EY: Primárních emisí na burzách bylo letos nejvíce od roku 2007

Rok 2017 byl z pohledu četnosti primárních veřejných úpisů akcií (IPO) nejúspěšnější za poslední desetiletí. Od ledna se uskutečnilo 1 624 IPO v celkové hodnotě 188,8 miliardy dolarů. Ve srovnání s předchozím rokem to představuje nárůst o 49 % co do počtu emisí a o 40 %, pokud jde o získaný kapitál. Letošní výsledky však stále výrazně zaostávají za rekordním rokem 2007 s necelými 2 000 IPO, které emitentům vynesly celkem 338,4 miliardy dolarů.
"Letošní čísla budou nejlepší od roku 2007," uvedl Peter Wells, vedoucí partner oddělení transakčního poradenství společnosti EY v České republice. "Tento úspěch je impulzem pro další kandidáty na primární úpis, kteří se chystají na trh v roce 2018. Vyhlídky jsou velice dobré, především díky větší ekonomické stabilitě, vyšším emisním kurzům a rostoucímu zájmu o zahraniční IPO, především o americké burzy a o hongkongskou a londýnskou burzu. Na primární emisi se aktuálně připravuje celá řada společností z nejrůznějších odvětví ekonomiky i regionů. Je tedy reálná naděje, že trh bude v nadcházejícím roce ještě aktivnější a že se můžeme těšit i na několik megatransakcí, tj. primárních úpisů přesahujících miliardu dolarů," dodal.
České společnosti i nadále hledají nejvhodnější místo pro IPO. Pražská burza letos zatím nezaznamenala žádný primární úpis. Představila ale novou platformu pro malé a střední podniky, kde se letos uskutečnily dvě emise dluhopisů, a to ze strany společnosti EUC (zdravotnictví) a těžební společnosti MND. Právě emise dluhopisů jsou často prvním krokem
směrem k primárnímu úpisu.
Londýnská burza je podle Weise pro české firmy z pohledu IPO stále atraktivní destinací, a to díky široké mezinárodní investorské základně a očekávané stabilitě trhu v období před brexitem v roce 2019. I varšavská burza zaznamenala v poslední době mírné oživení. Mezi tamějšími investory ale stále panuje nejistota kvůli plánům polské vlády směrem k důchodovým fondům, které se řadí mezi hlavní investory pro mnoho firem obchodovaných ve Varšavě.
"Americké úpisy bodovaly i v celosvětovém měřítku. Do globální první desítky se dostaly hned tři, včetně největšího úpisu společnosti Snap, majitele sociální sítě Snapchat s hodnotou 3,91 miliardy dolarů," upozornil Wells. Důležitým důvodem dominance amerických burz je i skutečnost, že burza v New Yorku je stále nejprestižnějším místem pro IPO na světě.
Zdroj: EY, ČTK