Nová italská vláda chystá opatření proti daňovým únikům

Itálie chystá více opatření proti daňovým únikům, promítnout by se měla v rozpočtu chystaném na příští rok. Oznámila to ve čtvrtek vláda v Římě. Z členských zemí Evropské unie má podle statistik Evropské komise (EK) největší úniky na dani z přidané hodnoty (DPH) právě Itálie. Překonat tuto zakořeněnou zvyklost ale zřejmě nebude snadné, poznamenala agentura Reuters.
Ministerstvo financí odhaduje, že kvůli daňovým únikům přišel italský stát v letech 2013 až 2015 v průměru o 109 miliard eur každý rok. Novější odhady zatím nejsou k dispozici. Současná vláda protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) a středolevé Demokratické strany hledá peníze do rozpočtu na příští rok a chce daňovým únikům učinit přítrž.
"Daňové úniky patří k nejhorším problémům naší země. Vláda pracuje na opatřeních, po kterých nikdy dříve ještě nesáhla," řekl v úterý nestranický premiér Guiseppe Conte. "Chtěl bych se domluvit se všemi poctivými Italy: přijměte tuto výzvu, a v konečném důsledku budete platit méně (na daních)," dodal.
Vláda plánuje mimo jiné Italy přesvědčit, aby více používali platební karty, protože takové platby se dají snáze dohledat. Z toho důvodu chce zrušit nebo snížit provizi, kterou musejí maloobchodníci platit bankám za transakce do 30 eur.
Pro ty, kteří se placení daní vyhýbají, chystá vláda přísnější postihy. Hnutí M5S chce například prosadit snížení hranice, jejíž překročení se považuje za trestný čin, z nynějších 150 000 na 50 000 eur.
Kabinet počítá i s rozšířením systému elektronické evidence tržeb, k němuž se podle vládních zdrojů patrně budou muset od začátku příštího roku přidat malé podniky a samostatně výdělečné osoby, které vydělávají do 65 000 eur ročně a dosud elektronické účtenky vydávat nemusely.
Podobně jako v České republice, Portugalsku, na Slovensku a na Maltě chce kabinet zavést účtenkovou loterii.
Nynější italská vláda tak stojí před náročným úkolem přesvědčit Italy, že důsledné vymáhání daňových předpisů může vést ke snížení daní, které jsou v Itálii ve srovnání s jinými vyspělými zemi vysoké. Podle dat za rok 2017 činil poměr mezi výběrem daní a hrubým domácím produktem 42,4 %, zatímco průměr zemí OECD byl 34,2 %.
"Veškeré vybrané peníze by se měly použít na snížení daňových sazeb, jinak se zvýší fiskální tlak a s ním i veřejné výdaje," myslí si politický komentátor Luca Ricolfi, který na turínské univerzitě přednáší datovou analýzu.
Další komentátoři mají za to, že skutečným snahám omezit daňové úniky zabrání obavy z hněvu voličů a z toho, že by z toho těžila populistická krajně pravicová strana Liga.
Předchozí vládní koalice M5S a strany Liga, která se v srpnu rozpadla, zaujala k daňovým únikům mírnější postoj. S nadnárodními společnostmi obviněnými z daňových úniků uzavřela i několik mimosoudních vyrovnání. Například Kering, což je holdingová společnost módního domu Gucci, státu zaplatila 1,3 miliardy eur.
Zdroj: ČTK