Tusk: Summit G7 budou těžkou zkouškou jednoty a solidarity

Summit skupiny vyspělých světových ekonomik G7 bude složitou zkouškou jednoty a solidarity. Po příjezdu do jihofrancouzského letoviska Biarritzu, kde v sobotu večer vrcholná schůzka začne neformální večeří, to řekl předseda Evropské rady Donald Tusk. Zároveň varoval před obchodními bariérami i před návratem Ruska do skupiny G7. Tusk rovněž podpořil dohodu o volném obchodu EU se sdružením jihoamerických zemí Mercosur, aktuální požáry v Amazonii a podle některých zemí příliš vlažný postoj Brazílie k jejich hašení ale podle něj může ztížit její ratifikaci v EU.
Jak je stále složitější najít v rámci skupiny G7 společnou řeč, podle Tuska ukázal již loňský summit v Kanadě, který se konal v napjaté atmosféře kvůli americkým clům na dovoz oceli a hliníku a skončil fiaskem po rozkolu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a kanadským premiérem Justinem Trudeauem. Francouzský prezident Emmanuel Macron dopředu avizoval, že v zájmu usnadnění jednání skončí setkání v Biarritzu bez závěrečného komuniké.
Tusk v sobotu po příjezdu do Biarritzu varoval před obchodními válkami mezi členy G7, které by podle něj mohly vést k dalšímu oslabování důvěry v rámci skupiny. EU nicméně podle předsedy Evropské rady nebude nečinně přihlížet, pokud Spojené státy uvalí na francouzské zboží cla v odvetě za zavedení digitální daně. Americký prezident Donald Trump, kterému se nelíbí nová francouzská daň postihující velké technologické firmy, před odletem do Biarritzu pohrozil cly na francouzská vína.
Jasně Tusk v sobotu odmítl možnost návratu Ruska do skupiny G7, jak na počátku tohoto týdne navrhl Trump. Rusko bylo z G7 vyloučeno po anexi Krymu v roce 2014. Podle předsedy Evropské rady by se spíše než Rusko měla příští vrcholné schůzky účastnit jako host Ukrajina.
Podporu vyjádřil v sobotu Tusk obchodní dohodě EU s Mercosurem, podle něj ale bude v některých členských zemích unie její ratifikace obtížná. Některé země EU, například Francie či Irsko, totiž kritizují údajně málo rázný postup Brazílie v boji s požáry v Amazonii.
K rozhodnému boji proti rozsáhlým požárům Amazonského pralesa v sobotu vyzvala před odletem do Biarritzu také německá kancléřka Angela Mekelová. "Budeme se zabývat tím, jak můžeme (boj s požáry) podpořit a pomoci a vyšleme jasný signál, že je třeba udělat vše, aby deštný prales přestal hořet," uvedla předsedkyně německé vlády.
Tusk se v Biarritzu vyjádřil také k plánovanému odchodu Británie z Evropské unie. Zdůraznil, že nehodlá s Británií spolupracovat na cestě k brexitu bez dohody. EU je podle něj připravena poslouchat nápady, které jsou realistické a přijatelné pro všechny členské země EU.
Zdroj: ČTK