Evropské akcie v úterý ztratily přes tři procenta

Evropské akciové trhy byly v úterý silně ovlivňovány propadem cen ropy a nevýraznými čtvrtletními výsledky firem. Opět tak rostou obavy investorů z přetrvávajících problémů globální ekonomiky kvůli pandemii covid-19.
Panevropský akciový index STOXX Europe 600 ztratil 3,39 % na 324,31 bodu, britský FTSE 100 odepsal 2,96 % na 5 641,03 bodu, německý DAX oslabil o 3,99 % na 10 249,85 bodu a francouzský CAC 40 klesl o 3,77 % na 4 357,46 bodu.
Hlavním důvodem pádu na evropských trzích byl v úterý pondělní propad cen ropy WTI v USA, který v úterý negativně ovlivnil také cenu ropy Brent, jenž ztrácela v úterý večer přes 25 % a dostala se pod cenu 20 dolarů za barel.
Stejně jako v pondělí byly zase hlavními tahouny sektory základních materiálů a energie, které ztrácely přes 5 %. Akcie společností působící v oblasti těžby ropy a zemního plynu, jako jsou Neste, TechnipFMC, nebo Sbm Offshore ztratily přes 6 %, podobně jako akcie firmy BHP Group, které zase reagovaly na zprávu o propadu na trhu s ocelí.
"Akcie ropných společností mají velké problémy. S tak nízkými cenami nemají téměř žádné příjmy. S tím, jak snižují kapitálové výdaje, nebo zpožďují a ukončují projekty, je u těch, které už mají nízkou ziskovost, větší riziko snížení dividend za účelem zachování zdrojů," míní David Trainer, šéf společnosti firmy New Constructs.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v průběhu tří měsíců od prosince do února vzrostla na 4 %, přičemž analytici očekávali stagnaci na 3,9 %. Počet lidí bez práce v tomto období vzrostl o 58 000 na 1,36 milionu.
- Francouzské automobilce PSA v prvním čtvrtletí meziročně klesl odbyt o 29 % na 627 000 vozů. Firma se podobně jako její konkurenti potýká s negativními dopady koronavirové krize. Podnik v úterý předpověděl, že evropský automobilový trh se v letošním roce propadne o 25 %.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v dubnu výrazně zvýšila, obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru zřejmě polevily. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnil institut ZEW.
- Německá vláda se opět chystá zachraňovat krachující leteckou společnost Condor. Podle zdrojů agentury DPA z německého kabinetu jí hodlá poskytnout úvěr 380 milionů až 550 milionů. Condor, který dříve patřil cestovní kanceláři Thomas Cook, se chystala koupit polská letecká společnost PGL, ta ale od dohodnuté transakce minulé pondělí odstoupila.
- Stále více evropských vlád a velkých firem podporuje myšlenku, aby oživení evropské ekonomiky po koronavirové krizi vycházelo z klimatického plánu Evropské komise. K výzvě, aby chystané masivní investice byly v souladu se Zelenou dohodou pro Evropu, se už připojilo 17 zemí včetně Slovenska. EK tvrdí, že navzdory tlaku z některých odvětví nehodlá tempo přechodu k ekologicky šetrnému hospodářství zpomalit.
Zdroj: CNBC, Reuters