US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Průzkum: Velká část německých firem není na brexit připravena

Téměř čtvrtina německých firem podnikajících v Británii přesune v případě brexitu bez dohody alespoň část své produkce z ostrovní země do Německa nebo jiného státu Evropské unie. Vyplývá to z průzkumu britské obchodní komory v Německu a poradenské společnosti KPMG, který byl ve čtvrtek představen v Berlíně. Průzkum mezi firmami, které podnikají v obou zemích, také ukázal, že 47 procent společností se stále na vystoupení Británie z Evropské unie necítí připraveno.

Redakce IW
Redakce IW
28. 3. 2019 | 12:44
Německo

"To je hrozivé číslo. Odráží ale nejistotu způsobenou tím, že ještě dnes jsou všechny možné scénáře na stole a pro firmy je těžké se na všechny možnosti připravit," uvedl Andreas Glunz z KPMG, který připomněl, že brexit se původně měl uskutečnit už tento pátek.

Ať už se nakonec vystoupení Británie z osmadvacítky uskuteční v jakékoliv podobě, očekává 84 procent z více než 100 dotazovaných firem pokles ostrovní ekonomiky, s růstem jich počítá jen 11 procent. Drtivá většina společností - 93 procent - vychází z toho, že se brexit ve větší nebo menší míře dotkne i jich samotných. Nejčastěji se obávají dopadu na množství prodaných výrobků a služeb a také větší administrativní zátěže (v obou případech 47 procent).

V rámci příprav na brexit bez dohody počítá 35 procent firem s tím, že upraví své investiční plány, 19 procent s tím, že pozmění plány týkající se náboru zaměstnanců. Celých 13 procent společností by po brexitu bez dohody přesunulo nejméně část své obchodní činnosti z Británie do Německa, dalších deset procent do jiné země EU. "Nebyla přitom ani jedna firma, která by v takovém případě chtěla produkci přesunovat do Británie," poznamenal k výsledkům průzkumu z přelomu loňského a letošního roku Michael Schmidt z britské obchodní komory v Německu.

Brexit v jakékoliv podobě podle Schmidta poškodí vzájemné obchodní vztahy, jejichž objem se pohybuje kolem 180 miliard eur ročně. Cílem firem i politiků by teď mělo být alespoň omezit hospodářské škody. Ze strany politiky by k tomu podle něj přispělo především dlouhé přechodné období, v němž by společnosti měly čas se na změnu vzájemných vztahů připravit.

Zdroj: ČTK

NěmeckoSpojené království
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie