 20 miliard eur, na které by mohla uvalit cla. S odvoláním na diplomatické zdroje to v pátek uvedla agentura Reuters.
- Eurozóna: Průmyslová výroba v únoru meziročně klesla o 0,3 % (odhad: -1 %, leden: -0,7 %).
- Německo: Index velkoobchodních cen v březnu meziročně stoupl o 1,8 % (únor: +1,6 %).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 3 % z únorových 3,2 %. Bez práce bylo 227 000 lidí, což je nejnižší březnová hodnota od roku 1997. Počet volných pracovních míst se zvýšil na téměř 340 000. Oznámil to v pondělí Úřad práce ČR. Loni v březnu byla míra nezaměstnanosti 3,5 %.
- Průmyslová produkce v ČR po lednovém poklesu v únoru meziročně vzrostla o 1,5 %. Nejvíce k tomu přispělo odvětví energetiky. Klesla naopak výroba aut. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová výroba reálně vyšší o půl procenta.
- Zahraniční obchod České republiky v únoru skončil v přebytku 17,6 miliardy korun, meziročně tak byl přebytek nižší o 1,4 miliardy korun. Bilanci příznivě ovlivnil vývoz motorových vozidel. Naopak negativně se na ní podepsal horší výsledek obchodování s ostatními dopravními prostředky, jako jsou lodě, lokomotivy, letadla nebo jízdní kola, s ropou a zemním plynem a s počítači. Vyplývá to z předběžných výsledků, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Vývoz meziročně stoupl o 5,1 % na 300 miliard korun a dovoz o šest procent na 282,4 miliardy Kč.
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v dubnu vyšplhala na nejvyšší úroveň od loňského listopadu. K růstu důvěry přispěly známky oživování hospodářské aktivity v Číně, které podpořily optimismus ohledně budoucího vývoje. Vyplývá to z výsledků průzkumu výzkumné společnosti Sentix.
- Úřad Evropské unie pro dohled nad ochranou dat (EDPS) zahájil vyšetřování, které má zjistit, zda produkty poskytnuté americkou softwarovou společností Microsoft institucím EU splňují nová pravidla o ochraně dat. Vyplývá to z pondělního prohlášení úřadu.
- Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer hodlá v Německu zrušit 4 500 pracovních míst. Snižování počtu zaměstnanců je součástí restrukturalizace, která má výrazně posílit produktivitu a ziskovost podniku po převzetí americké biotechnologické společnosti Monsanto.
- Nizozemsko se stane první zemí s úvěrovým hodnocením AAA, která vydá takzvané zelené dluhopisy podporující projekty zaměřené na zlepšení životního prostředí. Prodej cenných papírů s 20letou splatností bude zahájen v květnu, uvedla agentura Bloomberg.
- Tempo růstu globální ekonomiky v letošním roce klesne na 3,3 % z loňských 3,6 %. V pravidelném jarním výhledu World Economic Outlook to v úterý uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Příští rok by se ale růst měl vrátit na 3,6 %. Horší je také výhled pro Českou republiku.
- Francouzské Národní shromáždění v pondělí večer schválilo velkou většinou hlasů zavedení digitální daně na národní úrovni. Tříprocentní daní zatíží příjmy velkých mezinárodních internetových firem. Výnos z ní by měl pomoci financovat nouzová ekonomická a sociální opatření avizovaná vládou prezidenta Emmanuela Macrona v prosinci, kdy vrcholily protesty hnutí žlutých vest.
- Bankovní ústav Société Générale plánuje propustit 1 600 lidí, většinu z divizí korporátního a investičního bankovnictví. Banka to v úterý oznámila v tiskové zprávě, a potvrdila tak dřívější spekulace médií.
- Norský mobilní operátor Telenor se dohodl na převzetí kontrolního podílu 54 % ve třetí největší finské mobilní firmě DNA. Za podíl zaplatí 1,5 miliardy eur. Telenor tak vstupuje na finský telekomunikační trh, čímž si rozšíří působnost ve Skandinávii. Kromě Norska už funguje ve Švédsku a Dánsku.
- Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR) navrhl seznam produktů z Evropské unie, na které chtějí Spojené státy uvalit odvetná cla za subvence pro výrobce letadel Airbus. Na seznamu je řada produktů - od velkých komerčních letadel až po mlékárenské produkty a víno.
- Před investicemi ve východoevropských zemích, které se připojily k Evropské unii, varuje americký list The Wall Street Journal (WSJ). Poukazuje na řadu soudních sporů, v nichž figuruje 11 zemí včetně České republiky. V materiálu, o němž v úterý informoval server Echo24.cz, se věnuje zejména sporu ČR se švýcarským investorem Sebastianem Pawlowským a sporu Polska a americké společnosti Invenergy.
- Britská bankovní společnost Standard Chartered se dohodla, že úřadům ve Spojených státech a Británii zaplatí zhruba 1,1 miliardy dolarů kvůli porušování amerických sankcí vůči Íránu a dalším zemím. Informovaly o tom v úterý příslušné úřady a firma.
- Odbyt hlavní značky VW z německého automobilového koncernu Volkswagen se v prvním čtvrtletí meziročně snížil o 4,5 % na 1,456 milionu vozů, a to zejména kvůli slabší poptávce v Číně. Pokles zaznamenaly rovněž luxusní značky Audi a Porsche. Vyplývá to z údajů, které v úterý koncern zveřejnil.
