Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie rovněž zpevnily
|

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie rovněž zpevnily

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční domy zdržely výplat dividend minimálně do října letošního roku. Dopoledne indexy v Evropě část ztrát smazaly, odpoledne se vyvíjely smíšeně a nakonec den uzavřely v plusu. Americké akcie seanci zahájily růstem a v plusu den i uzavřely.

Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR Shrnutí obchodování v Asii Světové akcie Asijské akcie Akcie ČR Evropské akcie Americké akcie Akciový trh

Kolem 9.30 panevropský index FTSE 100 klesal o procento na 307,78 bodu, britský FTSE 100 ztrácel 1,44 %, francouzský CAC 40 odepisoval 1,39 % a německý DAX se snižoval o 0,71 %. Pražská burza podle indexu PX ve stejnou chvíli klesala o 2,98 %, nejvýrazněji oslabovaly akcie Erste Group Bank (-3,87 % na 482 Kč) a Monety Money Bank (-3,19 % na 51,55 Kč).

MONETA Money Bank informovala, že se rozhodla revidovat střednědobý výhled, který byl zveřejněn 6. února, z důvodu nových ekonomických podmínek vyvolaných pandemií nemoci COVID-19. Snížení úrokových sazeb a předpokládané zpomalení růstu ekonomiky negativně ovlivní jak úvěrovou aktivitu, tak celkové obchodní výsledky. Banka proti původním odhadům očekává nižší provozní výnosy vlivem nižšího čistého úrokového výnosu a čistého výnosu z poplatků a provizí.

V závěru minulého týdne světové akcie oslabily, ve většině případů ale v týdenním horizontu zpevnily. Investoři v uplynulých dnech pozitivně hodnotili odhodlání vlád a centrálních bank bojovat proti dopadům šíření koronaviru a epidemie nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, na ekonomiku. Ve Spojených státech byl v závěru týdne schválen balík opatření na podporu ekonomiky v rekordním objemu 2,2 bilionu USD.

Akcie v Asii a Tichomoří stále jako na houpačce
Akcie v Asii a Tichomoří skončily v pátek opět smíšeně a vítězové a poražení si vyměnili role. Australská burza ztratila více než 5 %, ale Japonské akcie přidaly bezmála čtyři procenta.
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %
Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a seanci nakonec benchmark uzavřel přibližně dvě a půl procenta v minusu. Oslabila většina hlavních emisí včetně akcií energetické firmy ČEZ, se kterými se obchodovalo v největším objemu. V týdenním horizontu index PX přidal necelých šest procent.
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu
Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně prodejců, a tak hlavní benchmarky ztráty během dne prohloubily i na více než pět procent. Celý uplynulý týden byl ovšem pro evropské akcie ziskový.
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly
Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké ekonomiky. Část ztrát se podařilo smazat poté, co Sněmovna reprezentantů schválila rekordní balík na pomoc ekonomice postižené pandemií nemoci COVID-19. Za celý týden však všechny tři hlavní indexy prudce vzrostly, Dow nejvíce od června 1938.

Akcie v Asii a Tichomoří za sebou mají další den, kdy seance skončila s poměrně výraznými rozdíly ve výsledcích. A byl to opět australský trh, který na tom byl úplně jinak než zbytek burz v Asii. Nejlépe na tom byly v pondělí australské akcie, když index S&P/ASX 200 skončil se ziskem rovných 7 %. Největší propad zaznamenaly akcie v Japonsku, kde index Nikkei 225 ztratil 1,57 % a index Topix odepsal 1,64 %. Čínské akcie rovněž padaly, index Shanghai Composite ztratil 0,9 % a Shenzen Composite odepsal 2,11 %.

Cena ropy v pondělí ráno klesla na nejnižší hodnotu od roku 2002, protože Saúdská Arábie a Rusko nejsou ochotné se domluvit na ukončení cenové války.

