Protivládní protesty v Libanonu si vyžádaly desítky zraněných

Libanonci v pátek druhým dnem protestovali proti vládě, kterou viní z drancování ekonomiky. Jde o největší protesty od roku 2015. Někteří účastníci chtějí zůstat před sídlem vlády tak dlouho, dokud kabinet neodstoupí. Premiér Saad Harírí zrušil vládní schůzi o rozpočtu a místo toho promluvil k národu. Svým oponentům v kabinetu dal 72 hodin na dohodu o zásadních reformách. Večer se policisté snažili v metropoli lidi rozehnat slzným plynem.
Demonstrace začaly kvůli ohlášeným úsporným opatřením zahrnujícím nové daně. Podle agentury Reuters vyšly do ulic Bejrútu desítky tisíc lidí, blokády silnic jsou hlášeny i z jiných částí země. V bejrútském centru se večer lidé pokusili zapálit budovu a policisté proti nim použili slzný plyn. Reportéři agentury Reuters viděli několik přidušených lidí, kteří prosili vojáky, aby jim pomohli.
Harírí obvinil odpůrce v kabinetu z blokování reforem. Ve vládě národní jednoty má zastoupení šíitský Hizballáh a několik soupeřících politických stran. Harírí politiky vyzval, aby navrhované změny podpořili. "Naši vládní partneři nám musejí dát jasnou, definitivní a přesvědčivou odpověď, která zaručí, že jsme všichni pro reformy. Pokud ne, zahájím po 72 hodinách zcela jiný dialog," řekl Harírí v projevu vysílaném televizí. Přiznal, že Libanon prochází "nebývale obtížným obdobím". Kdo přesně ve vládě jeho roforní návrhy blokuje, nesdělil.
Projev sledovalo mnoho Libanonců a ti v ulicích ho nepřijali. "Harírí, odejdi," volali mnozí. V postupu k sídlu vlády jim zabránili policisté slzným plynem a vodními děly.
V Bejrútu se masa lidí začala přesouvat k prezidentskému paláci. Z něj k davu promluvil prezidentův zeť a ministr zahraničí Džibrán Básil. Také on ekonomické potíže připsal politickým stranám a řekl, že vláda musí skoncovat s korupcí a vyhnout se uvalování dalších daní. "Jakákoli alternativa současné vlády bude mnohem horší a může přivodit katastrofu," řekl k výzvám k rezignaci vlády.
Ministryně vnitra Rajá Hasanová ji také vyloučila. OSN vyzvala všechny účastníky sporů k tomu, aby se vyhnuli zvyšování napětí a násilí. "OSN bude nadále pracovat s libanonskou vládou a dalšími partnery, aby pomohla řešit problémy Libanonu včetně jeho ekonomické situace," sdělil mluvčí Stéphane Dujarric. Saúdská Arábie vyzvala své občany, aby se cestám do Libanonu vyhnuli.
Protesty vypukly kvůli plánu vlády zavést nové daně a poplatky, mimo jiné na tabák, benzín i za některé sociální platformy, včetně používání sítě WhatsApp. Agentura Reuters v pátek napsala, že vláda už kvůli protestům ustoupila od záměru zpoplatnit telefonní hovory přes WhatsApp.
Zdroj: ČTK