Evropské akcie ve středu stoupaly navzdory politickému napětí

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy směřovaly ve středu převážně vzhůru, když investory povzbuzovaly čerstvá makroekonomická čísla a firemní výsledky.
Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 zakončil seanci se ziskem 0,29 procenta; většina jeho sektorů skončila v černých číslech. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,36 procenta, německý DAX vystoupal o 0,37 procenta a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,42 procenta.
Nejlépe se vedlo akciím v sektorech potravin a nápojů, automobilových výrobců a médií. Na pozadí příznivých zpráv však stále hrozila nejistota stran vývoje situace v Katalánsku a ohledně brexitu.
Z jednotlivých titulů na sebe upoutalanejvíce pozornosti holandská chemička Akzo Nobel, jež zveřejnila výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí. Ačkoli firma oznmila, že očekává příznivý vývoj v Severní Americe a v oblasti EMEA (s výjimkou Británie), její akcie poklesly o 1,84 procenta.
Dobrý den nezažila ani britsko-australská těžařská firma Rio Tinto, jejíž dva manažeři byliv USA obviněni z podvodného nadhodnocení uhelných dolů v Mozambiku; její akcie zlevnily o tři procenta.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Německý ústavní soud ve středu zamítl novou žádost o zrušení účasti německé centrální banky v programu nákupů dluhopisů a dalších aktiv za celkem 2,3 bilionu eur, který uplatňuje Evropská centrální banka. Rozhodnutí tak je na Evropském soudním dvoru, informovala ve středu agentura Reuters. ECB se nákupem dluhopisů snaží podpořit ekonomiku a také zvýšit inflaci.
- Největší německý stavební koncern Hochtief podal konkurenční návrh na převzetí španělského provozovatele placených silnic Abertis. Hochtief, jehož většinovým vlastníkem je španělská skupina ACS, ve středu oznámil, že za Abertis nabízí 17,1 miliardy eur.
- Navzdory krachu jednání s indickou Tata Motors pokračuje Volkswagen v plánu na vstup do segmentu levných aut. Do roku 2020 chce mít dvě nové modelové skupiny, určené k prodeji hlavně v Číně a Indii. V Indii chce Volkswagen nabízet vůz vyvinutý českou Škoda Auto za 5000 eur, pro Čínu jsou v plánu dva modely SUV v ceně od 8000 do 10 000 eur vyrobené ve spolupráci s čínským partnerem FAW.
- Španělská automobilka Seat už nebude hledat příležitosti na íránském trhu. Firma, která je součástí koncernu Volkswagen, se hodlá soustředit na svá hlavní odbytiště v Evropě a dalších regionech. Seat ve středu zdůraznil, že krok není reakcí na zpřísnění postoje Spojených států vůči Teheránu.
- Výrobce fitness náramků FitBit v současnosti rozšiřuje své operace v Rumunsku,čímž následuje celou řadu nadnárodních společností. V posledních letech zvýšily činnost v zemi značky Siemens, Ford či Bosch, a ještě více tak podpořily rychle rostoucí ekonomiku, napsal britský deník The Guardian.
- Britská společnost Reckitt Benckiser plánuje reorganizovat své podnikání do dvou rozdílných divizí. Jedna by se zaměřila na zdraví, druhá na hygienické potřeby a produkty pro domácnost. Cílem reorganizace je zlepšit výkon firmy a zajistit jí růst, informovala ve středu agentura Reuters.
Zdroj: CNBC