Krátce před polednem pražská burza podle indexu PX klesala o 0,99 %, panevropský index STOXX Europe 600 klesal o 0,68 %, FTSE 100 se snižoval o 0,86 %, DAX oslaboval o 0,15 % a CAC 40 ztrácel 0,87 %.


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Německo letos čeká hluboká recese, přinejmenším v prvním pololetí. Za celý rok ekonomika podle hlavního scénáře klesne zhruba o 2,8 %, očekávají ekonomové, kteří radí německé vládě. Možný je podle nich ale i pokles hrubého domácího produktu až o 5,4 %. Skupina expertů to v pondělí uvedla v analýze dopadů koronaviru na německé hospodářství.

Futures na americké akcie se kolem 13.20 SELČ pohybovaly zhruba půl procenta v plusu. Futures na S&P 500 rostly o 0,43 %, futures na index Dow přidávaly 0,14 % a futures na Nasdaq Composite se zvyšovaly o 0,52 %. V Evropě STOXX Europe ve 13.30 klesal o 0,44 %, FTSE 100 ztrácel 0,77 % a CAC 40 odepisoval 0,84 %. Německý DAX se dostal nad nulu a rostl o kosmetických 0,06 %. Index PX pražské burzy v 13.30 klesal o 1,16 % na 772,19 bodu.

Fond Quant: Akciové trhy se propadly více, než odpovídá hrozbám
Světové akciové trhy se v souvislosti s koronavirem propadly více, než by odpovídalo skutečným hrozbám, jež pandemie přináší. Důvodem je mimo jiné strach živený rychlostí zpravodajství a šířením zpráv na sociálních sítích. Akcie navíc byly před příchodem krize nadhodnocené o 17 %. Vyplývá to z analýzy algoritmického fondu Quant.

Ekonomická nálada v eurozóně i v celé Evropské unii v březnu zaznamenala rekordní propad. Kvůli koronaviru se výrazně snížila důvěra mezi spotřebiteli i ve všech hospodářských odvětvích, v mnoha případech ještě před zavedením omezení, k nimž přistoupily jednotlivé státy. Uvedla to v pondělí Evropská komise. Markantně klesl rovněž index očekávání u vývoje zaměstnanosti.

Eurozóna - index spotřebitelské důvěry Evropské komise

Australský premiér Scott Morrison v pondělí slíbil, že v příštích šesti měsících podpoří vláda pracovní místa 130 miliardami australských dolarů (dva biliony korun). Podle agentury Bloomberg hrozí australské ekonomice nejhlubší recese za 90 let. Hrubý domácí produkt (HDP) Austrálie v prvním čtvrtletí klesne zhruba o deset procent, uvedl ekonom James McIntyre z Bloomberg Economics. Postupné oživení má přijít až v posledních třech měsících. Za celý rok se tak HDP má snížit o šest procent. Na úroveň před koronavirem se má ekonomická aktivita Austrálie podle McIntyra vrátit nejdříve za tři roky.

Německý statistický úřad v pondělí odpoledne v předběžné zprávě uvedl, že inflace v zemi v březnu prudce klesla. Meziroční růst cen v březnu zpomalil na 1,3 % z únorových 1,7 %. Inflace je nižší, než očekávali analytici, a zároveň se nachází výrazně pod cílem Evropské centrální banky, která chce mít inflaci těsně pod 2 %. ECB tak má podle analytiků prostor na to, aby zaváděla stimulační opatření na podporu evropské ekonomiky, zasažené krizí kolem koronaviru.

Německo - index spotřebitelských cen

Obchodování ve Spojených státech začalo v plusu. Zhruba půl hodiny po startu seance index Dow rostl o 0,22 %, S&P 500 se zvyšoval o 0,91 % a Nasdaq Composite přidával 1,26 %. Evropský index STOXX Europe 600 ve stejnou chvíli rostl o 0,14 %.