- Ruský prezident Vladimir Putin v úterý načrtl ambiciózní program zajištění ruské přítomnosti v Arktidě, včetně plánů na vybudování nových přístavů a rozšíření flotily ledoborců. Na arktickém fóru v Petrohradu, kterého se zúčastnili také představitelé Finska, Dánska, Islandu a Norska, řekl, že Rusko plánuje dramaticky zvýšit přepravu nákladů po takzvané severní mořské cestě, vedoucí podél severního pobřeží Ruska, z loňských 20 milionů tun na čtyřnásobek v roce 2025.
- Maďarský ministr financí Mihály Varga označil čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei po úterní schůzce s představitelem vedení této firmy za strategického partnera své země pro informační technologie. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že Maďarsko ignoruje obavy mnoha západních vlád, které považují používání technologií čínské firmy za bezpečnostní riziko.
- Evropská centrální banka na dubnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Zároveň zopakovala, že úrokové sazby zůstanou na současných úrovních minimálně do konce roku. Šéf banky Mario Draghi na tiskové konferenci mimo jiné řekl, že šance, že se eurozóna propadne do recese, je velmi malá.
- Spotřebitelské ceny v březnu meziročně stouply o tři procenta. Šlo o nejvyšší meziroční nárůst od října 2012. Vyšší byly zejména ceny některých potravin, zdražila i elektřina nebo pohonné hmoty. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad (ČSÚ). Výsledek je nad odhady analytiků. V únoru spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 2,7 %.
- Britská ekonomika před původním datem brexitu rostla více, než se čekalo. V únoru vzrostla ve srovnání s lednem o 0,2 %, analytici v anketě agentury Reuters očekávali stagnaci. Oznámil to ve středu britský statistický úřad. Díky tomu, že si výrobci vytvářeli zásoby před odchodem Británie z Evropské unie, hospodářství za tři měsíce do února vzrostlo o 0,3 %, zatímco experti čekali růst jen o 0,2 %.
- Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá odkoupit významný akciový podíl v partnerské firmě JAC Motors v Číně. Jako poradce už proto automobilka kontaktovala investiční banku Goldman Sachs, řekli agentuře Reuters lidé seznámení se situací. Firma, která je na největším automobilovém trhu světa největším zahraničním výrobcem aut, chce využít zmírnění vlastnických pravidel pro zahraniční automobilky, které loni oznámila čínská vláda.
- Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová a šéfové vlád evropské sedmadvacítky se v noci na čtvrtek dohodli na tom, že Británie opustí Evropskou unii nejpozději 31. října letošního roku. Pro evropskou ekonomiku, Českou republiku nevyjímaje, to však nijak zvlášť dobrá zpráva není. Nejistota a odklady zvyšují firmám výdaje. Celkový dopad nákladů podniků na přípravy brexitu činí jen v Česku desítky miliard korun, řekla mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková.
- Čínští špehové ukradli cenné obchodní tajemství nizozemského výrobce polovodičového vybavení ASML a způsobili tím firmě škodu v řádu stovek milionů eur. Napsal to ve čtvrtek nizozemský finanční list Financieele Dagblad, podle kterého je případ jednou z největších špionáží v zemi.
- Britská ropná společnost BP plánuje ukončit dva své projekty na těžbu plynu z břidlic v jihozápadní čínské provincii S'-čchuan. Důvodem jsou neuspokojivé výsledky. BP se tak připojí k dalším velkým světovým energetickým firmám, včetně Royal Dutch Shell, Exxon Mobil, ConocoPhillips a ENI.
- Německé úřady provedly razii v případu daňových podvodů s akciemi. O úterní akci, jíž se zúčastnilo 170 úředníků a 11 státních zástupců, ve čtvrtek informovala generální prokuratura ve Frankfurtu nad Mohanem. Vyšetřovatelé podezřívají šest mužů a jednu ženu, že německý stát připravili prostřednictvím takzvaných cum-ex akciových obchodů o miliony eur, napsala agentura DPA.
- Konečné údaje o německé inflaci potvrdily odhad, že tamní spotřebitelské ceny byly v březnu o 1,3 procenta vyšší než o rok dříve, rostly tak nejpomaleji od dubna roku 2018. V únoru čítal rozdíl 1,5 procenta.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Největší britská maloobchodní společnost Tesco díky úsporám a převzetí velkoobchodu Booker zvýšila v uplynulém finančním roce provozní zisk o 34 % na 2,21 miliardy liber. Překonala tak očekávání. Firma, která podniká i v České republice, tak podle analytiků pokračuje pod vedením šéfa Dave Lewise v zotavování. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali pro dvanáctiměsíční období do 23. února provozní zisk 2,08 miliardy liber. Tesco ve středu také uvedlo, že výrazně zvýší dividendu.
- Výsledky LVMH - Moët Hennessy Louis Vuitton v 1Q: Tržby 12,54 miliardy EUR (loni: 10,85 miliardy EUR, odhad: 12,23 miliardy EUR).
- Výsledky Sodexo v 1HFY2019: Čistý zisk 364 milionů EUR (loni: 372 milionů EUR), tržby 11,05 miliardy EUR (meziročně +6,8 %).
Zdroj: CNBC, ČTK