Evropské akcie týden zahájily silným růstem, podpořila je ekonomická data

Obchodování na západoevropských burzách skončilo v pondělí vysoko v zelených číslech. Náladu na trzích podpořila data ze zpracovatelského sektoru, která ukázala na příznivý trend vývoje aktivity v této oblasti. Výsledky hospodaření zveřejnila mimo jiné automobilka Ferrari.
Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 2,05 %, britský FTSE 100 se zvýšil o 2,29 %, francouzský CAC 40 přidal 1,93 % a německý DAX den zakončil se ziskem 2,71 %.
STOXX Europe 600 - 3. srpna 2020, zdroj: MarketWatch
Investoři dopoledne vyhodnocovali sérii indexů nákupních manažerů ve výrobě. Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny se v červenci poprvé od začátku loňského roku vrátila k růstu. Aktivita v průmyslu se dále zlepšila také v Británii, kde výroba rostla nejrychleji za tři roky.
Ve středoevropském regionu potěšila také data z Maďarska a Polska. Průmysl v Maďarsku i Polsku se v červenci vrátil k růstu, a překonal tak propad způsobený koronavirovou krizí.V Polsku je navíc aktivita v růstovém pásmu poprvé od října 2018. Tento vývoj přitom kontrastuje s vývojem v České republice, kde hodnota PMI zůstává v pásmu útlumu.
Akcie automobilky Ferrari na burze v Miláně vyskočily o necelá čtyři procenta poté, co společnost oznámila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí. Čísla sice byla slabá, firma se ale udržela v zisku.
Nejdůležitější pondělní události na evropských trzích
- Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále zhoršení, byť méně výrazné než v červnu. Index PMI stoupl v červenci na 47 bodů z červnových 44,9 bodu. Index je tak nejvýš za posledních 16 měsíců, informovala v pondělí společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.
- Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny se v červenci poprvé od začátku loňského roku vrátila k růstu, neboť po dalším uvolnění protikoronavirových restrikcí se začala zotavovat poptávka. Aktivita v průmyslu se dál zlepšila i v Británii, kde výroba rostla nejrychleji za tři roky. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky v pondělí zveřejnila organizace IHS Markit.
- Průmysl v Maďarsku i Polsku se v červenci vrátil k růstu, a překonal tak propad způsobený koronavirovou krizí. Ukázaly to v pondělí hodnoty indexů nákupních manažerů (PMI) pro jednotlivé země. V Polsku je navíc aktivita v růstovém pásmu poprvé od října 2018. Tento vývoj kontrastuje s vývojem v České republice, kde hodnota PMI zůstává v pásmu útlumu.
- Schodek státního rozpočtu se ke konci července prohloubil na 205,1 miliardy korun z červnových 195,2 miliardy korun. Loni ke konci července byl schodek 9,7 miliardy korun. Informovalo o tom v pondělí ministerstvo financí (MF). Letošní červencový výsledek je nejhorší od vzniku ČR. Dosud byl ke konci července nejvyšší schodek rozpočtu v roce 2009, a to 76,2 miliardy korun.
- Polský antimonopolní úřad (UOKiK) vyměřil ruské plynárenské společnosti Gazprom pokutu ve výši 213 milionů zlotých (zhruba 1,3 miliardy Kč) kvůli nedostatečné spolupráci při jeho řízení souvisejícím s plynovodem Nord Stream II. Oznámil to v pondělí úřad.
Výsledková sezóna
- Komerční bance klesl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 38,5 % na 4,44 miliardy Kč. Po očištění o jednorázové položky byl nižší o 37 %. Celkové výnosy klesly o 6,7 % na 15,08 miliardy Kč. Čísla byla ovlivněna prudkým zhoršením ekonomické situace v souvislosti s pandemií nemoci covid-19, opatřeními státu na zpomalení jejího šíření a v této souvislosti i oslabením spotřebitelské a podnikatelské důvěry, ale také dopady trojího snížení úrokových sazeb České národní banky.
- Zisk britské banky HSBC Holdings před zdaněním v první polovině letošního roku klesl o 65 procent na 4,32 miliardy USD. Propad byl vyšší, než se čekalo, protože koronavirová pandemie a její vliv na podnikání donutily banku zaměřenou převážně na Asii zvýšit rezervy na ztrátové úvěry.
- Italskému výrobci luxusních aut Ferrari klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 95 % na devět milionů eur.Hospodaření ovlivnila pandemie nemoci covid-19, která snížila výrobu i prodej.
- Francouzská banka Société Générale se ve druhém čtvrtletí propadla do ztráty 1,26 miliardy eur (33,1 miliardy Kč). Na vině jsou zejména odpisy v obchodní divizi, kterou se banka snaží restrukturalizovat, a posílení rezerv na ztrátové úvěry. Se ztrátou banka hospodařila už druhé čtvrtletí za sebou. Ve druhém čtvrtletí loni vykázala zisk 1,05 miliardy eur. Společnost, která v Česku vlastní Komerční banku, to uvedla v dnešním prohlášení.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK