Průzkum: Potíže se zakázkami má 80 % českých exportérů

Problémy se zahraničními zakázkami má kvůli opatřením proti šíření nového typu koronaviru 80 % českých exportérů. Všechny stávající zakázky z nich ztratila téměř pětina, 61 % podniků se potýká s úbytkem objednávek. Naopak více než pětině firem zahraniční klienti nezrušili žádnou zakázku. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR mezi 111 českými vývozci.
Žádné nové objednávky nyní nedostává 43 % českých firem, 45 % podniků nové zakázky ze zahraničí dostává, ale je jich méně než před krizí. Vývozci přitom už dříve museli řešit potíže způsobené obecným zhoršováním podmínek pro obchod ve světě. "Jednalo se o růst protekcionismu a obchodních sporů. Současná opatření proti šíření koronaviru mají hluboký přímý dopad na aktivitu českých exportních firem, které tyto problémy dále umocňují," uvedl ředitel Sekce mezinárodních vztahů SP ČR Lukáš Martin.
Kromě úbytku zakázek české podniky trápí také problémy s logistikou. Podle Martina jim práci komplikuje byrokracie, kontroly a dlouhé fronty na hranicích. Značným problémem je podle něj také omezení přeshraničního pohybu osob, protože podnikům chybějí zahraniční specialisté na servis výrobních zařízení, řekl dále.
"Zprávy z průmyslu za minulý měsíc říkají, že řada firem, pokud zcela nezastavila výrobu, tak ji musela významně, a to o desítky procent omezit, protože jim chybějí nejenom zakázky, ale zejména dělníci, kteří buď ošetřují člena rodiny, nebo čerpají nemocenské dávky. Nejdůležitější však je, že motor českého exportu, automobilový průmysl, se zastavil a zatím objektivně nelze ani očekávat, že prodej osobních automobilů u nás i v celém světě se do pololetí dostane do normálu", míní Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.
Průzkum také ukázal, že velká část firem nemá dostatečné informace o státní podpoře, kterou by mohly čerpat. K dispozici je například program PROPEA ministerstva zahraničí, o jehož využití uvažují téměř tři čtvrtiny respondentů.
Podniky zasažené v souvislosti s koronavirem mohou využít pomoci Exportní garanční a pojišťovací společnosti. Žádost hodlá podat 12 % firem, dalších 43 % exportérů o tom přemýšlí. Bezplatné poradenství, které nyní nabízí státní agentura CzechTrade, chce využít více než třetina společností.
Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank doplňuje, že "záchranné a protikrizové balíčky přijímané všude ve světě, Česka nevyjímaje, v lepším případě jen zmírní škody. Ztráty obchodních a výrobních příležitostí, zaměstnanosti, produkce atd. jsou s ohledem na přijatá preventivní opatření nevyhnutelné."
Po ukončení současných restrikcí by podle Martina vývozcům pomohla státní podpora na zahraničních veletrzích a výstavách, například formou rozšíření oficiální účasti nebo jako jednorázový finanční příspěvek. "Česká ekonomika je na exportu přímo závislá. Poměr hodnoty exportu a HDP je v České republice zhruba 80 %," upozornil.
Zdroj: ČTK, Raiffeisen Bank