Evropské burzy ve středu stouply, dařilo se akciím bank a automobilek

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v zelených číslech, když investoři monitorovali výsledkovou sezónu a vyhodnocovali údaje o růstu čínské ekonomiky.
Regionální index STOXX Europe 600 posílil o 0,1 % na 389,59 bodu, britský FTSE 100 získal pouze 0,02 % na 7 471,32 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,62 % na 5 563,09 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,43 % na 12 153,07 bodu.
Dařilo se zejména akciím bank a automobilek, které těžily z pozitivních čínských makrodat. Středeční vládní údaje ukázaly, že hrubý domácí produkt Číny v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl meziročně o 6,4 procenta. Tempo růstu bylo stejné jako v předchozím kvartále, údaj je však lepší než odhady analytiků, kteří se báli dalšího zpomalení.
O necelé procento naopak klesl sektor základních materiálů. Akcie společnosti BHP Group zlevnily o 2,6 %, Rio Tinto odepsala 2,8 %.
Akcie banky Commerzbank zdražily zhruba o 1,5 % poté, co německá média v úterý přinesla zprávu, že o převzetí druhé největší německé banky projevila zájem největší nizozemská finanční skupina ING. Oba finanční ústavy odmítly tyto spekulace komentovat.
Evropské akcie (17. dubna 2019), zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Společnost ČEZ bude o prodeji svých bulharských aktiv vyjednávat s bulharskou finanční skupinou Eurohold, které nabídla exkluzivitu. Jako druhá v pořadí v prodejním procesu zůstává India Power, od které firma před časem rovněž obdržela závaznou nabídku na odkup bulharských aktiv. ČTK to ve středu sdělila mluvčí ČEZ Alice Horáková.
- Česká národní banka může mít v letošním roce prostor pro jedno zvýšení úrokových sazeb. To by se mohlo uskutečnit spíše v první polovině roku, protože ve druhé polovině má nastat odložený odchod Británie z Evropské unie. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekl člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub.
- Škody v celkové výši 78 miliard eur způsobili podle německých vyšetřovatelů někteří manažeři koncernu Volkswagen svým podílem na emisním skandálu. Údaj obsahuje obžaloba z konce minulého týdne, která směřuje i proti bývalému šéfovi německého koncernu Martinu Winterkornovi a o které informovaly deník Süddeutsche Zeitung a rozhlasové a televizní stanice NDR a WDR.
- Německá vláda již podruhé za tři měsíce zhoršila svůj odhad růstu domácí ekonomiky na letošní rok. Podle nové prognózy se má hrubý domácí produkt v letošním roce zvýšit jen o 0,5 procenta místo doposud očekávaného jednoho procenta.
Výsledková sezóna
- Švédský výrobce komunikačního zařízení Ericsson hospodařil v prvním čtvrtletí letošního roku s provozním ziskem 4,9 miliardy švédských korun. Ve stejném období loňského roku firma vykázala ztrátu 312 milionů SEK. Výsledky výrazně překonaly odhady analytiků díky silnému růstu v Severní Americe a snížení nákladů a akcie firmy stouply v reakci na výsledky až na nejvyšší hodnotu za čtyři roky.
Zdroj: CNBC