Západoevropské burzy nakonec den uzavřely v plusu. Index STOXX Europe 600 posílil o 1,28 % na 314,88 bodu, britský FTSE 100 posílil o 0,97 %, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,62 % a německý DAX přidal 1,9 %. Z jednotlivých titulů výrazně zpevnily například Deutsche Post (+8,7 %) nebo Evolution Gaming Group (+11,15 %). Nedařilo se naopak cenným papírům Cineworld Group (-12,38 %) nebo Rolls-Royce Holdings (-11,9 %) a Airbus (-10,62 %).

Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly pod nulou
Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pondělí v červených číslech a indexy se pod nulou pohybovaly po většinu dne. V závěru seance ale zesílil nákupní apetit a benchmarky se dostaly do plusu.

Index PX pražské burzy nakonec klesl o 1,38 % na 770,44 bodu. Dolů trh táhly akcie energetické skupiny ČEZ a bank. Akcie bankovní skupiny Erste zaznamenaly nejvýraznější propad z hlavních emisí, a to o 7,06 % na 466 korun. Cenné papíry Komerční banky klesly o 3,67 % na 472 korun, akcie Monety Money Bank o 2,35 % na 52 Kč a akcie ČEZ o 0,7 % na 396 Kč.

Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal téměř procento a půl
Pražská burza v pondělí opět oslabovala. Index PX klesl o 1,38 % na 770,44 bodu. Dolů trh táhly především akcie energetické skupiny ČEZ a bank. Burza začátkem minulého týdne po předchozím propadu kvůli šíření koronaviru výrazně posílila až na skoro 808 bodů, ale od čtvrtka zase vytrvale oslabuje.

Americké akciové indexy kolem 18.30 rostly o dvě až tři procenta. Dow se zvyšoval o 2,43 %, index S&P 500 přidával 2,72 % a Nasdaq Composite posiloval o 3,06 %.

Pojišťovny Euler Hermes v nové analýze varovala, že oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021. V základním scénáři analýza modelovala tříměsíční šok s kompletní blokádou na jeden měsíc a následně částečnou aktivitu. Zohlednila také zmírňující se účinky politických opatření. "Při odhadu rozsahu škod jsme se inspirovali čínskými údaji za leden až únor, kde měsíc blokády způsobil pokles spotřebitelských výdajů o 13 %, pokles investicí o dvacet procent a pokles exportu o 16 %," uvedla manažerka Euler Hermes ČR Iva Palusková.

Investoři věnovali pozornost rovněž zprávě serveru televize CNBC, která upozornila, že hospodářské dopady šíření koronaviru by podle odhadů pobočky americké centrální banky v St. Louis mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. "Z historického hlediska jde o velice vysoké číslo, toto je však docela unikátní šok, jenž se liší od všech ostatních, které ekonomika USA v posledních sto letech zažila," uvedl ekonom Fedu v St. Louis Miquel Faria-e-Castro.

Americký index Dow si nakonec připsal 3,19 % na 22 327,48 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 3,35 % na 2 626,65 bodu a index Nasdaq Composite se zvýšil o 3,62 % na 7 774,15 bodu. Index volatility VIX klesl o 12,91 % na 57,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé dva bazické body na 0,726 %. Ceny ropy spadly o 6 %, mírně ztrácelo i zlato a nejsledovanější kryptoměny výrazně posílily (bitcoin +9 %).

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje
Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále panuje nejistota ohledně rozsahu hospodářských dopadů šíření koronaviru.

