Rosněfť kvůli sankcím přešla v kontraktech z dolarů na eura

Největší ruská ropná společnost Rosněfť přešla ve všech svých kontraktech z dolarů na eura. Chce tak ochránit své transakce před americkými sankcemi, uvedl ve čtvrtek generální ředitel Rosněfti Igor Sečin. Přechod k účtování v eurech je považován za součást širšího úsilí Ruska omezit závislost na dolaru. Vzhledem k negativním úrokovým sazbám v eurozóně ale není pravděpodobné, že by tento krok v krátké době posílil pozici eura v Rusku, uvedla agentura Reuters.
"Všechny naše vývozní smlouvy už se provádějí v eurech a potenciál pro práci s evropskou měnou je velmi vysoký," řekl Sečin. "Prozatím je to vynucené opatření, abychom omezili dopad amerických sankcí na společnost," dodal.
Washington pohrozil zavedením sankcí na Rosněfť kvůli aktivitám firmy ve Venezuele. Podle Rosněfti by ale takový krok nebyl legální.
Moskvu zasáhla řada dalších finančních a hospodářských sankcí Washingtonu kvůli její úloze v ukrajinské krizi a obvinění z ovlivňování amerických voleb. Rusko jakékoliv pochybení popírá.
Největší ruský producent zkapalněného zemního plynu Novatek dnes také uvedl, že u většiny svých kontraktů přešel na eura. Důvod je u něj stejný jako u Rosněfti.
Rozhodnutí Rosněfti přejít na eura přichází v době, kdy se ruské firmy snaží najít způsob, jak realizovat mezinárodní transakce bez amerických dolarů. Ruský prezident Vladimir Putin vyzval k odchodu od dolaru, což by mělo pomoci omezit napojení na přetrvávající rizika dalších amerických sankcí. Ruská centrální banka loni snížila objem amerických státních dluhopisů ve svých rezervách.
Přechod na euro má však i své nevýhody. Podle současné politiky Evropské centrální banky musejí finanční instituce platit úroky za uložení nadbytečných rezerv u banky. Podle analytiků nemá smysl tyto peníze hromadit, když jsou negativní úroky.
Podíl eura na ruském vývozu se od roku 2015 zvyšuje. Moskevská burza uvedla, že rozhodnutí Rosněfti zvýší podíl eura na jejím celkovém denním obratu. Dosud se podíl eura na celkovém obratu zvyšovat pouze nepatrně. Loni podíl směny euro/rubl na celkovém obratu hlavního ruského devizového trhu vystoupil na 12 procent z 11 procent v roce 2017 a z devíti procent v roce 2016.
Zdroj: ČTK