Fed v květnu podle očekávání ponechal úroky beze změny a potvrdil, že bude při rozhodování o sazbách trpělivý

Měnový výbor americké centrální banky na svém květnovém zasedání podle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu beze změny v rozmezí 2,25-2,50 %. V prohlášení zveřejněném po zasedání banka zopakovala, že letos bude při rozhodování o změnách nákladů na úvěry trpělivá a že v nejbližších měsících není růst úroků pravděpodobný.
Analytici očekávali, že Fed měnovou politiku nezmění, přestože americký prezident Donald Trump na něj opět tlačí, aby snížil úroky, a pomohl tak zrychlit ekonomický růst USA.
V prohlášení centrální banka uvedla, že trh práce USA zůstává silný a že ekonomická aktivita v posledních týdnech rostla solidním tempem. V březnu Fed uvedl, že se zdá, že růst ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím loňského roku zpomalil.
Hlavní obavou bankéřů je podle prohlášení současná mírná inflace, která pokračuje v poklesu pod dvouprocentní cíl stanovený Fedem. Prohlášení naznačuje, že nedávný pokles inflace může být trvalejší, než se očekávalo, a nelze z něj již obviňovat pouze pokles cen energií.
Na závěr dvoudenního zasedání měnový výbor Fedu oznámil, že snížil na 2,35 % z dosavadních 2,4 % úrok, který platí banky za nadměrné rezervy. Chce tak zajistit, že hlavní jednodenní sazba zůstane v stávajícím cílovém pásmu.
Loni Fed zvýšil sazby čtyřikrát, naposledy v prosinci. Očekávalo se, že ve zvyšování úroků bude pokračovat, na začátku roku ale cyklus zvyšování úroků zastavil kvůli obavám ze zpomalování hospodářského růstu v USA i v zahraničí.
Tisková konference Jeromea Powella
Na předchozím zasedání americká centrální banka snížila výhled růstu ekonomiky USA i inflace. Pro rok 2019 Fed čeká růst HDP USA již jen o 2,1 % (v prosinci 2,3 %), spotřebitelské ceny by letos měly vzrůst o 1,8 % (v prosinci 1,9 %). Míra nezaměstnanosti by letos měla být 3,7 % (v prosinci banka čekala 3,5 %).
V pravidelné situační zprávě o stavu ekonomiky zvané Béžová kniha Fed v polovině dubna uvedl, že ekonomika Spojených států na přelomu zimy a jara pokračovala v růstu. Upozornil také, že řada firem se potýkala s problémy při hledání kvalifikovaných zaměstnanců. Růst ekonomické aktivity byl podle zprávy v březnu a začátkem dubna mírný a pouze několik regionů hlásilo jeho určité zesilování. Nedostatek kvalifikovaných pracovních sil se projevoval hlavně ve zpracovatelském sektoru a stavebnictví.
Od základní úrokové sazby Fedu se odvíjejí úvěrové náklady podniků i spotřebitelů. To znamená, že s růstem sazeb vklady v bankách bývají více úročeny, zatímco dlužníkům se prodražují půjčky. Americký prezident Donald Trump centrální banku v minulosti několikrát vyzval, aby úroky nezvedala a nesnižovala hospodářský růst.
Růst cen v březnu zrychlil na 1,9 %, růst HDP v prvním čtvrtletí dosáhl 3,2 %
Růst ekonomiky USA v prvním čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3,2 % z 2,2 % v předešlém čtvrtletí. Analytici naopak očekávali zpomalení růstu na 2,0 %. Za celý loňský rok americká ekonomika vzrostla o 2,9 %, celoroční růst tak zrychlil z předloňských 2,2 %, byl nejprudší za poslední tři roky a dostal se ke 3% úrovni, kterou si stanovila za cíl administrativa prezidenta Donalda Trumpa.
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v březnu meziměsíčně zvýšily o 0,4 %. Jejich růst tak zrychlil z únorových 0,2 %. Meziročně se zvýšily o 1,9 % poté, co v únoru byl jejich růst nejslabší od září 2016, když činil 1,5 %.
Zdroj: ČTK, Fed