Majetek Čechů v podílových fondech klesl v prvním čtvrtletí o 3,6 miliardy Kč na 480 miliard Kč

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, klesl v prvním čtvrtletí o 3,6 miliardy korun a 480 miliard korun. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovala Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Celkem 83 % objemu majetku v těchto fondech drží fyzické osoby, 17 % právnické osoby.
"Pokud bychom nezahrnuli do dat jednorázový odkup velkého institucionálního investora, investice obyvatelstva do fondů by i nadále mírným tempem rostly. Favoritem investorů zůstávají stejně jako v předchozím roce smíšené fondy," uvedla výkonná ředitelka asociace Jana Brodaniová.
Investiční analytik společnosti Partners Martia Tománek uvedl, že příliv peněz do smíšených fondů nelze vysvětlit jejich oblibou ze strany investorů. Hlavním důvodem je podle něj fakt, že tyto fondy jsou ve velkém nabízeny na pobočkách českých bank. Řada smíšených fondů investorům přitom přináší podprůměrné výsledky, upozornil.
Podíl investic do fondů na celkovém majetku domácností sice v posledních letech roste, nicméně struktura úspor českých domácností se podle Tománka mění jen pomalu. Češi i nadále drží rozhodující část svého majetku na bankovních vkladech.
Pokles zaznamenaly dluhopisové fondy (-9,4 miliardy Kč) a strukturované fondy (-1,6 miliardy Kč). Nárůst zaznamenala aktiva fondů nemovitostních (+1,1 miliardy Kč) smíšených (+4,6 miliardy Kč), akciových (+ 1 miliarda Kč), dále fondy fondů (+230 milionů Kč) a fondy peněžního trhu (+350 milionů korun).
"Vývoj v prvním kvartále nadále potvrzuje postupné navyšování podílu investic do podílových fondů na celkovém majetku domácností, zároveň jsme však byli svědky určitého zpomalení tempa růstu v důsledku vyšší rozkolísanosti kapitálových trhů a horší historické výkonnosti," uvedl místopředseda asociace Martin Řezáč.
Pokud současné období nízkých úrokových sazeb a výnosů na spořicích produktech přineslo něco pozitivního, je to rostoucí zájem Čechů o investice a investování obecně, doplnil analytik Breker Consulting Martin Novák. Lidé si podle něj začínají zvykat na to, že některé životní cíle je možné řešit i jinak než přes spořicí účet či terminovaný vklad.
Nejvíce peněz je ve smíšených fondech (193,2 miliardy Kč) a dluhopisových fondech (109,3 miliardy Kč). Hodnota majetku v zahraničních fondech stoupla klesla letos o sedm miliard, domácí fondy vykázaly růst o tři miliardy korun.
Mezi pětici největších zprostředkovatelů podílových fondů v Česku patří skupina České spořitelny s majetkem klientů 128,9 miliardy Kč, skupina ČSOB se 107,5 miliardy Kč, skupina Komerční banky s 58,1 miliardy korun, skupina Conseq se 36,3 miliardy korun a skupina Amundi se 27,8 miliardy Kč.
Zdroj: ČTK