Šíření koronaviru ve světě

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
21:00

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %
12:53

Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %

Polský premiér doufá, že ekonomika letos následkem koronavirové krize neklesne více než o čtyři procenta a míra...
Polsko Recese Střední a východní Evropa
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow za celý týden zpevnil bezmála o 7 %

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne prudce vzrostly a index Nasdaq Composite uzavřel těsně pod rekordem z...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly
včera v 20:44

Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly

Evropskému výrobci letadel Airbus se podařilo v květnu zlepšit dodávky letadel ve srovnání s předchozím měsícem. I...
Airbus Průmysl Doprava
Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií
včera v 18:48

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií...
Média Facebook
Evropské akcie v pátek opět silně rostly, pomohla jim data z trhu…
Evropské akcie v pátek opět silně rostly, pomohla jim data z trhu…
včera v 18:30

Evropské akcie v pátek opět silně rostly, pomohla jim data z trhu práce USA

Akcie na evropských trzích v pátek od rána rostly a nervozita z očekávaných údajů z trhu práce USA nebyla moc znát,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě
včera v 17:19

Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě

Společnost IAG, která mimo jiné vlastní aerolinky British Airways, zvažuje právní kroky kvůli britskému karanténnímu...
Doprava Koronavirus
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se bankám

Pražská burza rostla popáté za sebou, index PX v pátek posílil nejvýrazněji za zhruba dva měsíce, a to o 2,7 % na 957...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit
včera v 15:05

Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit

Další kolo vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie a Británie nepřineslo zásadní sblížení postojů v klíčových...
Evropská unie Spojené království
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
včera v 14:30

Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v květnu vzniklo 2,51 milionu míst a nezaměstnanost klesla na 13,3 %

Ve Spojených státech v květnu mimo zemědělství vzniklo 2,51 milionu pracovních míst. Analytici přitom odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta
včera v 13:22

Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta

Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 %, uvedla v páteks ve svém odhadu centrální banka. Pokud na podzim přijde i jen...
Rakousko HDP Koronavirus
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
včera v 12:36

Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je kupovat s cílovou cenou 72 Kč

Analytici společnosti Patria Finance začali pokrývat akcie finančního domu MONETA Money Bank s doporučením kupovat a...
Investiční doporučení Cílové ceny MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Maloobchod se v dubnu propadl méně než se čekalo
včera v 12:01

Maloobchod se v dubnu propadl méně než se čekalo

Maloobchodní tržby v dubnu zaznamenaly slabší pokles než analytici předpovídali. Mohou za to především revidovaná...
Maloobchod Česká ekonomika
Analytici: Středoevropské měny budou posilovat, v čele s korunou
včera v 11:31

Analytici: Středoevropské měny budou posilovat, v čele s korunou

Středoevropské měny budou v příštích dvanácti měsících převážně posilovat, v čele s českou korunou. Přispěje k tomu...
Měny Česká koruna Střední a východní Evropa
V květnu bylo v ČR 266 144 nezaměstnaných, nejvíce od února 2018
včera v 10:56

V květnu bylo v ČR 266 144 nezaměstnaných, nejvíce od února 2018

V Česku bylo na konci května 266 144 lidí bez práce, což bylo o 12 104 víc než v dubnu. Nezaměstnanost se zvedla z...
Česká republika Nezaměstnanost
Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly…
Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly…
včera v 10:30

Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly desítky procent

Akcie v Asii a Tichomoří v pátek posilovaly. Dobrou zprávou pro trhy jsou další monetární stimuly ze strany ECB a...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon
Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon
včera v 10:18

Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon

Elon Musk, zakladatel americké firmy na výrobu elektromobilů Tesla, vyzval k rozdělení amerického internetového...
Amazon
Slovenská ekonomika klesla v 1. čtvrtletí oproti odhadu méně
včera v 10:06

Slovenská ekonomika klesla v 1. čtvrtletí oproti odhadu méně

Slovenská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla proti předchozímu kvartálu o 5,2 %, meziročně pak o 3,7 %. Hospodářství...
Slovensko HDP
BBC: Výrobce luxusních vozů Bentley propustí čtvrtinu zaměstnanců
včera v 09:54

BBC: Výrobce luxusních vozů Bentley propustí čtvrtinu zaměstnanců

Výrobce luxusních vozů Bentley chce v Británii propustit zhruba 1 000 lidí, což je asi čtvrtina zaměstnanců....
Auta Koronavirus