Evropské akcie se ve středu vrátily k růstu

Akcie na západoevropských trzích ve středu skončily v zelených číslech. Pozitivní vliv na trhy měly relativně dobré výsledky některých velkých firem, naopak makrodata zapůsobila spíše negativně.
Panevropský index STOXX Europe 600 posílil 0,49 % na 365,16 bodu, britský index FTSE 100 přidal 1,14 % na 6 104,72 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,90 % na 4 933,34 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,47 % na 12 660,25 bodu.
Evropské akciové trhy od rána poměrně silně rostly, čemuž pomáhaly relativně dobré výsledky firem. Zisk Commerzbank sice klesl o 21 %, ale trh čekal horší čísla, a titul tak posílil o 4,9 %. Také pojišťovna Allianz (-0,47 %) zaznamenala propad zisku o 29 %, avšak očekává, že druhá polovina roku bude lepší. Deutsche Post (+2,54 %) naopak překonala očekávání a reportovala 19% nárůst tržeb, pozitivně překvapily také výsledky společnosti Ahold Delhaize (+5,32 %).
Dařilo se také těžařským společnostem, jejichž akcie těžily z růstu cen ropy a oslabování dolaru.
Růst akcií nakonec omezila makrodata, která sice vypadala na první pohled dobře, ale analytici čekali ještě lepší hodnoty. Podnikatelská aktivita v celé eurozóně měřená indexem PMI v červenci sice vzrostla nejrychleji za dva roky, ale stejně jako v Německu nebo Francii analytici očekávali ještě lepší čísla. Podobně na tom byla čísla o maloobchodních tržbách, které sice v Evropě i eurozóně vzrostly, ale nesplnily očekávání analytiků.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Firmy v Evropě se poměrně rychle oklepaly z následků koronakrize a jejich aktivita roste nejrychleji za poslední dva roky. Vyplývá to ze zprávy společnosti IHS Markit, která je založena na průzkumu mezi nákupními manažery.
- Maloobchodní tržby v eurozóně i v celé Evropské unii v červnu vzrostly. Objem tržeb se vrátil na úroveň z února, kdy ještě nebyla zavedena omezení proti šíření nemoci covid-19 způsobené novým koronavirem. V zemích platících eurem se obrat maloobchodů ve srovnání s předchozím měsícem zvýšil o 5,7 %, v celé EU pak o 5,2 %, oznámil ve středu evropský statistický úřad Eurostat. K růstu přispěly zejména vyšší výdaje za oblečení a pohonné hmoty.
- Švédská ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli dopadům nového koronaviru klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o rekordních 8,6 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který ve středu zveřejnil švédský statistický úřad. Země si však vedla lépe než většina ostatních zemí v Evropě. Meziročně se hrubý domácí produkt (HDP) propadl o 8,2 procenta.
- Britská letecká společnost Virgin Atlantic, která podobně jako ostatní aerolinky tvrdě doplácí na pandemii způsobenou šířením nového koronaviru, vyhlásila ve Spojených státech bankrot. Firma tam požádala o soudní ochranu před věřiteli a doufá, že se jí podaří získat čerstvý kapitál. Vyhlášení bankrotu v USA je podle mluvčí letecké společnosti součástí soudního řízení v Británii.
Výsledková sezóna
- Německé finanční společnosti Commerzbank ve druhém čtvrtletí klesl čistý zisk o 21 procent na 220 milionů eur. Banka ve středu současně upozornila, že za celý rok čeká ztrátu, a to kvůli vysokým odpisům půjček za zkrachovalou společností Wirecard a kvůli dopadům krize způsobené nemocí covid-19. Commerzbank je druhou největší bankou v Německu a vlastní českou mBank.
- Německé pojišťovně Allianz klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 29 % na 1,53 miliardy eur. Na hospodaření měla negativní vliv pandemie nemoci covid-19. Společnost ve středu současně uvedla, že kvůli nejistotám souvisejícím s pandemií zatím nevydá aktualizaci výhledu na celý rok. Výsledky ale překonaly očekávání analytiků, kteří čekali zisk 1,48 miliardy eur. Provozní zisk se snížil o 19 procent na 2,6 miliardy eur. Celkové výnosy klesly o 6,8 procenta na 30,9 miliardy eur.
- Nizozemská maloobchodní společnost Ahold Delhaize, která v České republice provozuje supermarkety a hypermarkety Albert, ve druhém čtvrtletí zvýšila očištěný provozní zisk o 78 % na 1,01 miliardy eur. Výsledek překonal očekávání a je za ním hlavně růst tržeb v kamenných obchodech i zájem o nákup přes internet s dodáním domů kvůli pandemii způsobené koronavirem.
- Německý výrobce luxusních automobilů BMW se ve druhém čtvrtletí propal do ztráty před zdaněním a úroky 666 milionů eur ve srovnání se ziskem 2,2 miliardy eur ve stejném období loni. Odbyt aut ve čtvrtletí kvůli omezením způsobeným koronavirovou krizí klesl o 25 procent. Za celý rok však automobilka podle svého sdělení očekává na provozní úrovni zisk.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, Reuters